Se svým týmem došel do semifinále druhé nejprestižnější soutěže světa, kde se ambiciozní celek musel sklonit před překvapením sezony Atlantem Mytišči. Ačkoliv, jak nejproduktivnější hráč play off KHL poznamenává, postup jejich přemožitelů do finále, pro něj až tak překvapivý nebyl.

„Mytišči mělo velice dobrý tým. Bylo jen otázkou času, kdy se rozjedou. Navíc po příchodu Říhy se tým vhodně doplnil na play off. Z mé strany to až takové překvapení, že došli do finále, nebylo,“ poznamenává Vašíček.

V těchto dnech si ale útočník, který nosí na dresu číslo 63, užívá volno. „Je to možná trochu zvláštní, ale volno trávím více méně doma, protože cestování si užiji během sezony. Někteří lidé se mi možná diví, že nevyrazím někam na dovolenou, ale doma se mohu alespoň věnovat rodině, sejít se s přátely, na které během sezony nemám čas a mohu se věnovat i ostatním koníčkům,“ prozradil rodák z Havlíčkova Brodu.

V ruské Jaroslavli jste prožil třetí sezonu. Jak byste hodnotil uplynulou sezonu, kdy jste s týmem došli až do semifinále KHL?
Je to relativní. Cíle jsme měli postoupit ještě o něco dál, mančaft jsme na to měli. Na druhou stranu si myslím, že dostat se na bednu v takové konkurenci, jakou KHL má, je určitě úspěch. Sezona nebyla až tak špatná, dá se říct úspěšná.

Z vašich slov je cítit, že vedení zřejmě myslelo ještě výš.
Už před třemi lety, když jsem do Ruska odcházel, tak jsem věděl od známých, že Jaroslavl má vždy ty největší ambice. Pokaždé chtějí hrát nahoře. Aby tomu tak bylo, dělají maximum, ať už se to týká hráčského kádru, nebo zázemí. Klub nám vytváří podmínky k tomu, abychom atakovali nejvyšší příčky, a na druhou stranu od nás očekávají výsledky.

A z vašeho pohledu, jaká byla sezona, v níž jste ovládl kanadské bodování play off a v základní části jste byl sedmý?
Vždycky vše hodnotím od výsledku mančaftu. To, že jsem v play off měl nejvíce bodů, je práce celého týmu. Kluci, se kterými jsem hrál, mi hodně pomáhali, za všechny zmíním Pavola Demitru a Karla Rachůnka. Ale jak tvrdím, individuální statistiky se vždycky odrážejí od toho, jak šlape mančaft. Je to krásná věc, posbírat hodně bodů, ale vždycky budu radši, když se bude dařit mančaftu. Týmový výsledek je totiž pro mě důležitější. Za ty roky, co hraju hokej, jsem se naučil jedno, když je tým úspěšný, je úspěšný i jednotlivec.

V semifinále jste vypadli s Mytišči. Co chybělo tomu, abyste právě postoupili o ten stupínek výš?
Těžko říct, co nám chybělo. Soupeř hrál velice dobře. Vycházel z kvalitní a dobře propracované obrany. Navíc měli výborného a v pohodě chytajícího gólmana, který nám toho moc nedovolil. Podle mě právě tyto dva aspekty rozhodly.

V Čechách se o Mytišči hovořilo jako o překvapení KHL. Vnímal jste to tak i vy?
Řeknu to asi takhle. Když jsem viděl jejich soupisku, bylo mi hned jasné, že je to velice silný mančaft, který bude mít svoji kvalitu. Na začátku sezony si ovšem prošel krizí. Měl problém se dostat do herní pohody, nedařilo se mu, nevycházely mu zápasy, čímž se propadl až na spodek tabulky. Pořád se ale tušilo, že se s nimi musí počítat. Když přišel do klubu trenér Říha, tak mančaft velice vhodně doplnil o typy hráčů, které podle něho v týmu chyběly. Díky těmto příchodům dostali i ostatní hráči nový impuls a po nějaké době se začala projevovat síla mančaftu, kterou měly, a vše vyvrcholilo to postupem do finále ligy. To, že se s Mytišči muselo počítat, bylo jasné. Když se podíváme na soupisku, tak v první lajně je Mozjakin, který všechny tři sezony, co jsem v Rusku byl na úplném vrcholu bodování soutěže. U nich byla jen otázka času, kdy se nakopnou. Na každý mančaft přijde krize, oni měli štěstí, že si to vybrali hned na začátku sezony.

Na konci sezony se mluvilo o vašem zranění. Už je všechno v pořádku?
Ty problémy se se mnou táhnou už od roku 2002, kdy jsem měl vyhřezlé plotýnky a skoro celou sezonu jsem s tím marodil. Navíc když se k tomu připočítá extrémní zátěž, která v play off je, je to obrovský nápor na tělo. Během vyřazovací části není moc času na regeneraci, protože hrajeme čtyři zápasy v pěti dnech, plus se k tomu ještě musí přičíst cestování. Každý hráč chce v play off obětovat maximum a zdravotní problémy se mohou objevit. I kvůli tomu jsem před čtyřmi roky začal spolupracovat s paní Jakešovou, abych případné problémy minimalizoval.

Nyní je čas mezisezonní přípravy. V minulosti jste v létě spolupracoval s Kamilem Pokorným (momentálně trenér a sportovní manažer Třebíče – pozn. red.), pokračuje to i nyní?
Hlavně nějakých deset let trénuji společně s Radkem Martínkem (obránce hrající za New York Islanders – pozn. red.), což je parťák k nezaplacení. Teď ale například na dovolené jsem trénoval společně s Frantou Kaberlem (obránce Plzně, který s Vašíčkem vyhrál Stanley Cup v roce 2006 – pozn. red.), což je velice dobrý kamarád. Ale tady doma v Brodě se snažím na dálku spolupracovat s Kamilem, který mi na léto udělal program. Zavoláme si, probereme tréninky, on na mě alespoň takhle dohlédne.

Jak jinak trávíte volný čas?
Trénink spojuji s věcmi, které mě baví. Například chodím hrát tenis. V létě odpočívám nejvíc, že trávím čas doma. Scházím se se známými, kamarády, to je pro mě nejlepší relax. Za rok si toho moc neužiju.

Během roku se určitě díky hokeji nacestujete dost, láká vás to během volna vůbec někam na dovolenou?
Je to možná trochu zvláštní, ale volno trávím více méně doma, protože cestování si užiji během sezony. Někteří lidé se mi možná diví, že nevyrazím někam na dovolenou, ale doma se mi nejlépe relaxuje.

Zmínil jste, že v létě trénujete společně s Radkem Martínkem. Ten se na mistrovství světa nepříjemně zranil, jste s ním v kontaktu?
Určitě to bylo nepříjmné zranění, jsem s ním v kontaktu, ale tohle je jeho věc a já za něj nemohu mluvit, jak je na tom. To musí říct on sám.

Zatrnulo vám při onom zákroku při mistrovství světa, kdy Radka z ledu odváželi na nosítkách?
Určitě. Jak jsem říkal, známe se velice dlouhou dobu. Navíc společně v létě trénujeme x-let, oba pocházíme z Brodu. Navíc je to výborný parťák a kamarád.

V souvislosti s Radkem Martínkem se zeptám na mistrovství světa na Slovensku. Jaký pocit jste měl z českého týmu?
Určitě je to škoda. Mančaft byl v Bratislavě velice silný. Kluci hráli krásný hokej. Všechny zápasy, co jsem viděl, byly krásné, atraktivní a určitě museli lidi bavit. Byla radost se na to dívat.

Když jste viděl hru českého týmu, muselo vás asi o to víc mrzet, že jste na ledě nemohl kvůli zdravotním problémům být.
Samozřejmě, že mě to mrzí. Reprezentace je prostě reprezentace. Bohužel jsem měl určité problémy, které by způsobily, že bych nebyl stoprocentně připravený dát do hry všechno.

Když se přesuneme směrem k dalšímu ročníku KHL, kdy začínáte s přípravou v Rusku?
Momentálně jsem v procesu vyřizování víz. Za necelý měsíc letím zpátky do Ruska. S přípravou začneme 20. července. První dny nás budou čekat nějaké testy a určitě hned začneme na ledě. V srpnu nás pak pojedeme na soustředění do Švýcarska a 7. nebo 8. se začne na ostro. Začínáme v Minsku.

V KHL se příští sezonu objeví slovenský tým, co na to říkáte?
28. listopadu pojedeme na Slovensko. (úsměv) Každopádně se těším. Osobně si myslím, že je to velké plus jak pro celou ligu, tak i pro Slovensko, nebo i pro nás (Česko), protože do Popradu to odsud není tak daleko, navíc tam bude podle posledních zpráv hrát hodně českých hráčů, proto to bude hodně lidí sledovat. Co jsem se bavil s pár známými, tak říkali, že do Popradu by i přijeli.

Pro Čechy by to navíc mohly být tyto duely prestižní?
Těším se na to moc. Bude to česko-slovenský tým. Já jsem jedině pro. Možná mě jen trochu mrzí, že to nebylo tenkrát před těma dvěma lety v Hradci, což by bylo ještě blíž a ještě o hodně zajímavější.

Když odbočíme mimo hokej, v Rusku začnete čtvrtou sezonu. Už jste si zvykl na tamní život?
V sezoně je to hodně o cestování a moc času na nic jiného nezbývá. Ten hokejový život je podobný všude na světě. Co se týče obyčejného života, v Rusku máme možná jako Češi výhodu, protože jazyk je hodně podobný. A ačkoliv jsem se ruštinu ve škole nikdy neučil, tak to pro mě narozdíl od Finů a Švédů nebyl problém se jí v celku rychle naučit. Za ty tři roky už jsem si v Jaroslavli zvykl.

Zahrál jste si dvě nejprestižnější soutěže NHL i KHL. Můžete je srovnat?
Jak řekl Džegr (Jaromír Jágr – pozn. red.), má to podobný jen název. Jinak je to úplně jiné, těžko se to dá srovnávat. Ať už je jiné hřiště, trochu jiné typy hráčů, jiná mentalita. A ačkoliv se to za tři roky hodně změnilo, rozdíly tam pořád jsou a hokej je stále rozdílný.

Co se týče srovnání zázemí NHL a KHL?
Před několika lety v KHL vedení zavedlo, že na každém zimáků musí být 5000 a víc sedících diváků. Proto hodně klubů postavilo úplně nové moderní haly. Náš zimák, který se stavěl kvůli mistrovství světa v roce 2000, je moderní a dá se srovnávat se stadiony, které jsou v zámoří.

Když se vrátíme zpátky k obyčejnému životu, jak je to s cestováním po Jaroslavli?
Je to naprosto v pohodě. Letos byly ale trochu větší komplikace, protožě předělávali celé centrum města, jelikož Jaroslavl slaví 1000 let od svého založení, proto občas byl trochu zmatek. Jinak město je krásné, centrum, kde se pohybujeme, je relativně i malé, všude to mám tak deset, patnáct minut.

Na závěr: s čím půjdete do další sezony?
Osobně chci odehrát co nejvíce zápasů, zůstat zdraví. Co se týká klubu, ten bude mít opět ty nejvyšší ambice. Budu rád, když budeme mít šanci bojovat o nejvyšší příčky.

Josef Vašíček
Narodil se 12. září 1980 v Havlíčkově Brodě.
Jako patnáctiletý hrál v Havlíčkově Brodě za starší dorost, kde ve 36 zápasech posbíral 50 bodů (25 branek a 25 asistencí).
V šestnácti letech odešel do mládežnických celků Slavie Praha.
V sezoně 1998/99 odešel do zámoří, v OHL hrál dvě sezony za Sault Ste. Marie Greyhounds.
Od roku 2000 působil v Caroline Hurricane v NHL, s níž v sezoně 2005/06 získal slavný Stanley Cup.
V NHL kromě Caroliny působil ještě v týmech Nashville Predators a New York Islanders.
Českou extraligu si poprvé zahrál až v sezoně 2004/05 za pražskou Slavii při výluce NHL.
Od sezony 2008/09 působí v KHL, v níž nastupuje za Jaroslavl. V uplynulé sezoně Vašíček vyhrál kanadské bodování play off (22 bodů, 7+15), v základní části byl v kanadském bodování celkově sedmý (55 bodů, 24+31).
Může se pyšnit juniorským i seniorským titulem mistra světa (2000 a 2005). Mistrovství světa dospělých se účastnil celkem třikrát, na kontě má i účast na olympijských hrách.