Tuzemská druhá nejvyšší soutěž vyvrcholí nejpozději druhé dubna, kdy bude znám vítěz soutěže a tedy i účastník baráže o extraligu.

ÚČASTNÍCI
V první lize bude nastupovat šestnáct týmů. Z loňské sestavy týmů vypadly Havířov a Šumperk, nahradily je Litoměřice a Písek.
To znamená i výraznou převahu českých klubů v lize. V Čechách hraje jedenáct celků, tři jsou z „hraniční“ Vysočiny, na Moravě pak zůstaly osamocené Znojmo a Olomouc.

VYSOČINA
Kraj zastupují tradičně tři týmy. Vloni nejúspěšnější Horácká Slavia Třebíč, Dukla Jihlava a Rebelové z Havlíčkova Brodu. Všechny celky by měly mít podobné ambice na umístění jako v loňské sezoně. Jejich společným cílem bude příslušnost k první osmičce po základní části soutěže, které jim už předem zajistí účast v play off.

HERNÍ SYSTÉM
Šestnáctka týmů bude hrát stejně jako v minulém ročníku dvoukolově každý s každým (30 kol), ale v další fázi nastala změna.
Nově se týmy rozdělí na dvě skupiny - o 1.-8. místo a o 9.-16. místo, kde budou opět hrát stylem každý s každým (celkem 14 kol).
Pro nejlepší dvanáctku týmů bude následovat play off. Kluby na 1.-4. místě postoupí přímo do čtvrtfinále, celky z 5.-12. pozice budou hrát předkolo play off na tři vítězné zápasy. Čtvrtfinále, semifinále i finále – se potom odehrají na čtyři vítězné zápasy.

Pro 13. a 14. tým skončí soutěž už v pondělí 7. února po skončení nadstavbové části. Celky z 15. a 16. místa čeká baráž o udržení v první lize s vítězi tří skupin druhé ligy. Ta začne 7. března, a nejhorší celky druhé nejvyšší soutěže před ní tak budou mít měsíční pauzu.
Nový vítěz první ligy, který vyzve nejhorší celek extraligy v baráži, bude znám nejdříve v sobotu 26. března a nejpozději v neděli 2. dubna.

FAVORITÉ
Největšími favority soutěže budou opět loňští finalisté – Chomutov a Ústí nad Labem. K silnému středu tabulky by měly patřit také týmy z Vysočiny, Olomouc a Hradec Králové, hodně posilovaly Tábor, Chrudim a Beroun, ambice mají i Znojmo či Benátky. Počítat se také musí se zatím neznámým týmem, který každoročně výkonnostně vyskočí a čeří hladinu soutěže.

V sázce je kromě možnosti účasti v baráži i finanční prémie, kterou obdrží od svazu vítěz první ligy. Ten získá půlmilionovou odměnu, určenou na rozvoj mládežnického hokeje v klubu. Kdo na ni dosáhne?

Los I. hokejové ligy: