Čtyřiašedesátiletý řízný bek na setkání povídal nejen o mistrovství světa ve Švýcarsku a přijetí do Síně slávy IIHF, ale zamyslel se i nad tím, co chybí českému hokeji.

Přijetí do Síně slávy IIHF může být pro vás satisfakce za to, že jste nikdy nebyl mistrem světa?
Mistrem světa jsem nikdy nebyl. Takhle je vidět, že jsem něco uměl, něco dokázal. Je to pro mě velké uznání, vlastně je to nejvyšší ocenění, na které může člověk v hokeji dosáhnout.

Jak na vás zapůsobilo švýcarské mistrovství?
Trochu mě mrzí, že nás tehdy, když se šampionát hrál u nás, donutili postavit za několik miliard novou halu a ve Švýcarsku se to hrálo na starých zimákách, kde to nebylo na takové úrovni. Také propagace nebyla moc velká, člověk v Bernu ani nevěděl, že se hraje mistrovství světa.

Stihl jste nějaká utkání šampionátu během návštěvy v Bernu?
Viděl jsem celkem tři utkání. Úroveň na mě ale příliš nezapůsobila. Je pravda, že ani jednou proti sobě nehrály dva špičkové týmy.

Český tým opět vypadl už ve čtvrtfinále, co si myslíte, že chybí současnému českému hokeji?
Našemu hokeji chybí větší zarputilost, snaha. Chybí větší tah na bránu. Na mistrovství jsme všechny zápasy odehráli dobře, hráli jsme pěkný zápas. Ale chyběl tam někdo, kdo by se tlačil před bránu, udělal tam šrumec. Nikdo se tam moc netlačil, před bránou jsme moc závarů neudělali. Chyběla nám větší drzost a zarputilost, naši hráči si vybírali místa, kde nikomu neuškodili.

Není chyba už u vedení a trénování malých dětí, kde si každý myslí, že bude nový Jágr?
Pravda je taková, že každý rodič vidí, když dá dítě na hokej, tak z něj bude Gretzky nebo někdo podobný. V první řadě ale musí mít děti kvalitní trenéry, kteří hokeji rozumí, hráli ho a dají těm nejmenším kvalitní základy. V první řadě se musí naučit bruslit a koukat se dopředu, ne na puk, aby mu puk při jízdě nepřekážel. Kromě toho se musí děti vést ke skromnosti. Většina rodičů ale říká dětem, budeš hrát támhle a támhle. Takové myšlení je špatné. Musí se dětem umět vytknout chyby.

Byl jste mimořádně produktivní obránce, co vám chybí v současné hře beků?
Já byl opravdu mimořádný. (smích) Dnes mi asi chybí u obránců větší inteligence, bojí se riskovat. Je možné, že jsou k tomu nabádáni i od trenérů, protože obránce je od slova bránit.

Na střídačce jste také nějakou dobu působil.
(skočí do řeči) Na trénování jsem moc nebyl. Tehdy se tu hrál krajský přebor a hrálo se to po vesnicích a menších městech a každý se koukal, aby už byl konec a mohl jít na pivo. Také se tehdy moc netrénovalo. (usmívá se)