Miroslav Barus se sice vzdal pozice hlavního trenéra prvoligového týmu, kterou přenechal zkušenějšímu Vladimíru Jeřábkovi, jako sportovní manažer však v Kotlině vydržel a nyní jeho práce začíná přinášet úspěchy.

V rozhovoru pro Deník se Barus vrací také k angažování Vladimíra Jeřábka, který nebyl prvním trenérem, kterého vedení Havlíčkova Brodu oslovilo.

Na začátku listopadu vás ve funkci hlavního trenéra nahradil Vladimír Jeřábek. Jakou hlavní změnu přinesl tento pětapadesátiletý kouč do týmu?
Nevím, co přinesl v kabině, to musí posoudit kluci. V čem je rozdíl nebo není. Důležitý je k tomu všemu, že se vyměnili někteří hráči, vhodně se to doplnilo. K tomu všemu přispívá samozřejmě trenér se zkušenostmi. Takže je to jedno s druhým. Ale nedokážu říct, co se změnilo v šatně, protože tam moc nejsem, mám teď spoustu papírů, a nevím, jak to vnímají kluci.

Havlíčkův Brod se v té chvíli nacházel na dně I. ligy. Jak moc bylo obtížné přivést takto zkušeného trenéra?
Naší první volbou byl pan Novák, který zde dlouhé roky působil a má také velké zkušenosti. Navíc je tady téměř místní. Toho jsme tedy oslovili jako prvního, to nebudeme zastírat, ale bohužel Slavia s ním počítá na dlouhodobější spolupráci, takže přes to prostě nejede vlak. Druhá a třetí volba byl pan Neliba a pan Jeřábek. Pan Jeřábek nám na to kývl během chvilky, nebral si ani nějaký čas na rozmyšlenou.

V realizačním týmu jste se sešli tři bývalí úspěšní hokejisté, je to výhoda v těžkých chvílích pro mladý a nezkušený tým?
Tak určitě. Já si myslím, že ti kluci nás znají. Ví, že to takhle je. Ale abych to řekl jinak. Ta doba těch mladých kluků je dneska jinde. Oni sice řeknou: „Jo, Barus hrával, Jeřábek hrával." Je to však od nich daleko. Oni dneska uznávají jiné hráče, takže to tolik nevnímají.

Další výraznou změnou, která nastartovala tým k cestě vzhůru, byla nová brankářská jednička. Jak vidíte výkony mladého Čeňka Nováka?
Já to řeknu takhle, na začátku sezony jsme věděli, že Čenda je talentovaný, že to umí, ale věděli jsme, že nám sezonu neodchytá. Víceméně jsme počítali s tím, že by nám mohl odchytat příští rok. Strašně důležitý je, že se nám podařilo domluvit mu angažmá ve Slavii v juniorce, kde se vychytal. Tak jsme si potom řekli, že ho zkusíme u nás, a vyšlo to.

Jezdili jste se na Nováka dívat nebo jste jeho výkony konzultovali s trenéry slávistické juniorky?
Byli jsme v komunikaci se slávistickými trenéry, protože tam máme ještě obránce Davida Valu. Takže jsme věděli, že tam Čenda podává velice dobré výkony.

Kromě postu brankáře jste provedli i několik dalších změn. Mezi nejvýraznější patří odchod kapitána a zároveň nejproduktivnějšího hráče Havlíčkova Brodu Romana Maliníka. Připouštěl jste si riziko, které tato výměna za Filipa Semana obnášela?
Samozřejmě jsme věděli, že to je velký risk. Bylo to strašně těžké rozhodování, co se týče tohoto hráče. V tu danou dobu jsme to ale chtěli zkusit. Roman u nás neodváděl úplně to, co měl. Nedařilo se mu tolik, honilo se mu to v hlavě. Navíc jsme věděli, že přemýšlí nad nabídkou z Jihlavy. Tak jsme to zkusili.

Takže se vyplatilo být odvážný?
Není ještě čas hodnotit, jestli to bylo dobré, nebo ne, ale musím říct, že Seman nám jako centr přináší daleko větší podporu. Nechci tím hodnotit Maliníka, to vůbec ne! V tuhle chvíli je však Seman pro nás platnějším hráčem.

Budete tedy s Jihlavou jednat o prodloužení hostování Filipa Semana v Havlíčkově Brodě?
To všechno je na jednání s Jihlavou. Musíme si říct, co ta výměna komu přinesla. Jihlava má také problémy, ale určitě se v půlce měsíce sejdeme a budeme řešit co dál. V tuhle chvíli nám vyhovuje, že Seman je centr a nám pomáhá ta práce toho centra.

Máte vyhlídnuté ještě nějaké posily nebo se budete již snažit připravit současný tým na těžký boj v play-out?
Byli jsme předběžně domluveni s Vítkovicemi, že jakmile se Zdráhal vrátí z mistrovství světa, tak půjde k nám. To se nám ale nepodařilo, protože Vítkovice mu chtějí dát prostor. Tak jsme to zatím vyřešili volbou Aleše Padělka. Jde pouze o střídavý start s tím, že Aleš bude k dispozici tehdy, když Žďár nebude hrát. Každopádně však potřebujeme přivést ještě jednoho útočníka.

Blíží se vrchol sezony, vás navíc již v pondělí čeká velmi důležitý duel s Prostějovem. Cítíte, že i hráči si uvědomují důležitost tohoto souboje?
Když vezmeme, že ještě před třemi týdny jsme ztráceli na Prostějov jedenáct bodů, tak většina lidí to vzdávala. Já jsem toho názoru, že bojovat se má do konce. Nechci říct, že zápas s Prostějovem bude nejdůležitější v sezoně. Je to důležité utkání a bylo by dobré ho zvládnout. Hráči si však nesmí myslet, že bude konec světa, když prohrajeme. My totiž musíme bodovat i s těma dalšíma kolem nás. Jen tak se vyhneme problémům, do nichž jsme se dostali. Musíme dělat body tak, jako se nám to dařilo teď v posledních zápasech.

Na konci října jste uzavřeli diskusní fórum. Neplánujete jej nyní opět spustit, když se zdá být to nejhorší za vámi?
My pracujeme v malém počtu lidí, takže nemáme možnost kontrolovat diskusní fórum. Diskusní fórum bylo vždy o tom, že si lidé sdělili nějaké pocity, ale jakmile se tam začaly objevovat urážky, tak jsme řekli, že se to zavře. Něco podobného funguje na Facebooku, kde si fanoušci vyměňují své názory, ale píšou tam ti stejní lidé a je to pořád dokola. Když se podívám třeba na stránky Komety, tak tam taky diskusní fórum není a neřeší se to.

Lukáš Zelený