Obyvatelé města tak budou moci nejen vidět na ledě, ale také potkat na ulici takové hvězdy světového hokeje, jako je Jevgenij Arťuchin, Nor Patrick Thoresen nebo  Petr Průcha, člen All-star týmu letošního mistrovství světa a druhý nejproduktivnější hráč šampionátu. Do Havlíčkova Brodu přijede také legendární Alexej Kasatonov, v současné době viceprezident a generální manažer petrohradského klubu.

„Je to pro nás obrovská reklama a pro mě osobně dost starostí se zařizováním. Ale příjemných starostí, takže se velmi těším. Jde přece o profesionální klub první kategorie," uvedl generální manažer brodského hokejového klubu Augustin Žák.

Rozhodly podmínky

Žák hraje při zařizování pobytu hráčů ruského klubu hlavní roli. „Trenér Říha je s podmínkami u nás prostě velice spokojen, proto se sem rád vrací," podotkl Žák.
Hokejisté Petrohradu a jejich rozsáhlý realizační tým budou během pobytu v Brodě ubytováni v hotelu Brixen.

„Je to pro nás velká pocta. Hráči Petrohradu budou mít náš hotel zabraný pouze pro sebe, to byla jejich podmínka, a bude jich tu mezi čtyřiceti až padesáti. Jiné zvláštní požadavky nemají. Jídelníček bude ušitý na míru sportovcům, naopak volný čas si organizují sami," uvedl jeden z provozovatelů hotelu Jiří Neuwirth.
Hokejisté ruského klubu tak budou mít v Brodě po ruce vše potřebné.

„Zařizujeme jim vše, co je třeba, od autobusové dopravy po praní prádla," podotkl manažer Žák.

Dobrou zprávou pro fanoušky je fakt, že tréninky na ledě, kde se bude prohánět spousta reprezentantů hned několika zemí, budou přístupné veřejnosti. Lovci autogramů tak mohou být v pohotovosti.

V brodské Kotlině byly nedávno nainstalované zbrusu nové mantinely. Nad otázkou, zda se nebojí o jejich pevnost, když přijede se svými 115 kilogramy známý bijec Jevgenij Arťuchin, se Augustin Žák pousmál. „Alespoň je třeba pořádně prověří."

Přijede i dvacítka

Borci z východu budou od 15. do 26. července v Brodě jenom trénovat, dvě přípravná utkání sehrají 24. července v Bratislavě a 26. července v Brně.
Po Petrohradu najde domov v Kotlině ještě mládežnická „dvacítka", která v rámci přípravy sehraje na Vysočině tři zápasy.

Jevgenij Arťuchin
- 4.4. 1983 v Moskvě
- 115 kg, 193 cm
- prošel hned několika kluby zámořské NHL a ruské KHL
- je znám svým silovým pojetím hry a také vysokým počtem nasbíraných trestných minut

Petr Průcha
- 14.9.1982 v Chrudimi
- bývalý hráč Pardubic
- český reprezentant a držitel tří medailí z Mistrovství světa
- v roce 2002 draftován týmem New York Rangers
- ze zámoří zamířil do ruské KHL

Jakub Janáček, Alois Svoboda