Na rivalské derby si po dlouhé době našla cestu tisícovka diváků. Ti v prvních dvou třetinách branku neviděli. Vše podstatné se odehrálo až ve třetím dějství a ústřední postavou byl asistent brodského kapitána Lukáš Endál.

Po sedmnácti sekundách poslední dvacetiminutovky otevřel skóre zápasu. „Někdy to tak je. Dnes jsem to byl já, kdo se u rozhodujících momentů nachomýtl. Před první brankou to tam Třéťa (Miroslav Třetina – pozn. autora) dobře napadal, puk se zastavil ve vodě, potom se odrazil ke mně a se štěstím jsem ho trefil," řekl Endál.

Radost domácích netrvala ani dvě minuty, kdy se podařilo vyrovnat Kunstmüllerovi. Ve 46. minutě přišel další důležitý moment zápasu a znovu u toho byl Lukáš Endál. Ten byl při samostatném úniku faulovaný, a tak rozhodčí Battěk nařídil trestné střílení.

K němu se postavil za zdravotně disponovaného Endála kapitán týmu Miroslav Třetina, ale na žďárského gólmana Blažíčka nevyzrál. „Za prvé jsem se už ani na něj necítil, abych ho jel, protože jsem si špatně najel na tyčku a píchlo mě v zádech. A za druhý mi letos nájezdy moc nejdou. Radši jsem nechal jet Třéťu, on má lepší ruce na penalty, škoda, že ji neproměnil," vyjádřila se k nájezdu brodská jedenáctka.

Oba si chuť spravili o pět minut později, kdy se jejich zásluhou vrátil BK opět do vedení. „Druhý gól jsme s Mírou dobře vyrotovali, chtěl jsem jít do zakončení, ale byl jsem od samého začátku sekaný, viděl jsem Třéťu, tak jsem mu to beckhendem hodil," popsal trefu svého parťáka z útoku Endál.

Ale rovněž na tuto branku dokázal Žďár odpovědět. V přesilové hře se prosadil Kaňka a zdálo se, že utkání půjde do prodloužení.
Jenže první útok Havlíčkova Brodu byl při chutí a Patrik Přidal rozhodl o vítězství domácích barev. „Při rozhodující brance byla vyhraná buly od Třéti, šli jsme za pukem, který jsem dal nahoru na Koldiče (Josef Kolda), ten to dobře nahodil a Páťa (Patrik Přidal) to zakončil. Tyto momenty ten zápas rozhodly. Byla to zásluha celé lajny. Zápas se odehrál od začátku do konce ve vysokém tempu. Dvě třetiny se hrálo bez branek, takže oba týmy čekaly, že to bude o gólu. To, že třetí třetina skončí 3:2, nečekal snad asi nikdo. Proto je to vítězství pro nás hodně cenné, ale šli jsme si za ním cílevědomě," měl jasno Endál.

Zklamaný byl po zápase žďárský útočník Petr Štěpánek, který Kotlinu dobře zná ze svého působení v I. lize. „Tak jak bych zhodnotil zápas… Je to derby, přišlo hodně lidí, je škoda, že jsme prohráli. Vyhrál šťastnější soupeř, myslím si, že i Broďáci to vědí sami," utrousil naštvaný Štěpánek.

Derby dodala hezkou hokejovou atmosféru i početná divácká kulisa. O fandění se postaraly oba fanouškovské tábory. „Co k tomu říci. To je prostě fantazie. Pokud budeme pokračovat v takovýchto výkonech, tak věřím, že taková atmosféra bude pořád. Klobouk dolů před lidmi, hnali nás za vítězstvím. Když je Kotlina plná, tak má hokej parádní úroveň. Díky fanouškům jsme ten zápas zvládli," dodal Endál.