Hasiči patří k České Bělé už 130 let. Sbor tam byl založen 15. srpna 1881. Kulaté jubileum českobělští hasiči, a s nimi i celá řada jejich hostů, oslaví skoro na den přesně, a to v sobotu 13. srpna.

Program oslav bude podle starosty Sboru dobrovolných hasičů v České Bělé, Pavla Pátka, bohatý.

„Začneme třicet minut po poledni slavnostním otevřením nové hasičské zbrojnice a slavnostním průvodem Českou Bělou. Po uctění památky padlých budou oslavy pokračovat na náměstí,“ uvedl Pátek.

Diváci se mohou těšit na ukázky práce českobělských hasičů, výstavu současné i historické hasičské techniky, nebo na ukázky výcviku psů. „Se svou troškou do mlýna přispějí i naši nejmladší členové. Předvedou vedení požárního útoku,“ pokračoval Pátek a připomněl, že součástí oslav bude i výstava v malém sále kulturního domu, Den otevřených dveří ve staré hasičské klubovně a slavnostní schůze hasičstva a večerní taneční zábava ve velkém sále českobělského kulturního domu.

Sbor dobrovolných hasičů v České Bělé čítá v současné době 159 členů. Disponuje dvěma výjezdními družstvy kategorie JPO3, která zasahují v průměru u deseti událostí v roce.

„Naši muži i ženy se pravidelně účastní krajských kol v požárním sportu. Rádi vzpomínáme například na roky 1994 a 1995, kdy se naše ženské družstvo účastnilo republikových kol,“ řekl Pátek.

Nejstarší hasička Havlíčkobrodska

Hasiči v České Bělé nezapomínají ani na mládež. Necelým čtyřem desítkám žáků a dorostenců se věnují především Ludmila Zmeková a Jiří Rakušan. „Také naše žákovská a dorostenecká družstva se pravidelně kvalifikují do krajských kol požární soutěže Plamen,“ dodal Pátek.

Není bez zajímavosti, že hasiči v České Bělé mají ve svých řadách nejstarší dobrovolnou hasičku na Havlíčkobrodsku, a to Anežku Pospíšilovou. Nestorem jejich vlastního sboru je pak Jan Fichtner, který se stal dobrovolným hasičem v roce 1941.

Práce českobělských hasičů byla v předcházejících letech oceněna nejen udělením historického praporu, stalo se tak v roce 1996, ale také udělením čestného praporu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska při oslavách 120. výročí založení.

Nadcházející sobotní oslavy ale nebudou letos jedinou akcí, kterou hasiči v České Bělé uspořádají.

Na 24. září chystají další ročník Václavského poháru. Jinými slovy klání v požárním útoku, které je součástí tradiční Havlíčkobrodské ligy.