Hráči i realizační tým se shodují, že najít se dají pouze pozitiva. Mladý tým, který oplýval skvělým týmovým duchem, získal cenné zkušenosti a na úspěšná příští léta mají Bruslaři skvěle zaděláno.

V Havlíčkově Brodě se vydali novou cestou a prostor dostali zejména mladí hráči, kteří prošli tamními mládežnickými týmy, doplněni zkušenými hráči jako Miroslav Třetina, Miroslav Duben nebo Lukáš Endál. „Ty kluky, kteří tu předávají zkušenosti těm mladším hráčům, jsme vybrali podle charakteru. Když se něco nepovede, tak nezačnou mlátit hokejkou o led nebo nadávat kolem sebe," prozrazuje trenér havlíčkobrodských hokejistů Aleš Totter. Všichni se po sezoně shodli na tom, že v kabině panovala výborná atmosféra. „Hráči se každý den těšili do kabiny a nás ani nemrzí tolik, že jsme prohráli nebo že nás někdo vyřadil. Pro nás bylo nejhorší, že jsme věděli, že se v kabině už letos nesejdeme," řekl trenér Aleš Totter.

Největšími tahouny týmu byli právě zmiňovaný Lukáš Endál s Miroslavem Třetinou, kteří s náskokem vyhráli kanadské bodování týmu Bruslařů. Lukáš Endál dokonce pokořil během základní části hranici padesáti bodů, vstřelil 25 branek a přidal 27 asistencí. Jako druhý za ním byl s jedenáctibodovým odstupem kapitán Miroslav Třetina. Zapomenout bychom ale neměli ani na defenzivu, v níž vynikal teprve dvacetiletý obránce David Vala. V brance zase čaroval a mnohdy dováděl soupeře k šílenství brankář Čeněk Novák. Všichni se stali klíčovými muži i během vyřazovacích bojů. „Těch hráčů, kteří se ukázali v dobrém světle, bylo daleko víc. Ti kluci dostali novou roli v týmu a to je posouvá dopředu," říká kouč Havlíčkova Brodu.

Sezona u Bruslařů začínala s velikým otazníkem. Proto je pro havlíčkobrodský tým velký úspěch, jak s mladým týmem dokázal pracovat a jaký je vidět posun kupředu. „Sešli jsme se tady v srpnu a nevěděli jsme, do čeho jdeme. Ten tým se stavěl na poslední chvíli. Pro nás je tahle sezona takový malý hokejový zázrak, ačkoliv ne s vítězným koncem," řekl po vyřazení Lukáš Endál. Stejné pocity má i trenér Bruslařů Aleš Totter. „Když jsme se tu poprvé sešli, tak tady skoro nikdo nikoho neznal a povedlo se nastartovat znovu hokej. A pro ty lidi, kteří ho tu zachránili, je to takové zadostiučinění. Kdyby nám někdo před sezonou řekl, že se tu budeme prát s Táborem na čtyři zápasy v play-off asi bychom mu nevěřili. Udělali jsme kus práce a něco jsme předběhli, ale nejde předběhnout všechno."

Vítězný leden

Zlomovým bodem celé sezony byl zřejmě leden, ve kterém Bruslaři naháněli druholigovým soupeřům strach. Havlíčkův Brod se oklepal z jedenáctibrankového debaklu z ledu Písku a poté předvedl osmizápasovou vítěznou sérii, ve které neztratil ani bod. Dost možná si touto šňůrou zajistil předkolo play-off. Havlíčkobrodští hokejisté si během této série vyšlápli i na vítěze základní části Kolín, ale i na přemožitele ve čtvrtfinále Tábor. Dokonce si připsali i nejvyšší vítězství v sezoně, z ledu Bíliny odjížděli s výhrou 13:4. „Šli jsme tak nějak postupně, ale ta série nás dostala do play-off. Získali jsme během ní nejen body, ale i sebevědomí, které se nám na konci sezony hodilo," prozradil kouč Totter.

Bruslaři vyšli vítězně i z obou derby Vysočiny proti Žďáru nad Sázavou. V polovině sezony na domácím ledě těsně vyhráli 3:2 a v posledním kole základní části před téměř dvěma a půl tisíci diváky vyloupili i Bouchalky. „Derby je pro každého hráče skvělý zážitek. Žďár tentokrát to derby skvělým marketingem vypiloval a hráči to vnímali. To jsou ty zápasy, které jsou pro růst hráče důležité," komentuje zpětně poslední utkání základní části Aleš Totter.

Havlíčkobrodští ale neměli vyhráno ani v předkole play-off, ve kterém narazili na Písek. Obávaný soupeř, od kterého Bruslaři v základní části dostali na jeho ledě jedenáct branek. S psychikou hráčů to nezacloumalo, ba naopak. K postupu si došli havlíčkobrodští hokejisté již po dvou zápasech, ale především v tom druhém museli ukázat charakter. „Velká rána přišla půl minuty před koncem, když domácí srovnali.

Nejcennější pro nás bylo, že ten mladý tým nic nezabalil a v prodloužení rozhodl. Bylo to ještě hezčí, než kdybychom vyhráli v šedesáti minutách. Ta radost po gólu, který ukončí zápas v prodloužení i sérii, byla o mnoho větší," okomentoval jeden z klíčových momentů celé sezony kouč Totter.

Do čtvrtfinále vstupovali hráči Havlíčkova Brodu s tím, že nemají co ztratit. Nakonec i ve vyřazovacích bojích ukázali svěřenci Aleše Tottera velkou odhodlanost a s favoritem soupeře se prali se ctí. „Rozhodli nájezdy a nechytili jsme začátek třetího zápasu. V tom posledním utkání jsme měli hodně šancí, které jsme spálili. To rozhodlo. Tábor je asi nejsilnější soupeř a zaslouženě postoupil do kvalifikace," okomentoval sérii s Kohouty Totter.

Útok na návrat?

Nálada na havlíčkobrodském stadionu po skončení té letošní sezony a té loňské je jako den a noc. Před rokem sestup z první ligy a obrovský otazník nad budoucností havlíčkobrodského hokeje. Bruslařům se povedlo postavit nový tým, který dělal nejen fanouškům radost, ale hlavně ukázal, že na minimálně příští roky je hokej v Havlíčkově Brodě zachráněn.

A co víc. Na posezonní tiskové konferenci již Bruslaři pokukovali po snaze postoupit zpět do první hokejové ligy. „V budoucí sezoně bychom se chtěli posunout tak, abychom hráli kvalifikaci o první ligu my. Budeme si klást jen ty nejvyšší cíle, myslím si, že tým na to bude mít," prozradil předseda havlíčkobrodského klubu David Kozlík.

Klub je prý připraven i po finanční stránce. „Myslím si, že co se týče finanční stránky, jsme připraveni na postup do první ligy. Bude už teď záležet na týmu. Uvidíme, jak to bude v příští sezoně vypadat," řekl člen dozorčí rady Zdeněk Caska. Svému týmu věří i jeho lodivod Aleš Totter. „Za velice důležité považuji to, aby tady zůstali ti tři nejzkušenější hráči a mladí kluci z tohoto týmu tady i do budoucna zůstali také. Podle mě si Havlíčkův Brod první ligu zaslouží a patří do ní."

V létě čeká na Bruslaře tvrdá příprava, ve které budou svěřenci Aleše Tottera využívat i ledovou plochu v Jihlavě. „Do začátku dubna chceme mít o kádru jasno. Samozřejmě se může stát, že někdo vypadne z první ligy. Nechtěl bych do toho týmu ale moc sahat, aby byl pohromadě. Příprava začne 16. května a hráči budou mít i v červenci zajištěný led. Od 16. května až do konce července se budeme připravovat nonstop. Dvakrát v týdnu se budeme připravovat na ledě v Jihlavě, vypadá to na úterý a na čtvrtek," prozradil Aleš Totter.
V premiérové sezoně ve druhé hokejové lize tak po vyřazení ve čtvrtfinále zakončili Bruslaři sezonu na sedmém místě. Jak ale bylo několikrát avizováno, umístění v letošním ročníku nehrálo zásadní roli. Tým získal zkušenosti a od května započne tým Aleše Tottera snahu vrátit do Havlíčkova Brodu první hokejovou ligu.

Ondřej Krásný