V 11 hodin vypukne šestý závod čtrnáctého ročníku extraligy České republiky v požárním útoku. „Soutěž pořádáme v Květinově již po čtvrté. Na Havlíčkobrodsku jsme jediným sborem, který extraligové závody pořádá,“ pochlubil se starosta družstva dobrovolných hasičů v Květinově Martin Fikar.

„Jde o otevřený seriál soutěží, družstva musí splnit náležité technické podmínky a dodržet pravidla soutěže, ale jinak se může zúčastnit kterýkoli sbor dobrovolných hasičů z celé České republiky. Soutěží se v požárním útoku na sklopné terče, takže jde o velice zajímavý adrenalinový sport,“ informoval Martin Fikar. Muži běží délku 90 metrů, ženy mají trať o dvacet metrů kratší.

Soutěž hasičů v přímém přenosu

Letošní novinkou je přímý přenos ze soutěže do vysílání hasičské internetové televize. „Ano, mohu potvrdit, že z extraligového závodu v Květinově budeme vysílat přímý přenos, který diváci budou moci sledovat online na adrese www.hasici150.cz,“ sdělil majitel této televize Zdeněk Hošák.

Extraligy se pravidelně účastní také dobrovolní hasiči z Podmoklan. „Naše družstvo chlapů jezdí na extraligu pravidelně, loni jsme byli nejlepší z havlíčkobrodského okresu, celkově jsme v rámci České republiky skončili na 15. místě. Samozřejmě bychom v Květinově chtěli zaběhnout lepší čas, ale záleží, jak to vyjde, každá dráha je jiná,“ řekl velitel sboru dobrovolných hasičů z Podmoklan Karel Štěrba.

Otázka prestiže

Pro dobrovolné hasiče z Květinova je extraliga České republiky především otázkou prestiže. V kraji Vysočina jsou pouze tři místa, kde se extraliga ČR pořádá, v havlíčkobrodském okrese je Květinov jediný.

„Družstvo, které chce extraligu pořádat, je vybráno podle určitého klíče oblíbenosti a podle výsledků v minulých ročnících,“ vysvětlil starosta květinovského sboru Martin Fikar. „Žadatel předkládá prezentaci, a pokud ho oprávnění voliči zvolí, tak teprve poté má právo pořádat tuto soutěž,“ vysvětlil Fikar. „Pořadatel musí mít k dispozici především perfektní terén, který vydrží závod až padesáti družstev, a to i za deštivého počasí, což je mnohde problém, zejména v místech, kde dráhy vznikly na navážkách. Nás se to naštěstí netýká, my máme upravený kus pole, který byl odvodněn melioracemi, dráha je travnatá, náběh a základna je ze zámkové dlažby,“ objasnil Martin Fikar.

Dodal, že na takzvané „plato“ nemůže být puštěn nikdo, kdo nesplňuje technické podmínky extraligy. Kontrolují se stroje, technika, proudnice, průměr a délka hadic a další parametry.

Složité financování

„Financování je náročné, žádné dotace od státu nedostáváme, bez sponzorů se neobejdeme. Do loňského roku bylo partnerem centrální družstvo hasičů Čech a Moravy, letos navíc odešel jeden velký pivovar, takže situace je o to horší,“ postěžoval si pořadatel. „Musíme hledat další zdroje, buď sponzory, nebo to zadotovat ze svého. Obchodně je to takříkajíc na „naše triko“,“ uzavřel pořadatel závodu v Květinově Martin Fikar.