„Dvě nové cisternové automobilové stříkačky v jednom sboru dobrovolných hasičů, to nepamatuji a dlouho se zase něco podobného nepoštěstí, v Čechách a na Moravě nenajdeme zbrojnici, v níž by vedle sebe stála připravena k výjezdu dvě tak výkonná a moderní zásahová vozidla,” řekl Deníku náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky plukovník František Zadina, civilně občan Havlíčkova Brodu.

Finanční dotace od státu i kraje

První cisternu svým hasičům k 135. výročí založení sboru pořídila městská samospráva, dostala na ni dvoumilionovou dotaci ze státního rozpočtu a půl milionu přidal kraj Vysočina.

„Tím jsme odstartovali nové pravidlo, každé obecní samosprávě, která na nákup požárního automobilu získá dotaci, přidáme ještě půl milionu korun na potřebné vybavení,” prohlásil hejtman Jiří Běhounek. Druhou cisternu, která byla v sobotu na přibyslavském náměstí rovněž slavnostně představena, zakoupila společnost MERO a předala přibyslavským hasičům, aby ji použili v případě havárie ropovodního potrubí na Vysočině, ale také ke všem jiným mimořádným událostem.

Rosnička odjela do Újezdu

„Usilovali jsme o nový typ Tatry, byli jsme v Kopřivnici na polygonu na testech, ale když výroba tohoto vozu nebyla včas zahájena, sáhli jsme po Ivecu, věřím, že jsme volili dobře, máme sice nyní dvě auta stejné značky, to je však správně, tříštit vozový park by bylo chybou,” poznamenal zástupce velitele zásahové jednotky Ivo Šimanovský, velký znalec všech užitkových automobilů. Přibyslavští hasiči se současně s těžkým srdcem rozloučili s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS 8 ROSS. Sloužila jim od května 1997, více než 350 krát s ní vyjeli k ohni, technickým zásahům, silničním nehodám, ke zničujícím záplavám na Moravu nebo do zatopené zoologické zahrady v pražské Tróji.

O svoji Rosničku, jak cisternové stříkačce důvěrně přezdívali, se třináct let starali tak vzorně, že nabídky na její koupi se jen hrnuly. Za 980 000 korun automobil pro své hasiče získalo město Újezd u Brna.

Ivo Havlík