V poslední čtvrtině první ligy se rozhoduje o jejich osudu. Dva krajské týmy bojují o co nejlepší výchozí pozici v play off, třetí o únik z barážového pásma.
Zatím nemá nikdo nic jistého. Zřejmě jen totální kolaps by mohl připravit o vyřazovací boje jihlavskou Duklu. Rebelové z Havlíčkova Brodu sice touží vylepšit své současné sedmé místo, ostražitě ale musí též hlídat soupeře pod sebou. To třebíčští hokejisté už mají jedinou touhu – opustit předposlední příčku. Další šanci přiblížit se ke svým cílům budou mít kluby už dnes.

Potvrdit výhru

Jihlava zakončí dnes minisérii tří domácích zápasů v řadě. V prvních dvou pokusech získala Dukla čtyři body, proti Drakům ze Šumperka by ráda přidala další tři. V boji o čtvrtou příčku v tabulce by se náramně hodily.

Aktuálně nejlepší tým z Vysočiny v prvoligové tabulce bude mít v duelu možnost pomstít i svého krajského rivala. Šumperk totiž ve středu zdrtil havlíčkobrodské Rebely. V utkání sice prohrával 0:2, ale nakonec se radoval z jasného vítězství 6:2. Tento výsledek budiž pro jihlavské hokejisty rovněž důrazným varováním.
O tom, že je letošní nováček silným protivníkem, ale už hráči Dukly vědí. V prvním vzájemném utkání totiž Šumperk Duklu porazil 3:1. V dalších dvou zápasech už ale Jihlava potvrdila roli favorita. Doma vyhrála 7:3, ve třetí čtvrtině vyplenila dračí doupě výsledkem 6:2.

Jihlavany naplňuje optimismem nejen kladná bilance se soupeřem, ale i stoupající forma týmu. „Malinko se to zvedá,“ uvedl po utkání s Olomoucí trenér Petr Vlk. „Hráči si začínají věřit a já jen doufám, že jim to vydrží,“ přidává jeho asistent Patrik Augusta.

Start šumperských hokejistů v Jihlavě bude zajímavý i díky nedávné posile Draků. V jejich dresu se představí na Horáckém zimním stadionu loňský hráč Dukly, obránce Jiří Suchý.

Musí přidat srdce

Rebelové míří do Chomutova, kde prověří formu rozjetých Pirátů, kteří pomalu odkrajují náskok vedoucího Ústí nad Labem. Za Lvy momentálně zaostávají už jen o dva body.

Naopak brodští hokejisté po třech předchozích vítězstvích v minulém kole prožili další zmar. „Dobře rozehraný zápas jsme lacině ztratili. Místo toho, abychom dali na 3:0, tak inkasujeme a soupeř zápas otočí. Ale na kdyby se nehraje,“ jen pokrčil rameny po zápase trenér Rebelů Karel Dvořák.
Zatímco v zápasech proti Třebíči (5:3), Písku (2:1) a v Benátkách (5:3) si brodští trenéři pochvalovali bojovnost a nasazení, v Šumperku jako by se vytratila. „Šumperk si svou výhru vybojoval srdcem,“ konstatoval Dvořák.

Pokud ovšem chtějí Rebelové pomýšlet na bodový zisk na ledě jednoho z favoritů soutěže, musí si na bojovnost a nasazení znovu vzpomenout. Na druhou stranu i favorité dokáží občas klopýtnout. „V minulém kole například vyhrál Písek nad Ústím. Pomalu, ale jistě se ztrácejí favorité a liga se začíná strašně moc vyrovnávat. Proto nikdo neví, jak to může být,“ říká na webu brodského klubu Dvořák.

Faktem zůstává, že brodští hokejisté dokázali letos už jednou Chomutov porazit, ve 2. kole v Kotlině zvítězili 5:4. Další dvě utkání ale už patřila Pirátům, v Chomutově zvítězili 6:2 a v Brodě 3:1.

Na ledě se dnes s největší pravděpodobností objeví i havlíčkobrodský odchovanec a oblíbenec fanoušků Rebelů Lukáš Endál, jenže bude hájit barvy Severočechů.

Třebíčský klub v současnosti řeší problémy na několika frontách. Hráči se potýkají s nepřesnou koncovkou a nedostatkem bodů, fanoušky muselo uklidňovat vedení klubu, ale zdá se, že konečně našli v zájmu klubu společnou řeč. Na klubovém webu a v některých médiích se řeší i otázka financování klubu.
Ale ani v této vzrušené situaci hráči a trenéři nevzdávají boj o posun tabulkou směrem vzhůru. V posledních dvou domácích zápasech získala Slavia bod s vedoucím Ústím a vyhrála nad Mostem. Nyní ale čeká silný a osudový protivník.

S Hradcem Králové se Třebíč střetává v první lize pravidelně, Východočeši jsou i téměř stabilním soupeřem ve vyřazovacích bojích. Tam má letos Horácká Slavia bohužel daleko. S Hradcem však letos ve třech zápasech získala dva body, další by se určitě hodil i tentokráte.

Otevřený hokej

Kromě protivníka však v Hradci čeká i jiný neoblíbený protivník. „Je tam velké hřiště, kde musí všichni hrát trochu otevřenější hokej,“ uvedl na klubových stránkách útočník Tomáš Vondráček. „Pro nás to ale bude zápas jako každý jiný,“ ujišťuje třebíčský mladík, že se spoluhráči bude opět bojovat nadoraz.

Hokejové menu
I. liga
Sobota od 17.00:
Hradec Králové – TŘEBÍČ, Olomouc – Litoměřice. Od 17.30: JIHLAVA – Šumperk, Chomutov – HAVLÍČKŮV BROD, Beroun – Kadaň, Ústí nad Labem – Benátky nad Jizerou. Od 18.00: Most – Písek.
II. liga, skupina Střed
Sobota od 17.00:
Technika Brno – Kolín, Břeclav – Jindřichův Hradec. Od 18.00: CHOTĚBOŘ – Kutná Hora. Zítra, od 17.00: Trutnov – ŽĎÁR NAD SÁZAVOU, Nymburk – Hodonín.

Jan Hammer, Karel Líbal