Svoje schopnosti, techniku a vzájemnou koordinaci při zásahu u možného požárů se rozhodli prověřit v sobotu 13. dubna zástupci pěti hasičských sborů při speciálním cvičení v Dobrnicích u Leštiny na Havlíčkobrodsku.

Cvičení bylo zaměřené na dálkovou dopravu vody. Co se pod tímto názvem vlastně skrývá, popsal velitel okrsku Tomáš Francl ze Sboru dobrovolných hasičů Kynice. „Stručně řečeno, úkolem hasičů je dopravit vodu z lokálního zdroje na co možná nejdelší vzdálenost. Abychom věděli, do jaké míry jsme schopni takovou akci v reálu zvládnout a uhasit požár,“ informoval Tomáš Francl.

V sobotu se tímto lokálním zdrojem vody stal rybník v dolním konci obce Dobrnice, odkud hasiči měli za úkol dopravit vodu až na horní konec vsi k pomyslnému požáru, což bylo prakticky přes celou vesnici.

Režisér Marek Najbrt natáčel v prostoru hradu v Ledči nad Sázavou filmovou pohádku Čertí brko.
Hrad v Ledči otvírá brány a láká na filmy

„Vodu nabereme z rybníka Mlejnek v lese u Dobrnic. Pět hasičských sborů spojí dohromady soustavu hadic. Ty pak povedeme kolem lesa po cestě směrem do Dobrnic kolem kostela na horní konec. Je to celkem asi 750 metrů,"popsal způsob zásahu Martin Jičínský starosta sboru dobrovolných hasičů z Dobrnic.

Jak zdůraznil velitel okrsku Tomáš Francl, je potřeba, aby hasiči takové cvičení pravidelně prováděli. „Musíme se seznámit s terénem, vědět předem, než se něco opravdu stane, jak dokážeme situaci zvládnout. Kolik je potřeba strojů, jak bude fungovat technika i jak jsou sami hasiči schopni vzájemně spolupracovat,“ vysvětlil Tomáš Francl. Cvičení se zúčastnili zástupci hasičských sborů z příslušného okrsku Leština u Světlé, Nová Ves u Leštiny, Dobrnice, Vrbice a Kynice.

Tak vypadá Lidická ulice každý den a bude hůř.
Výpadovka na Jihlavu se opravuje, na řidiče čeká horor