VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejový klub nemá peníze, sezona skončila

Světlá nad Sázavou – Nad budoucností prvního hokejového týmu Světlé nad Sázavou visí v tuto chvíli velký otazník.

10.2.2011
SDÍLEJ:

Sportovní centrum Pěšinky.Foto: Jiří Víšek

Hokejisté klubu HC Světlá nad Sázavou, účastníka Krajské hokejové ligy, letošní sezonu, která dospěla po základní části do play off, nedohrají. Hráči oznámili, že už nemají vzhledem k systému soutěže patřičnou motivaci, klub pro změnu, že nemá peníze.

„Vláčíme za sebou dluhy z minulých sezon, kdy se nám hned dvakrát podařilo vyhrát vyřazovací část a postoupili jsme do kvalifikace. Jiná situace by byla, kdyby šlo případný postup do druhé ligy prodat jinému týmu. To ale podle platných řádů hokejového svazu už nejde,“ řekl hráč Jaroslav Žák, vůdčí osobnost světelských hokejistů.

O finanční situaci nedávno jednal Žák a další dva hráči týmu s představiteli města. To činnost hokejového klubu ve Světlé každoročně dotuje částkou pěti set tisíc korun a letos již hokejovému klubu schválilo zálohu ve výši 250 tisíc korun. „Výstup z tohoto jednání nebyl žádný. Vedení města konstatovalo, že další peníze hokejovému klubu uvolnit nemůže, a dalo nám jasně na srozuměnou, že s naším rozhodnutím letošní soutěž nedohrát v žádném případě nesouhlasí,“ uvedl Žák.

Bez každoroční dotace z městské pokladny by činnost hokejového klubu, který je právním statusem občanským sdružením, nebyla vůbec možná.

„Od roku 2003 poskytovalo město Světlá nad Sázavou hokejovému klubu na činnost kolem půl milionu korun ročně. V dalších letech byl tento příspěvek navyšován o náklady související s provozem zimního stadionu. A v roce 2008, kdy stadion převzalo město do vlastnictví, už plně hradilo veškeré provozní náklady a hokejovému klubu stále přispívalo zhruba půl milionem korun na činnost,“ sdělila místostarostka města Lenka Arnotová.

Hněv fanoušků

„Také od podzimu 2010, kdy byla dokončena mnohamilionová rekonstrukce zimního stadionu, platí samospráva ve Světlé celý provoz. Hokejovému klubu nechává výtěžek ze vstupného a navíc mu zlevnila i pronájem ledové plochy. A to v porovnání s ostatními uživateli zimního stadionu V Pěšinkách,“ doplnil starosta města Jan Tourek. „Přesto se hněv fanouškovské obce a hokejové veřejnosti, která rozhodnutí klubu nedohrát sezonu těžce nese, obrací na radnici. A to není fér,“ zdůraznil Tourek. Připomněl, že město není majitelem klubu, ale v podstatě nejvýznamnějším sponzorem. „Myslím, že je nutné, aby v této souvislosti zaznělo, že radnice podporuje hokej nejen proto, aby si parta dospělých zahrála hokej, ale kvůli lidem, kteří mají hokej rádi a přijdou se na něj podívat,“ pokračoval Tourek.

Místostarostka Arnotová připomněla, že nový zimní areál ve Světlé nad Sázavou je koncipován jako multifunkční sportovní zařízení a nebude sloužit jen hokeji.

„Už teď víme, že se tam v létě uskuteční folklorní slavnosti, mistrovství světa v kung-fu, turnaje v malé kopané, nebo florbalu. Celý červenec ho budou v rámci víkendových pobytů využívat rodiče s dětmi, vyznavači in-linne bruslení.“

Klub inkasuje výtěžek ze vstupného

Tourek i Arnotová v souvislosti s finančním stavem hokejového klubu volají po naprosté transparentnosti toku finačních prostředků.
„Dodnes například hokejový klub městu nepředložil konečné vyúčtování poskytnutého příspěvku, který mu samospráva uvolnila,“ poznamenala Arnotová a připomněla, že radnice nezná ani výnos ze vstupného. „Odhadujeme, že se ročně pohybuje ve výši sto osmdesáti tisíc korun. Myslím si, že to město má právo vědět, kolik hokejový klub na vstupném utržil,“ řekla Arnotová.

Město Světlá nad Sázavou samozřejmě podporuje i jiná sportovní odvětví, například fotbal. „V tomto případě je vyúčtování rozpočtu klubu, zvláště pak městských peněz, zcela transparentní a dostáváme ho pravidelně každý rok. Letošek nebyl výjimkou, představitelé fotbalového klubu nás o využití peněz informovali na výroční členské schůzi,“ podotkla Arnotová.

Vedení klubu se chová alibisticky

Její slova potvrdil i trenér prvního týmu FK Bohemia Světlá nad Sázavou, František Polák. „Tok financí, včetně výtěžku ze vstupného a členských příspěvků, se u nás kontroluje každý měsíc na výborové schůzi. Finální suma je pak předmětem výroční členské schůze, kam pravidelně zveme i představitele města a sponzory klubu,“ vysvětlil Polák.

Ten okomentoval i dění ve světelském hokeji. „Myslím si, že se vedení hokejového klubu chová alibisticky a veškerou vinu za špatnou finanční situaci hází na město. Vypadá to, že představitelé hokejového klubu mají hokej rádi jen velmi málo,“ řekl doslova Polák.

Hokejový tým kromě města podporují i sponzoři. Patří mezi ně například Měšťanský pivovar v Havlíčkově Brodě, firma Domin Humpolec, společnost Metropolitní Havlíčkův Brod, nebo světelský podnik Bohemia Machine.

Oslovili je sami představitelé hokejového klubu a získali od nich na letošní sezonu šedesát osm tisíc korun. Ani tyto prostředky ale na optimální financování světelského hokeje zdaleka nestačí.

„Představitele světelského hokejového klubu jsme také vyzvali, aby vypracovali konkrétní seznam firem a společností, které chtějí o sponzorský příspěvek pro letošní sezonu požádat a navštívit. Město by pak už tyto firmy neoslovovalo v souvislosti s podporou multifunkčního sportovního areálu V Pěšinkách. Požadovaný seznam jsme ale dodnes neobdrželi,“ konstatovala v závěru Arnotová.

Petr Veselka, Jaromír Kulhánek

Autor: Petr Veselka

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení