Městští zastupitelé se přesto rozhodli investovat do výstavby nového zimního stadionu. Dnes již nikdo nelituje, že se tak rozhodli, v počátku tomu tak úplně nebylo.

Téměř 80 let tomu bude, kdy byla zaznamenána první zmínka o hokeji ve Světlé nad Sázavou. Začínalo se také na rybníku, kde největším problémem, vynecháme-li přírodní podmínky, byly mantinely, konkrétně jejich úklid při oblevě. Postupem času se místní hokejisté přesunuli z rybníku na sportovní stadion, který stával na místě dnešního tréninkového fotbalového hřiště.

I to však je již dávno zapomenuto. O moderním hřišti na hokej se v souvislosti se Světlou nad Sázavou dá mluvit až od 80. let, kdy se místní tým zároveň registroval do Krajského přeboru Pardubicka. Zastřešení ledové plochy přišlo o několik dalších let později. Přesně tedy v roce 1996 se ve Světlé nad Sázavou dočkali zastřešení zimního stadionu.

S příchodem nového tisíciletí se začalo uvažovat o rekonstrukci celého sportovního areálu ve Světlé. Ta se měla týkat i zimního stadionu, kde se v havarijním stavu nacházelo chlazení, zázemí pro sportovce, ale především bylo nutné zimní stadion opláštit. V době, kdy na město velmi silně dolehla ekonomická krize, se městští zastupitelé rozhodli pro rekonstrukci, která znamenala velkou investici.

Světlá nad Sázavou získala dotaci přes 60 milionů, přesto muselo samotné město investovat téměř 50 milionů. Zastupitelé se obhajovali tím, že pokud by dotace nešla na rekonstrukci stadionu, nikdy by jí nemohli jinak využít.

Nakonec tedy vznikla multifunkční plocha, na níž se během hokejové sezony prohání hokejisté, v létě ji lze využít pro pořádání koncertů, či ji využít pro míčové sporty a in-line hokej. Mezitím se však na rok a půl museli světelští hokejisté přestěhovat. Jako svůj azyl si zvolili Humpolec, kde nastupovali k domácím zápasům Krajského přeboru.

Vrátili se v září 2010, kdy byla nová moderní hala otevřena. Lákadlem pro místní obyvatele bylo utkání Havlíčkova Brodu s Hradcem Králové, druhý den si odbyli premiéru i hokejisté Světlé, kteří změřili síly s Trutnovem.

Úspěchy v novém

Od otevření zrekonstruovaného zimního stadionu hokej ve Světlé jenom vzkvétá. V posledních dvou letech se místnímu hokejovému týmu podařilo dvakrát zvítězit v Krajském přeboru Pardubicka, letos dokonce svěřenci Jana Krajíčka vyhráli i Superpohár (zápas proti vítězi Krajského přeboru Hradce Králové, pozn. red.).

Přes léto je naplánována oprava střechy, která zůstala původní a po dvaceti letech si zaslouží pozornost. Práce na střeše by však měla trvat pouze několik dní, a tak by hala měla být využitelná i přes léto.

Sázka na investici i v době krize se tak vyplatila. Dnes sklárny opět fungují jako dříve a lidé ve Světlé nad Sázavou si navíc mohou užívat nového krásného zimního stadionu.

ZS Světlá nad Sázavou
Zastřešení zimního stadionu: 1996
Modernizace zimního stadionu: 2009 – 2010
- při příležitosti slavnostního otevření bylo sehráno utkání Havlíčkův Brod – Hradec Králové

Lukáš Zelený