V přechozích dvou zápasech se Horákům vždy podařilo proti Rebelům vyhrát. „Hrajeme doma, proto o to víc chceme uspět. V naší situaci potřebujeme body,“ uvědomuje si třebíčský trenér Kamil Pokorný. Na body mají ovšem zálusk i havlíčkobrodští Rebelové. „Každopádně chceme zabodovat. Máme co napravovat. Minulý zápas doma s Litoměřicemi, a navíc jsme s Třebíčí letos už dvakrát prohráli, proto by o motivaci mělo být postaráno,“ má jasno šéf brodské střídačky Karel Dvořák.

Rebelům se ovšem v zápasech proti týmům ze spodní části tabulky nedaří, v posledních sedmi zápasech s hůře postavenými týmy pokaždé prohráli. „Nechci říct, že to vyloženě podceníme, ale asi to kluci v hlavě podvědomně mají. Je to určitě důvod k zamyšlení, proč to tak je. S týmy, které jsou v tabulce pod námi, se prostě trápíme,“ krčí rameny Dvořák. „Asi nám nesvědčí styl týmů, které jsou hůře postavené a v zápase hodně bojují. Je to tak, že takové týmy vycházejí hlavně ze zabezpečené obrany a čekají na naše chyby, naopak lepší celky hrají hokej, méně brání,“ všímá si kouč brodských Rebelů.

Právě na kolísavé formě havlíčkobrodských hokejistů by chtěli vydělat i v Třebíči. „Brod je teď jako na houpačce, jednou vyhraje, pak prohraje. Doufám, že se nám je podaří podržet na té straně dole,“ přeje si Pokorný.

Trápení v koncovce

Horáci by ovšem k bodovému zisku potřebovali zlepšit především koncovku. „Je to náš dlouhodobý problém. Pokud chceme myslet na vítězství, musíme vstřelit víc než jeden gól,“ naráží nejvyšší muž třebíčské střídačky na poslední zápas, v němž Horácká Slavia podlehla po poměrně solidním výkonu Benátkám 1:2.
Ani Havlíčkův Brod na tom v koncovce není nijak valně, když nepočítáme dva vydařené duely s Olomoucí (6:4) a Jihlavou (8:0), tak se i Rebelové těžko prosazují. V posledních pěti soubojích s hůře, nebo v případě Hradce stejně postavenými týmy v tabulce vstřelili jen pět branek. „V zápasech se hodně nadřeme, ale v koncovce jsme nuloví. Chybí nám prostě větší důraz v předbrankovém prostoru a v situacích jeden na jednoho, to se pak odráží v koncovce. Pevně věřím, že se ale v derby v tomto směru výrazně zlepšíme,“ zamýšlí se Dvořák.

Jenže důrazně proti budou určitě domácí, kterým se zatím v regionálních soubojích daří, z pěti zápasů čtyřikrát vyhráli, Jihlavu porazili 2:1 na nájezdy a 5:2, Brod pak 6:4 a 4:3 na nájezdy, když v tomto utkání vedli Rebelové už 3:0. Jedinou prohru si Horáci připsali v první části soutěže v Jihlavě, kde prohráli 5:6. „Nesmíme se nechat unést vypjatým derby zápasem. V koncovce hlavně musíme zachovávat chladnou hlavu. Pevně věřím, že nás diváci podpoří a poženou vpřed a my jim na oplátku předvedeme bojovný výkon s co nejlepším výsledkem,“ předesílá Pokorný. „Jak jsem říkal, máme hodně co napravovat, tak doufám, že to pro nás bude i dobrá motivace. Jako do každého zápasu musíme jít i do derby s odhodláním, bojovností a maximálním důrazem,“ uzavírá trenér brodských Rebelů.

Probudí se Dukla?

Kromě derby se v sobotu na Vysočině odehraje ještě jeden prvoligový zápas. Jihlavská Dukla v něm přivítá poslední celek tabulky z Mostu.
Papírově se jedná o ideálního soupeře na nabrání ztraceného sebevědomí. Dukla prohrála tři poslední utkání, v nichž dostala jedenadvacet branek. Proti Mostu se jí však letos daří. Vyhrála oba předchozí zápasy, navíc s nejslabším celkem soutěže ani jednou neinkasovala. Získají žlutočervení první letošní výhru?

Hokejové menu
I. liga, sobota od 17.00:
Olomouc – Šumperk, Kadaň – Ústí n. L., Litoměřice – Chomutov. Od 17.30: TŘEBÍČ – HAVLÍČKŮV BROD, JIHLAVA – Most, Beroun – Hradec Králové, Písek – Benátky n. J.
II. liga, skupina Střed, sobota od 17.00: Břeclav – PELHŘIMOV, Technika Brno – Trutnov. Od 18.00: CHOTĚBOŘ – Nymburk. Neděle od 17.00: Kolín – Hodonín. Od 18.00: J. Hradec – ŽĎÁR N. S.