Přesto ani on nebude chybět na rozlučce jedné z ikon jihlavského hokeje posledních let – Oldřicha Bakuse. Právě ve výběru dlouholetého kapitána se generální manažer rivalského Havlíčkova Brodu Augustin Žák objeví. „Jedu tam kvůli Oldovi,“ vzkazuje. „Dva roky jsem se ho snažil do Jihlavy dostat. Když se to povedlo, měl jsem obrovskou radost. Olda je pro mě srdeční záležitost,“ přiznává se Žák.

I proto se na exhibici těšíte.
Jedu na rozlučku rád. Jak jsem říkal, Olda Bakus je pro mě srdeční záležitost. Kdysi dávno jsem ho totiž koupil z Třebíče. Je to dobrej kluk a zaslouží si to. Na rozlučku někoho jiného bych asi nejel.

Oldřich Bakus se poprvé v Jihlavě objevil v sezoně 2000/01…
Dva roky jsem přemlouval Karla Čapka (ředitel Horácké Slavie Třebíč – pozn. red.), aby mi ho prodal. Když se mi to povedlo, měl jsem obrovskou radost.

Jak byste největší hvězdu Dukly posledních let charakterizoval?
Úplně jednoduše. Olda nekecal mimo led a na ledě hrál. To samozřejmě každý trenér i manažer chce. Dokázal si udržet vysoký standard spoustu sezon. Nebyl ani moc zraněný, proto měl pro mužstvo obrovský přínos. Když ho potkáte v civilu, myslíte si, že je to nějaký číšník, ale na ledě je to pan hokejista, tahoun, správný kapitán.

Dukle proto asi bude hodně chybět.
Určitě ano. Když už ne na ledě, tak každopádně v kabině. Podobné lidi potřebujete právě do kabiny. Právě v tomto směru může Dukle chybět víc než na ledě.

V čem byl pro tým tak výjimečný?
Moc nemluvil, ale šel na led a strhl mužstvo. A když něco řekl, mělo to obrovskou váhu. Je spousta hráčů, kteří povídaj, povídaj a po dvaceti vteřinách jdou střídat. U Oldy to bylo přesně naopak. Navíc když si vezmete, že stejnou výkonnost si udržel nějakých dvanáct let… Myslím si, že jeho povaha je ovlivněná i tím, že podniká, proto je cílevědomý.

V minulých letech jste se ale spíše potkávali jako soupeři, vy jako manažer Havlíčkova Brodu, on jako kapitán Jihlavy. Jelikož dlouhodobě se držel na čele statistik první ligy, nebyl to asi nejlepší soupeř?
Z tohoto pohledu ne. Ale znovu říkám, je to dobrej kluk. Několikrát jsem mu „vyhrožoval“, že na něj někoho nasadím, aby to neměl tak jednoduché. (úsměv) Ale druhý den jsme šli „na pivko“. Derby většinou přiostří a vyhrotí někteří lidé. Mezi klukama to ale tak hrozné není, protože polovina našeho i polovina mančaftu Dukly by klidně šla po zápase na pivo a vůbec nic by se nedělo.

Přesto, nebojíte se nějakých negativních reakcí ze strany jihlavských fanoušků, kteří vás nemají zrovna v lásce?
Určitě ne. Už vloni jsem byl na nějaké akci v Jihlavě a bylo to v pohodě. Ale pokaždé když tam budu, budou vyvolávat Oldu Válka. (smích) Pro mě za mě. Já si zkrátka jdu zahrát s Oldou Bakusem a hotovo.

Když se vrátíme k exhibici. Na ledě se objeví několik dosud aktivních hokejistů, začal jste kvůli tomu třeba trénovat?
Zrovna včera (ve středu) jsem si byl zahrát… a hrál jsem velice dobře. (smích) Byli jsme na ledě společně s Jardou Benákem a jsme na tom stejně, takže je to dobré. (úsměv) Už jsem byl párkrát na ledě, proto to snad přežiju.

Na závěr. Překvapilo vás, že se právě po letošní sezoně rozhodl Oldřich Bakus skončit?
Já už to věděl. Olda chtěl skončit už loni. Možná by ještě nějakou sezonu zůstal, kdyby hrál v nějaké druhé, třetí lajně a nemusel by mančaft táhnout. Ale v jeho pozici, kdy tým musel pořád táhnout on, je to strašně namáhavé, těžké. Proto mě to ani moc nepřekvapilo.