Soutěž začala 10. prosince a skončí 11. března. K velkému úspěchu přivedl mladé Rebely trenér Tomáš Mariška, jemuž jsme položili několik otázek.

Jak se tvořilo družstvo, s čím jste šli do nové sezony?
Po loňské sezoně odešlo dvanáct hráčů do juniorů, navíc jsme přišli o Michala Plutnara, který přesídlil do Liberce, další tři chlapci ukončili sezonu, z nich byli dva brankáři. Družstvo jsme tedy skládali v podstatě kompletně nové. Prostor dostali hráči, kteří ho v minulosti tolik neměli a příchozí chlapci z mladšího dorostu. Chtěli jsme dát hlavně příležitost domácím klukům. Podařilo se nám získat i několik posil brankáře Fučíka z Třebíče, útočníky Špringla s Jelínkem a hlavně Wasserbauera ze Žďáru nad Sázavou. V průběhu sezony ještě přišel Pavlas z Jihlavy. Proto jsme před sezonou nevěděli, na jaké mety můžeme pomýšlet. Hlavním cílem bylo vždy zachránit účast v nejvyšší soutěži i pro další ročníky a dát prostor co nevětšímu počtu hráčů, kteří si to zaslouží.

Skončila základní část, osmadvacet zápasů jistě hodně napovědělo. Jaký byl její průběh, co Vás potěšilo a na čem je třeba ještě zapracovat?
Počáteční zápasy byly ovlivněny lehkou nervozitou z prvních startů v nejvyšší soutěži. Ta z kluků poměrně rychle spadla. Poznali totiž, že pokud budou poctivě pracovat, mohou porazit kteréhokoliv soupeře. Potěšil mě přístup všech chlapců k tréninkům i zápasům. Mile mě překvapilo, jak se někteří mladší hráči vyrovnali s přechodem do vyšší kategorie a družstvo pracovalo jako jedna velká parta. Mrzel mě nezvykle velký počet zranění. Od poloviny základní části se postupně zranila polovina hráčů a do toho se ještě v kabině objevil spálový bacil. Museli jsme na týden zavřít kabinu a dát všem volno. Nebýt tolika zranění, mohl být výsledek ještě lepší.

Jaký styl hry jste se snažil družstvu vštípit a jak se Vám to dařilo?
Poněvadž před sezonou odešlo tolik chlapců, zejména kvalitních útočníků, bylo jasné, že základ naší hry musí vycházet ze zajištěné obrany. Na tom jsme od začátku pracovali a když chlapci po několika zápasech zjistili, že to funguje, tak se začalo dařit i výsledkově. Družstvo především pracovalo jako kolektiv. Nemáme totiž tolik vyjímečných individualit jako některá družstva, která skupují hráče z celé republiky. Největší naší silou je bojovnost a týmová soudržnost. I přesto si myslím, že absolutorium si zaslouží oba brankáři. Dolejš drží starší dorost stabilně již třetí sezonu a spolu s nově příchozím Fučíkem družstvu moc pomohli a podrželi ho ve chvílích, kdy to nejvíce potřebovalo. V útoku hrál prim kapitán Wasserbauer, který dokázal svým přístupem a nasazením strhnout celý tým, střelecky nás nejvíce táhnul Kozlík. V obraně bych vyzvedl výkony Pecna, hrál výborně v obraně a nejednou přispěl i střelecky důležitými góly.

S jakým cílem jdete do nadstavbové části, s čím jste byl spokojen, co je třeba zlepšit?
U nadstavbové části již s družstvem nebudu, protože spolu s Richardem Cachnínem jsme byli přeřazazeni k družstvu juniorů. Cíl je v podstatě stejný, podávat co nejlepší výkony a potrápit favorizované celky. Kluci již nebudou pod takovým tlakem, protože se hraje „pouze“ o umístění pro nasazení do play-off. Hlavní cíl zachránit soutěž družstvo již splnilo. Musí však nadále pracovat na zdokonalování všech herních činností a zejména na zlepšení koncovky. Jinak si myslím, že prostor by měli dostat někteří dosud méně vytěžovaní hráči a perspektivní chlapci z mladšího dorostu, aby získali cenné zkušenosti pro příští sezonu.

Je možné, že některé chlapce pustíte do juniorů a naopak dostanou příležitost ti z mladšího dorostu?
Někteří chlapci si svými výkony již řekli o start v kategorii juniorů a bude záležet jen na nich, jak tento přechod zvládnou. Prostor určitě dostanou a pokud budou odvádět takové výkony jako dosud, určitě se v juniorech neztratí. U hráčů z mladších kategorií je nyní ideální doba, aby nasbírali zkušenosti.

Až se po sezoně bude tvořit nové družstvo, máte kam sáhnout, jsou v žákovských kategoriích talentovaní chlapci?
Jsem přesvědčen, že v kategorii mladšího dorostu je dost talentovaných a pracovitých chlapců, napovídají tomu i jejich výsledky. I v kategorii žáků se objevují někteří velmi dobří hráči. Bude záležet jenom na nich, jestli svůj talent podřídí tvrdé práci. V závěru bych chtěl poděkovat všem věrným fanouškům, kteří nám drží po celou sezonu palce a podporovali nás. Klukům chci popřát, ať se jim co nejvíce daří a vyhýbají se jim zranění.

Alois Svoboda