VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodí se spolupráce hasičských muzeí

Přibyslav - Naše ústřední hasičské muzeum v Přibyslavi, které patří Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, bude spolupracovat s Expozicí požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbiroze v západních Čechách.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Požární automobil Tatra letos v ústředním hasičském muzeu v Přibyslavi oslavil 90. narozeniny. Byl vyroben v Kopřivnici v roce 1920 pro sbor Šlapanice u Brna. Pojízdného veterána hasičskému generálovi Miroslavu Štěpánovi ukázal ředitel muzea Jiří Pátek. Foto: Ivo Havlík

Tento týden se na tom v Přibyslavi dohodli starosta českých dobrovolných hasičů Karel Richter, ředitel Centra hasičského hnutí v Přibyslavi Jiří Pátek a šéf Hasičského záchranného sboru ČR generál Miroslav Štěpán.

Zatímco přibyslavské muzeum již vešlo do širokého povědomí nejen u nás, ale také ve světě, zbirožské muzeum si o přízeň milovníků historie říká teprve od nedávna. Navzdory začátkům ve svých sbírkách už má několik dědečků automobilů, například automobilovou stříkačku na podvozku Škoda 505 z roku 1928 nebo cisternu na podvozku Praga RN z roku 1952.

Zachránit auta před šrotováním

„Musíme začít sbírat poválečné a pozdější požární automobily, protože za chvíli zjistíme, že jsme všechno sešrotovali a na cisterny, které ještě nedávno jezdily k zásahům, se budeme dívat jen na fotografiích, například nám právě rychle mizí vozidla na podvozcích LIAZ nebo Tatra 148,” řekl v Přibyslavi nejvýše postavený profesionální hasič Miroslav Štěpán.

Starosta občanského sdružení hasičů Karel Richter ho podpořil v myšlence, že historie techniky se těžko chytá za příslovečný ocas. Naštěstí již není doba, kdy po válce platilo vládní nařízení šrotovat vyřazenou hasičskou techniku, protože republika potřebovala tavit ocel. Tak do nenávratna zmizely některé typy automobilů. Zůstaly pouze ty, které hasiči sešrotovali papírovým úskokem, odevzdali falešné potvrzení o sebraném šrotu a vůz schovali.

„Máme v našem depozitáři několik nevystavených starých aut, s nimiž do sevřeného prostoru renesančního zámku nevjedeme a také nám scházejí peníze na základní renovaci, aby se návštěvník nedíval na odpudivě rezavý vrak,” uvedl Pátek a některé automobily nabídl k trvalému zapůjčení. „Bude lepší, když budou stát v expozici, než u nás pod plachtou,” dodal Pátek.

Pokud do Zbiroha budou některé muzejní požární automobily z Přibyslavi převezeny, ocitnou se v sousedství zbirožského zámku, pod jehož prosklenou střechou maloval Alfons Mucha Slovanskou epopej, o níž se nyní pře Praha s Moravským Krumlovem.

Ivo Havlík

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Ilustrační foto.

Koncert podpoří nedonošené děti

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Brod po dvaceti letech zavedl nový systém hromadné dopravy

Havlíčkův Brod – Největší změnu systému Městské hromadné dopravy za posledních 22 let právě zažívají obyvatelé Havlíčkova Brodu. Nové jízdní řády cestujícím přinesly častější spoje v ranních a odpoledních špičkách, a také lepší návaznost na vlakové a autobusové přípoje. Nevýhodou je ale častější přestupování.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze základní školy ve Šlapanově.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT