Neuvěřitelné, ale pravdivé. Šestkrát v jednom dni zasahovali hasiči na Havlíčkobrodsku u požáru staré trávy. Naštěstí jen jednou si vypalování travního porostu vyžádalo škodu za 10 tisíc korun.

Série odpoledních požárů začala vypalováním trávy u trati v Podmokách u Leštiny. Hned nato hořelo ve Vrbici, následovala Nová Ves u Leštiny.
Do Jeníkova se hasiči vraceli ještě po šesté hodině večer. Všechny požáry se obešly beze škody, ne tak požár trávy v Novém Studenci u Ždírce nad Doubravou. Tady vzplála nejen tráva, ale i část lesa na ploše tří hektarů. Škoda na lesním porostu je 10 tisíc korun.

Na místě zasahovaly hned čtyři hasičské sbory. „Od začátku března se počet požárů při vypalování staré trávy na Vysočině vyšplhal na devět. I když se tyto požáry obejdou většinou beze škody, najdou se výjimky,“ říká mluvčí hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová. Podle hasičů opravdu stačí jen sebemenší chvilka nepozornosti, slabý poryv větru a z malého ohýnku je oheň, který se začne nekontrolovatelně šířit.

Vypalování je zakázáno
„Majetkové škody, které za sebou požáry zanechají, jsou bezvýznamné oproti ztrátám na životech nebo úrazům, ke kterým při nich každoročně dochází,“ varuje mluvčí. „Slunečné počasí přímo vybízí k úklidům zahrádek. Občané měli pamatovat na skutečnost, že plošné vypalování trávy je zakázáno hned několika zákony. Kdo se takovýmto způsobem rozhodne čistit svoji zahrádku, může zaplatit i 25 tisíc pokuty,“ upozorňuje vyšetřovatel příčin požárů Radek Šimka.
Při spalování hořlavých látek na volném prostranství je každý občan povinen učinit odpovídající opatření, kterými zamezí vzniku a šíření požáru. Pálení je třeba ohlásit hasičům.