U největšího úspěchu v historii světelského hokeje je výrazně podepsán velezkušený brodský trenér Milan Schlaichert. Odchovanec brodské Kotliny se Světlou nezažil první postup, před časem dovedl brodské juniory do extraligy či s brodským áčkem postoupil do první ligy. Hokejový matador si ovšem dal před časem od trénování pauzu, jenže bez hokeje dlouho nevydržel.

Chvilku jste již byl v hokejovém důchodu, kdo Vás přivedl do Světlé?
Hokej je mojí srdeční záležitostí, když odešel do Světlé syn Milan, neodolal jsem a šel za ním. Zpočátku to nebylo lehké, pohybovali jsme se v dolních patrech tabulky a dvě sezony hráli o udržení v soutěži. Zlom nastal až v okamžiku, kdy po neshodách v Havlíčkově Brodě přišlo do mužstva několik hráčů z Kotliny a výkonnost šla rychle nahoru.

Jak hodnotíte letošní sezonu?
Byla úspěšná a podobná té loňské, jen s tím rozdílem, že jsme kvalifikaci vyhráli. V té minulé nás podrazilo rozhodnutí komise, která výsledek posledního kola Kutná Hora – Nové Město nad Metují (2:2) kontumovala ve prospěch Kutné Hory, která tím postoupila do druhé ligy.

Celou sezonu jste hráli v azylu na humpoleckém stadioně.
Nebylo to jednoduché, dvakrát týdně v úterý a v pátek kluci dojížděli na tréninky do Humpolce, ve středu a v neděli jsme hráli zápasy, nikde jsme nebyli domácí. Musím poděkovat klukům za obětavost, za přístup k tréninkům i zápasům, dík patří i věrným příznivcům, kteří s námi jezdili i na stadiony soupeřů.

V čem byla Světlá silná? Naopak na čem by měla zapracovat?
Je jasné, že údernou silou byla první pětka Ondřej Včela, Beránek – Petr Včela, Žák, Krajíček. Jsou to bruslařsky i technicky vybavení hokejisté, kteří rozhodovali zápasy. Spolehnutí bylo i na gólmany Studeného s Koubským, vydatně pomohl i Linhart, pendl z Havlíčkova Brodu. Koubský odchytal kvalifikaci na jedničku. Špatné vysvědčení však nemohu dát ani druhé formaci ve složení Špatenka, Dolínský, Štros. Ta musí zapracovat především na zakončování akcí. Ve vyrovnaných utkáních, kdybychom měli střelecky dobře působící druhou trojici, poráželi bychom všechny. Celou sezonu jsme prakticky odehráli ve dvanácti lidech, takže o stabilní třetí formaci nelze vůbec hovořit. Perfektně nám však pomohli pendlující hráči z Brodu, gólman Linhart, obránce Novotný a útočník Blažek.

V případě, že by se ve Světlé hrála druhá liga, co je třeba změnit?
Máme hodně úzký kádr, tým by potřebovalo posílit nejméně o jednu pětku. V závěru soutěže nám pomohli hráči z Havlíčkova Brodu. Postup jsme si vybojovali a kluci by si vyšší soutěž rádi zkusili, Světlá by si to vzhledem k budovanému novému hokejovému stánku zasloužila.

Zůstanete i nadále v roli šéfa střídačky?
Nevím, zvažuji to. Do podzimu je ještě daleko, potřebuji si teď od hokeje trochu odpočinout.

Jaký je tedy plán pro příští sezonu?
Je známá tíživá ekonomická situace. V současné době je předčasné něco plánovat, musíme počkat, jak se situace ve světelském hokeji vyvine. Každopádně se již teď kluci těší, že konečně budou trénovat a hrát ve vlastní moderní hale.

Světelská sezona 2009/2010 v číslech
• hokejisté Světlé odehráli v sezoně 28 zápasů v základní části (z toho posbírali 20 výher, 1 výhru po nájezdech a 7 porážek), 6 utkání odehráli v play off (5 výher, 1 výhra po nájezdech) a 4 utkání hráli v kvalifikaci o II. ligu (3 výhry, 1 remíza).
• do hry se zapojilo 28 hráčů – 4 brankáři, 9 obránců a 15 útočníků.
• nejvíce zápasů odehráli: Neuwirth 36, Špatenka 35, Heřmánek a Kůrka 34, Štros a P. Včela 33, Bradáč 32, Šudoma 31, Ruml a O. Včela 29.
• nejproduktivnější hráči byli: Žák 60 bodů, P. Včela 48, Krajíček 39, O. Včela 32, Bradáč 27, Špatenka 24, Ruml, 20, Štros 18, Šudoma 16, Dolínský a Kůrka 15 bodů.
• nejlepšími střelci mužstva byli: Žák 31 branek, Petr Včela 23, Bradáč 27, Špatenka 15, Krajíček a O. Včela 15 branek.

Alois Svoboda