Stejně tak jsou na tom i celky z Vysočiny, které hrají třetí nejvyšší tuzemskou soutěž. Ty se nyní nacházejí zhruba v polovině přípravy na ligu, která začíná 11. září.

Jako první zahájil přípravu nováček druhé ligy HC Chotěboř. Hokejisté Chotěboře mají odehrány zatím čtyři zápasy, v nichž dvakrát remizovali a dvakrát prohráli.

„S výsledky spokojeni nejsme, ale s nasazením hráčů a s jejich bojovností spokojeni být můžeme,“ tvrdí trenér nováčka Vladimír Halamka. „Výsledky nejsou dobré. Například v Kutné Hoře jsme vedli už 4:1 a nakonec to skončilo 4:4. Děláme pořád banální chyby, po kterých dostáváme laciné góly. Když se to vezmu kolem a kolem, vždy jsme si dobrý výsledek pokazili svými hloupými chybami,“ lamentuje nad problémy v obranném pásmu chotěbořský trenér.

Kompletní kádr

Velké problémy měl druholigový klub před začátkem přípravy na ledě především se sestavením konkurenceschopného kádru. To se naštěstí povedlo a nyní už je Halamka složením týmu spokojen.

„Kádr se konečně začíná stabilizovat. Máme k dispozici dvacet dva lidí, to znamená sedm obránců, třináct útočníků plus brankáři,“ hlásí. „Z prvoligových klubů však přišel zatím jenom Valko, který hrál v Chrudimi a Zůbek, který nastupoval za Liptovský Mikuláš na Slovensku,“ dodává.

Přesto si zkušený kouč pro nadcházející sezonu nedává žádné skromné cíle. „Chtěli bychom se pohybovat kolem pátého místa, to znamená hrát střed tabulky. První rok by sice měl být nejvyšší cíl se zachránit, ale už kvůli divákům a sponzorům bychom chtěli hrát výš,“ doplňuje lodivod ambiciózního klubu.

Hokejisté pelhřimovského Spartaku zahájili přípravu i přes ekonomické problémy a pod staronovým trenérem se jim výsledkově daří. „Jsem spokojen. Samozřejmě až na ten poslední zápas s Technikou, kdy jsme dostali devět gólů,“ vyjádřil své pocity Jiří Žůrek.
Ten sází hlavně na odchovance klubu. „Musíme dát mladým šanci. Naše sestava rozhodně není v definitivní podobě, takže stále platí, že se musejí prát o místo. Přistoupili k tomu ale dobře, jen se mi trochu zdálo, že přišlo uspokojení po dobrých výsledcích, které jsme dosáhli i s hodně oslabeným kádrem.“

Pelhřimov však získal do svých řad i zkušené hokejisty. Jan Hrbatý hrál ještě loni za Jihlavu, odchovancem Dukly je i Marián Havel, který naposledy působil ve Francii. „To jsou zkušení hokejisté. Je na nich znát, že přišli do styku s hokejem na vyšší úrovni. Mají přehled, hokejovost, řadí se k tahounům týmu,“ přibližuje roli posil v kádru Spartaku Žůrek.

Problém s ledem na stadionu vyřešen

Žďár nad Sázavou vkročil do přípravy na ledě kvůli problémům s tělovýchovnou jednotou jako poslední z regionu. Podle toho se i odvíjely jeho výsledky. Po úvodní porážce od Techniky Brno remizoval na vlastním stadionu s Pelhřimovem a nyní dvakrát porazil Uničov. Zejména poslední výhra 7:2 byla hodně přesvědčivá.

Petr Kuchyňa, nový trenér na žďárské střídačce, je s přípravou velmi spokojený: „Především mě těší přístup hráčů, protože na nich není vidět, že mají za sebou osm hodin v zaměstnání. Na tréninky chodí s chutí. Příprava je ale teprve na začátku. Máme za sebou jen tři týdny. Doposud jsme se soustředili na kondici, nyní přejdeme na trénink herního systému a přesilových her.“

Hokejistům tak skončí často nenáviděný kondiční trénink. Kuchyňa musel také řešit přeplněnou hráčskou kabinu. „Během těch pár týdnů byla na některých chlapech vidět jistá nervozita kvůli zeštíhlení kádru. V pondělí nás opustili čtyři hráči a hned se to u ostatních projevilo na větší sebedůvěře v zápase,“ prohlásil kouč.

Ten nyní zvažuje, jak bude jeho mužstvo nastupovat. „Rád bych hrál na čtyři lajny a tři obranné dvojice. Vše záleží na aktuálním počtu dostupných hráčů. Máme také vyhlédnuté kluky na střídavý start z Dukly Jihlava a počítáme i s pěti mladíky ze žďárské juniorky. Enormní zájem mám o obránce Jana Fibikara. Je pro mě důležité, že on chce hrát s touto partou, ale jedna strana je chtít a druhá věc je dohodnout se s Chotěboří, protože ta vlastní jeho hráčská práva,“ uzavírá Petr Kuchyňa.

Výsledky v přípravě:
HC CHOTĚBOŘ

Kolín – Chotěboř 8:3
Chotěboř – Jindř. Hradec 4:4
Chotěboř – Pelhřimov 4:6
Kutná Hora – Chotěboř 4:4

SPARTAK PELHŘIMOV
Pelhřimov – Jindř. Hradec 10:3
Pelhřimov – Jastrzębie-Zdrój 1:4
Žďár n. S. – Pelhřimov 4:4
Pelhřimov – Milevsko 5:0
Jindř. Hradec – Pelhřimov 5:3
Technika Brno – Pelhřimov 9:2

SKLH ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
Technika Brno – Žďár 3:1
Uničov – Žďár 3:5
Žďár – Uničov 7:2

reportéři Deníku