Hokejová sezona se uzavřela. Nyní se už směle všechny celky připravují na nový ročník. Přesto se stále bilancuje nad uplynulou sezonou. Jedno z povedených období mají za sebou havlíčkobrodští Rebelové, kterým se dařilo nejen na úrovni A-týmu, ale i v mládeži. „Hráli jsme tři mládežnické extraligy. Junioři sice spadli, ale priorita pro klub je udržet nejvyšší dorostenecké soutěže. Co se týče A-týmu, nemusí se to příliš kometovat, je to největší úspěch brodského hokeje za posledních padesát let,“ prohlašuje generální manažer Rebelů z Kotliny Augustin Žák.

Manažere, se sezonou Rebelů musíte být určitě spokojen?
Určitě. Sezona ale nebyla rozhodně jednoduchá, protože klub převzal nový majitel, a první dva měsíce byly hodně hektické. V první řadě jsme museli obsadit všechny trenérské posty, za další jsme museli sehnat pro A-tým nějaké hráče. Kvůli tomu všemu jsme začali o trochu později, než bývá obvyklé.

Mohl byste zhodnotit jednotlivé týmy trochu podrobněji?
Když se podíváme na áčko. Tak tam jsme maximálně spokojení, jsou spokojení i majitelé. Sice, jak říkám, je pořád co zlepšovat, ale tahle sezona byla hodně náročná, protože jsme mužstvo měnili. Do budoucna už nechceme, aby v týmu hráči tak hodně migrovali.

Když už se bavíme o A-týmu. Hodně se kritizoval letošní model první ligy. Jaký na to máte názor vy?
Systém první ligy byl špatný. Doufám, že se změní. Já jsem pro, aby hrál každý s každým čtyřikrát šedesát zápasů a potom osm nejlepších postoupilo do play off.

Jak jste nyní spokojen s výkony mládežníků?
Koupili jsme od Třebíče extraligu juniorů, tam naši hráči viděli, že je to velice těžká soutěž. Nakonec jsme spadli, ale priorita klubu je udržet extraligy starších a mladších dorostenců. V nich jsme se bezproblémově udrželi. Ve starších jsme si dokonce zahráli play off. Co se týče žákovských týmů, tak 5. třída byla na republice. Což zaručuje poměrně dobrý potenciál už od menších kategorií. Na druhou stranu je pořád co zlepšovat.

Sezona před nedávnem skončila, ale už určitě přemýšlíte o té následující. Jak bude vypadát kádr áčka?
Během týdne, čtrnácti dnů, bychom měli mít většinu hráčů pro příští sezonu podepsanou. Nějakých deset dvanáct hráčů máme podepsaných z minulé sezony, teď se k nim naposledy přidal Roman Vondráček. Několik hráčů by mělo přijít na hostování z extraligové Komety. Proto bychom v nejbližší době měli mít kádr po kupě.

A jak to vypadá s obsazením trenérů u jednotlivých týmů?
U A-týmu se nic měnit nebude. U ostatních je to podobné jako u hráčů, jednáme s nimi. Vše by mělo být jasné tak během čtrnácti dnů.
Když se vrátíme k hodnocení právě skončené sezony, tak by se jako neúspěch dal označit pád z extraligy juniorů.
Je pravda, že jsme z ní spadli, ale naše filozofie v klubu je taková, že starší kluci v juniorce by měli chodit někam na rozehrání do druhé ligy a soutěž juniorů aby hráli mladší hráči. Některé chceme zapracovat i do přípravy A-týmu. Počítáme s obráncem Novotným a útočníkem Hadravou, kterého bychom postupně chtěli zapasovat do našeho áčka. Model máme takto nastaven, proto v mládeži je jednou z priorit udržet obě extraligy dorostů.

Nakousl jste posun juniorů do druhé ligy. Plánujete s nějakým týmem hlubší spolupráci?
Spolupracujeme s Pelhřimovem. Ta se jeví dobře, proto by někteří kluci mohli hrát právě tam. Proto se rýsuje varianta, že sedmnáctiletí nebo osmnáctiletí kluci by mohli hrát druhou ligu právě tam. Po získání zkušeností by mohli zakotvit v našem áčku. Zároveň bychom chtěli, aby se zapojili do přípravy áčka. Byly bychom moc rádi, kdyby šlo více hráčů cestou Pavlíka, Jelínka, Zohorny.

Při hodnocení uplynulé sezony nemůžeme pominout, že se letos několik hráčů HC Rebel objevilo v reprezentačních výběrech. V tomto směru jste asi spokojení?
Dolejš je v hledáčku trenérů reprezentace dlouhodobě. Pro příští ročník s ním počítáme jako se třetím gólmanem do áčka. Samozřejmě jsme z toho, že se hráči z našich týmů prosazují do reprezentace, rádi. Ale i tito hráči si musí uvědomit, že na sobě musí stále hodně pracovat a že jejich kariéra je prakticky na začátku. Je to povzbuzení, ale kluci nesmí usnout, musí stále pracovat na sobě.

Odbočme k technické stránce provozu klubu. Plánují se přes letní pauzu nějaké změny na zimním stadionu?
Majitelé klubu chtějí zvýšit bezpečnost při odchodu našich hráčů do kabin, proto udělají maximum, aby nějaký tunel nebo něco podobného při vstupu z kabiny áčka na led vzniklo. Další věc, kterou bychom chtěli přes léto udělat, jsou nové mantinely. Stávající jsou nevyhovující a jsou částečně i trochu nebezpečné. Právě jsme podali žádost na město. Lidé by si měli uvědomit, že mantinely nebudou sloužit jenom áčku, ale hlavně mládežnickým týmům.

V minulých letech se v Kotlině objevilo na soustředění několik zajímavých týmů, například moskevský Spartak, se kterým přicestoval i Dominik Hašek. Přijede letos v létě nějaký podobný tým?
Teprve uvidíme. O tom se vždycky jedná až v průběhu dubna. Trenér Říha, který zde byl předchozí dvě sezony se Spartakem Moskva, tak právě postoupil s Mytišči do finále KHL. Až skončí, uvidíme, zda bude mít zájem sem přijet znovu na soustředění.

Ke sportu neodmyslitelně patří fanoušci. V Brodě před letošní sezonou vznikl nový fanclub Rebel Hearts, co o něm soudíte?
Fanclub je dobrý. Myslím si, že majitelé klubu s ním hodně pracovali. Fanclub se rozrůstal, což bylo dobře. Na druhou stranu mě trochu mrzí návštěvnost v uplynulé sezoně. Na to, jaké jsme převáděli výkony, to nebyla žádná sláva.

Je to hodně dopředu, ale co očekáváte od následujícího ročníku?
Chceme opět hrát nahoře, po letošní sezoně už si ani jiné cíle nemůžeme dávat. V mládeži budou cíle jasné, udržet obě dorostenecké extraligy.