Necelé dva týdny před prvním kolem už kluby v obou skupinách soutěže znají definitivní herní systém. Nadšení z něj, alespoň na Vysočině, ale opět nepanuje.

Velké boje se vedly už o rozdělení týmů do skupin. Skupina týmů v čele se Žďárem nad Sázavou bojovala o tři skupiny po deseti účastnících. „Náš návrh měl logiku," vrací se zpět generální manažer žďárských Plamenů Miloslav Šimon. „Do play off by šlo osm nejlepších v každé skupině, tři vítězové by postoupili do baráže o první ligu, poslední dva týmy by hrály o záchranu," připomněl podstatu návrhu Šimon.

Podivnou změnou názoru u některých funkcionářů však nakonec vyhrála trošku bláznivá varianta. Základní část druhé ligy se odehraje ve dvou skupinách. Přitom v západní části bude hrát osmnáct týmů, ve východní dvanáct. „Tam se dějí tak neuvěřitelné věci, že už do Prahy nikdy nepojedu," uvedl v létě v reakci na názorový veletoč Šimon.

Konečně jasno

Koncem července pak byl zveřejněn kompletní herní systém druhé ligy. Základní část se bude odehrávat od 12. září do 20. února, na západě dvoukolově, na východě čtyřkolově.

Zásadní změna nastane v další fázi druhé ligy. Kromě tradičního play off o tři postupová místa do prvoligové kvalifikace, budou neúspěšné týmy hrát nově play out o záchranu v soutěži.

Na západě postoupí přímo do play off šest nejlepších týmů, další kvarteto si to rozdá na dva vítězné zápasy v předkole o doplnění čtvrtfinále na osm celků. Na východě postoupí do play off prvních osm týmů přímo. Ve čtvrtfinále, semifinále a finále obou skupin se bude hrát na tři vítězné body.

Na tři vítězná utkání se bude hrát i play out. Do něj spadnou týmy na 11. až 18. místě ze západu a na 9. až 12. místě na východě. V Čechách se tak budou hrát tři kola play out, na Moravě dvě.

„Mně se ten systém vůbec nelíbí," má jasno Šimon. „S play off se ještě dá souhlasit, ale s play out ne," štve žďárského šéfa, podle kterého tak široké play out nemá smysl. „Vždyť nám může utéct play off o bod v posledním zápase, a pak se z různých důvodů přes nás může zachránit tým, který za celou soutěž udělal jen deset bodů," má jasno Šimon.

Podobně o novém systému smýšlí i v Pelhřimově. „Nevnímám tu změnu zcela pozitivně. Myslím si, že to není dobré řešení," potvrzuje Aleš Kučera, manažer Ledních medvědů. „Naším názorem je to, že v tak širokém play out se spravedlivě nepromítne do konečného výsledku sezony dlouhodobá sportovní forma."

V Moravských Budějovicích o výhodách či nevýhodách nechtějí nespekulovat. „V této chvíli je zcela jedno, jak kdo tuto změnu vnímá," vyjádřil se manažer Žihadel Zdenek Stojánek. „Když se kluby nedokázaly dohodnout před sezonou, tak musí hrát tak, jak je to dané. A pokud jim to nebude vyhovovat, tak zabojovat o změnu po skončení ročníku."

Rovněž Stojánek je ale přesvědčen, že navržený systém tří skupin byl ideálnější. „Už jsem četl nějaké diskuse, kolik zápasů to play out přinese. To se ale měly kluby bouřit, když za ně někdo rozhodoval, jaký herní systém se bude hrát. Kdyby se přiklonily k tehdejšímu návrhu, bylo by teď vše v pohodě. Teď mají to, co chtěly."

Názor zástupců BK Havlíčkův Brod se nám včera nepodařilo získat. Každopádně nyní s blížícím se startem druhé ligy zřejmě diskuse o herním systému ustanou. Ale zdá se být více než pravděpodobné, že příští léto bude v zákulisí soutěže opět hodně žhavé.

Skupina Západ
Bílina, Děčín, HAVLÍČKŮV BROD, Jablonec nad Nisou, Jindřichův Hradec, Klášterec nad Ohří, Klatovy, Kobra Praha, Kolín, Nymburk, PELHŘIMOV, Písek, Řisuty, Sokolov, Tábor, Trutnov, Vrchlabí, ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Skupina Východ
Břeclav, Frýdek-Místek, Hodonín, Karviná, Kopřivnice, MORAVSKÉ BUDĚJOVICE, Nový Jičín, Opava, Poruba, Technika Brno, Valašské Meziříčí, Vsetín