Stávající dvě zvláštní hasičské jednotky v republice posílí nová základna, která bude sídlit v prostorách bývalých vojenských kasáren vedle psychiatrické nemocnice na jihlavském Brněnském kopci.

V současnosti existují v Česku pouze dva speciální hasičské útvary. První z nich sídlí v Hlučíně, který se nachází v Moravskoslezském kraji. Další zásahová jednotka je umístěna v Plzeňském kraji ve Zbirohu. Hasičská jednotka, která se chystá operovat z Jihlavy, by měla začít fungovat od prvního ledna nadcházejícího roku. Ačkoliv elitní hasičské středisko začne k závažným požárům a dalším mimořádným událostem vyjíždět až v příštím roce, budoucí členové hasičské jednotky, která bude sídlit v Jihlavě se hlásí už nyní.

A proč se hasičská záchranná služba rozhodla umístit své nové středisko právě do vysočinské metropole? „Jihlavu jsme si vybrali ze strategických důvodů. Dálnice D1 je důležitou spojnicí, protože záchranné útvary zasahují v celé republice," uvedl Ivo Adámek, mluvčí Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky.

Uvažovalo se ale i o jiné lokalitě, než jsou jihlavské kasárny. Ve hře byly například i Lázně Bohdaneč, které se nacházejí v Pardubickém kraji a atraktivní jsou rovněž svou polohou uprostřed republiky.

Výhoda pro region

Blízkost speciálních hasičských jednotek bude výhodou i pro samotný kraj. Jednotka, která bude sídlit v kasárnách vedle psychiatrické nemocnice, tak pomůže například při sněhových kalamitách, které Vysočinu často v zimě trápí. „Záchranné jednotky totiž disponují speciální technikou, která na krajských stanicích chybí," objasnil Adámek.

Slova mluvčího záchranného útvaru potvrdil i Jan Slámečka, starosta krajského sboru hasičů Kraje Vysočina. „Jsme velice rádi, že se tento plán začal realizovat právě u nás na Vysočině, protože současné zásahové jednotky jsou od našeho kraje hodně vzdálené. Technika, která bude umístěna v kasárnách, nám pomůže třeba při sněhových kalamitách," sdělil Slámečka.

Chystaná základna hasičské zásahové jednotky by měla být kopií střediska, které se nachází ve Zbirohu. I požární technika by v obou základnách měla být podobná. „Hlavním střediskem ale zůstane základna v Hlučíně, která disponuje i větším množstvím speciální techniky," informoval Adámek.

Stavební práce na bývalých jihlavských kasárnách už začaly. Rekonstrukce se dočkají prostory, které chátrají. V plánu je také výstavba garážového stání pro hasičskou techniku.

MICHAELA ČERNÁ