Ačkoliv jihočeský celek v uplynulém ročníku druhé nejvyšší soutěži účast v této soutěži neuhájil. Po více než dvou měsících se do ní znovu vrací. Jak je to možné? Písek se totiž dohodl na převodu licencí s Vrchlabím, které po odchodu hlavního mecenáše klubu oznámilo, že první ligu určitě hrát nebude a že nastoupí pouze do krajského přeboru.

Tímto krokem byla zároveň vyřešena záležitost s lichým počtem účastníků. První liga totiž přišla v posledních měsících hned o tři celky, o výše zmíněné Vrchlabí, dále Tábor, který je v insolvenčním řízení a proto nemohl splnit podmínky pro start v soutěži, a Znojmo, které se rozhodlo startovat v mezinárodní soutěži EBEL. Tím se počet účastníků druhé nejvyšší hokejové soutěže zúžil na třináct, což nebyl zrovna ideální stav. Nyní by mělo být vše vyřešeno. Ačkoliv vše musí ještě posvětit Český svaz ledního hokeje.

„Věříme, že svaz na naši dohodu s Vrchlabím přistoupí. Tím by se vyřešil jeden z problémů soutěže, což je lichý počet účastníků. I proto bereme celou záležitost spíše jako formalitu a svaz by měl celou věc schválit během pár dní,“ prohlásil písecký sportovní manažer Pavel Horažďovský.

O převodu licence z Vrchlabí právě do Písku už se hovořilo delší dobu, přesto Jihočeši s přípravou na nový ročník ještě nezačali. Právě nejistota byl hlavním důvodem, proč tomu tak bylo. „Sestup do druhé ligy a nejistota, co nastane dál, nás připravili o několik hráčů. Jednali jsme s Vláďou Kubešem, Šimonem Hrubcem nebo Karlem Pláškem. Všichni preferovali jistotu, kterou jsme jim v dubnu a květnu nabídnout nemohli,“ přiznal Horažďovský.

Přesto v Písku pracují na dalších posilách. „S hráči jsme v jednání. Navíc to vypadá, že bychom měli s Budějovicemi spolupracovat ještě výrazně a konkrétněji. Bohužel Moutfield v důsledku nejistoty okolo našeho týmu už poslal některé hráče do Třebíče, s nimi už počítat nebudeme,“ dodal písecký sportovní manažer.

Soutěž se vrací k osvědčenému
Jak už ale bylo řečeno, celou záležitost s převedením licence z Vrchlabí do Písku musí posvětit Český svaz ledního hokeje, což by ale podle neoficiálních informací neměl být žádný problém.

První liga se tak po několika letech vrátí k ověřenému a mnohými odborníky vyzývanému modelu se čtrnácti účastníky, s tím, že v základní části se každý s každým utká čtyřikrát, do play off pak postoupí osm nejlepších týmů, posledních šest celků bude hrát dvoukolové play out a dva nejhůře postavené týmy budou muset prvoligovou příslušnost obhajovat v baráži s vítězi jednotlivých skupin druhé ligy.

První liga 2011/2012

Ústí nad Labem
Chomutov
JIHLAVA
HAVLÍČKŮV BROD
Olomouc
Hradec Králové
Beroun
TŘEBÍČ
Benátky nad Jizerou
Kadaň
Litoměřice
Písek
Šumperk
Most

Odstoupili
Znojmo
– účast v mezinárodní soutěži
Tábor
- nesplnil podmínky pro start, je v insolvenčním řízení
Vrchlabí
– převedlo licenci do Písku