Vztah k hasičskému sportu je zřejmě v rodině Kasalových prioritou. Apolena Kasalová je členkou reprezentace sborů dobrovolných hasičů ČR stejně jako její dva bratři Prokop a Jakub. Její další dva starší bratři jsou členy profesionálního hasičského sboru v Havlíčkově Brodě.

Soutěž Jablonecká hala se konala počátkem dubna. „Je to jediný hasičský závod, který se koná v hale. Trvá celé dva dny. Soutěží se ve třech kategoriích. Je to hasičský závod na sto metrů s překážkami. Úkolem závodníka je přeskočit překážku, s hadicí přeběhnout kladinu, spojit hadice do rozdělovače, poslední hadici do proudnice a dorazit do cíle,“ popsala průběh závodu Apolena Kasalová, která přesto že je spíš starší dorostenkou, soutěžila v kategorii žen. Konkurence byla silná. Startovalo 140 závodnic z celé republiky. První místo získala mistryně světa Šárka Jiroušová, Apolena Kasalová byla třetí.

Velmi přísný výběr

Apolena je členkou hasičské reprezentace od roku 2014. Do reprezentačního týmu si ji trenéři vybrali z třiceti zájemců na soustředění v Pardubicích. „Pravidelně každý podzim trenéři hasičské reprezentace pořádají výběrové soutěže. Zájemci o účast v reprezentaci mají uběhnout sto metrů překážek, předvést výstup na věž, zvládnout posilování, fyzické testy a běh,“ vysvětlila Apolena Kasalová, která se stejně jako její bratr Prokop zúčastnila Mistrovství světa v požárním sportu v Bělorusku, mistrovství světa v Ostravě a v Bulharsku. Například na mistrovství v Ostravě získala třetí místo ve výstupu na věž. Jen pro upřesnění, jedná se o velmi náročnou disciplínu, zahrnující běh na 30 metrů, výstup na žebřík do výše pěti metrů a skok do věžního okna.

Hasičský sport vyžaduje vynikající fyzickou kondici. Tu si sedmnáctiletá studentka Střední zdravotnické školy, která kromě hasičského sportu ráda čte a poslouchá hudbu, udržuje pravidelným tréninkem a posilováním třikrát týdně, jednou týdně jezdí trénovat výstup na hasičskou věž do Havlíčkova Brodu.

Apolena Kasalová začínala v roce 2010 v dětském hasičském sboru v Dobré. „Dětský hasičský sbor byl jednou z mála aktivit pro děti v tak malé obci, jako je Dobrá. Do sboru jsme vstoupili všichni tři. Já, bratr Prokop a Jakub. Ale hasičský sport mě začal bavit a dá se říci, že jsem se v něm našla,“ prozradila budoucí zdravotnice s trochou lítosti, že v Česku nemůže být žena profesionální hasičkou, takže svoje vlohy možná v budoucnu uplatní jako zdravotnický záchranář.

Rodina hasičů

Apolenin bratr Jakub Kasal má na kontě v reprezentaci první místo na hasičské olympiádě v Rakousku, první místo na Euregiocupu v Německu, bratr Prokop Kasal, student střední školy se sociálním zaměřením v Jihlavě, se úspěšně účastnil jako reprezentant junior mezinárodních závodů v Bělorusku, mistrovství republiky v Praze a uvažuje o dráze profesionálního hasiče. Stejně jako jeho dva starší bratři, kteří působí u hasičského záchranného sboru v Havlíčkově Brodě.