„Věřte mi, že to není laciná fráze, kterou bych se pořadatelům chtěl zalíbit, ale jednoznačný fakt. Jezdím po celé Evropě a viděl jsem řadu hasičských akcí. Žádná z nich ale rozměrů Pyro Caru, a především pak jeho programu a atmosféry, nedosahuje. Ani u nás v Polsku se nic podobného nekoná," řekl Buksalewitz.

V této souvislosti se zmínil o mistrovství Evropy koněspřežných stříkaček, které v Polsku pořádá již patnáct let. „Účastní se ho i sbory z České republiky, z Vysočiny," podotkl Buksalewitz.

Hasičská kuchařka

Svou přítomnost v Přibyslavi Buksalewitz využil nejen k mnoha setkáním s přáteli, které v České republice má, ale tentokrát se eminentně zajímal o kuchařské umění hasičských sborů.

„Pyro Car není jen přehlídkou moderní či historické hasičské techniky, ale je také o vaření. A to je zajímavý fenomén, kterému bychom se chtěli s Andrzejem Kuzminským detailněji věnovat. Andrzej je totiž vydavatelem kuchařských knih a nyní chystá výpravnou knihu o hasičích – kuchařích a byl pestrostí nabízených jídel, jeho množstvím, rychlostí obsluhy i kulturou stolování v polních podmínkách Pyro Caru, velmi příjemně překvapen," pokračoval Buksalewitz.

Připomeňme, že například hasiči ze Škrdlovic připravili rekordní množství plněných bramborových knedlíků se zelím a jejich kolegové z Věcova zase neváhali „píchnout" šest pašíků a připravili z nich všechny možné zabijačkové pochoutky. Dobrým jídlem se ale blýskly i další sbory, za všechny uveďme například ten ze Žižkova Pole.

Pawel Buksalewitz a další polští hasiči ale nebyli jedinými zahraničními návštěvníky Pyro Caru. Do Přibyslavi přijeli i hasiči ze slovenské obce Láb.

„Máme družbu s hasiči z Brněnska a ti nám o Pyro Caru již mnohokrát vyprávěli. Letos jsme se rozhodli, že do Přibyslavi zajedeme. Na otočku, jak se říká. Podívat se, zjistit, co a jak," řekli Deníku dva mladí slovenští hasiči. „Na Slovensku se nic podobného nekoná. Čas od času se tam ale scházejí majitelé, provozovatelé či výrobci hasičské techniky, ale v takovém rozměru to rozhodně není. V každém případě jsme rádi, že jsme se sem vydali. Ztracený čas to rozhodně nebyl," uzavřeli sympatičtí Slováci.