A umí. Nezklamal. Český prapor v zámoří drží vysoko i Josef Vašíček z New York Islanders. Je nejlepším střelcem týmu.

Přesto mu něco nejde. Na ledě válí, ale do řeči mu moc není. Sedmadvacetiletého odchovance Havlíčkova Brodu „zdobí“ jedenáct štychů.

„Vzpomínka na zápas. Už to mám několik dní. Smát se nemůžu, ale normálně s tím hraju,“ říká na půl pusy sedmadvacetiletý útočník, který je druhý v úspěšnosti střelby mezi všemi hráči NHL.

Daří se vám. Není hokej hned krásnější?

Hokej je vždycky krásný. Loni bylo všechno takový zmatený. Letos se cítím dobře. Fyzicky jsem zdravý. Měl jsem skvělou letní přípravu, teď si zápasy užívám. K tomu hraju s výbornými hráči, jako je Miroslav Šatan. Opravdu paráda.

Aspoň máte klid. Nemusíte přemýšlet, proč tohle, nebo tamto nejde…

Tím se moc nezabývám. Snažím se hrát hokej, který jsem vždycky hrál. Strašně mi pomáhá, že mi trenér věří. Nemění můj styl. Tady jsou velice schopní lidé. Než jsem podepsal, tak věděli, jak jsem hrál už v juniorech, takže jsem v klidu.

Je to vidět. Střádáte bod za bodem, ale po jednom. Nechtělo by to také větší zápis?

Já jsem rád, že mi to vychází takhle. Hlavně, že hraje dobře mančaft. Z toho mám radost.

Jak vám bylo na začátku sezony, když jste v pěti zápasech vyšel naprázdno?

Obavy jsem neměl, šance byly. Pak to tam začalo padat. Teď aby vše vydrželo.

Zvedlo se vám sebevědomí? V létě jste nevěděl, jestli vůbec budete NHL hrát…

Léto bylo všelijaké. Jsem rád, že všechno dopadlo takhle. Psychicky jsem v pohodě. Na ledě funguju podle svých představ.

Co na vaše výkony říká trenér, vedení klubu?

To je asi otázka pro ně.

Neříkejte, že nepřijdou, nepochválí…

Takhle… (přemýšlí) Naše mužstvo je založené na týmové práci, ne na individualitách, to je rozhodující. A jaký mají oni na mě názor, já nevím.

Asi dobrý, protože po otevření webových stránek Islanders se jako první objeví vaše postava. Víte o tom?

Nevím, ale tohle nezáleží na mně. Na stránky se občas podívám, ale tam se hráči střídají. Samozřejmě jsem rád, je to krásný, ale rozhoduje se na ledě.

Hrajete za klub, který sídlí v New Yorku. Není vše okolo trochu blázinec oproti předešlým štacím v Carolině a Nashvillu?

Je to jiné, ale bydlím kousek od zimáku na Long Islandu. Nejde o nic hrozného, jak si lidé myslí. Žádný extrém. Centrum je o něčem jiném.

Takže jste spokojený?

Víte, nejlépe se žije tam, kde se vede hokejově. Když se daří na ledě, tak je všude dobře. V Carolině jsem strávil krásné roky, vyhráli jsme Stanley Cup, nikdy na ni nezapomenu. Tam mi dali šanci hrát NHL.

Zmínil jste Stanleyův pohár. Jaké má cíle v letošní sezoně NY Islanders?

Cíle se nemění. Každý chce hrát co nejlépe. Mančaft je dobrý, ale máme těžkou skupinu, všichni hrají dobře. Bude záležet na spoustě okolností. Uvidíme, jaká nás čeká budoucnost.