Zda byla sezona úspěšná, či nikoliv, jsme se zeptali generálního manažera HC Rebel Augustina Žáka.

Je týden po vyřazení z play-off od Mladé Boleslavi. Jak s odstupem času hodnotíte uplynulou sezonu? Je to pro vás zklamání, nebo play-off bylo v této sezoně strop?
Na to, jaké jsme měli mužstvo, tak je to zklamání. My jsme si od hráčů jako Roman Vondráček, Míra Třetina, Venca Meidl slibovali víc. Tým byl našlapaný jmény, všechno probíhalo, jak má, ale potom se zjistilo, že když se láme chleba v těch krizových situacích, tak hráči, kteří měli dobré smlouvy, nenaplnili naše očekávání. Víceméně od toho prosince majitelé usoudili, že půjdeme tou cestou, kterou jsme šli. To znamená omlazování kádru. Věděli jsme, že už na to třetí čtvrté místo nebude, takže jsme omladili kádr, který bude více bojovat, než ty zkušení hráči.

Kdy si myslíte, že se v té sezoně lámal chleba? Myslíte, že to bylo těmi zraněními?
Zraněními určitě ne. To tak prostě je, tohle je v každém mančaftu. Na to se nemůžeme vymlouvat. Prostě někteří hráči zápasy, které měli zvládnout, tak je nezvládli a měli tým táhnout, tak ho netáhli. To, že jsme byli brzo v osmičce po dlouhé době, je fakt, ale měli jsme na víc. Takový Vondráček, Meidl, Knotek měli dát přes dvacet gólů a ty nám v konečném zúčtování chyběly. Z tohoto pohledu to je pro mě zklamání.

Nebylo vše jen špatné, ale byla tady i spousta překvapení. Například výkony gólmana Daniela Dolejše…
Překvapení tam samozřejmě jsou. Zase hrálo dost našich hráčů, Daniel Dolejš to zvládl výborně a s tím jsme ani nepočítali. Ten má před sebou velkou budoucnost. Máme tady dost mladých kluků. Které jsme zapracovali v obraně. Když to vezmu, tak hrál Pavlík, Blažek, Jelínek. Neskutečným příslibem je mladý Musil. Je tam řada dobrých věcí, ale na to se vymlouvat nebudeme. My jsme prostě chtěli víc.

A jak se vám jevili ostatní hráči?
Chytli se nám mladí hráči. Letos hrál výborně Martin Ondráček, kterého si bude stahovat do Slavie Vláďa Růžička. Dále Láďa Rytnauer měl výbornou sezonu na to, že chtěl s hokejem končit. Takže byly tam dobré věci, ale ti tahouni se na nic vymlouvat nemohou. Měli to vzít na sebe, a nevzali.

V průběhu sezony došlo k výměně trenéra. Ze šestého místa byl odvolán Karel Dvořák, kterého poté nahradil Jiří Rech. Jak zpětně hodnotíte tuto výměnu?
Nerad bych to nějak komentoval. Já tohle nemám rád. Byl tady Karel Dvořák, my jsme chtěli být čtvrtí. Pak se usoudilo po pěti nebo šesti porážkách, že přijde trenér z Brna, víceméně cizí trenér, který není spjatý s Brodem, a měl nás dotáhnout na čtvrté místo. Nedotáhl, skončili jsme osmí. Proto společně s Milanem Chalupou odešli. To je trenérská práce, a tohle k tomu patří. Věc trenérů je věcí majitelů a moje, tohle nerozhoduje jeden člověk.

Pro příští sezonu budete preferovat jaký typ trenéra? Budete například chtít, aby měl vztah k Brodu?
Ať si každý říká, co chce, já nemám rád pomluvy. Určitě bych chtěl mladé trenéry, kteří do toho mají chuť. Nějakou představu máme. Je tady Richard Cachnín a je nejvyšší čas, aby byl u áčka. V jaké formě, to ještě uvidíme. Určitě je to mladý ambiciózní trenér, který má chuť, a ještě se rozhodneme, jestli bude v pozici prvního, nebo druhého trenéra. I v kádru bude pár změn, především tam budou kluci, kteří chtějí jít výkonnostně nahoru a budou se prát o šanci. V tomto to budeme chtít změnit.

Asi mi neprozradíte jména hráčů, se kterými už nepočítáte, alespoň prozraďte, kolik odejde a přijde obránců a útočníků?
Kádr se bude dělat za čtrnáct dní. Ta kostra zůstane stejná, ale hráče, kteří zklamali, chtít nebudeme. Podle mě se to týká asi pěti hráčů, kteří odejdou.

Já odbočím k mládeži. Radost vám musejí dělat junioři, kteří se potýkají s úzkým kádrem, ale jejich výkony jsou výborné…
To říkám já. Než hrát extraligu juniorů a prohrávat, tak je lepší hrát I. ligu na dvanáct třináct lidí a my si z toho určitě do přípravy dva nebo tři hráče vezmeme. To je pro mě lepší než varianta, extraligy juniorů, která je náročná.

Takže vychovávat každý rok někoho pro A-tým?
Pro mě je příjemnější osmnáctiletého devatenáctiletého kluka vytáhnout nahoru.

Ale zpět k juniorce…
Já bych chtěl říci jednu věc. Tady všichni z určitých věcí dělají vědu a to samé je juniorka. Před sezonou mi říkali, že ji nedáme vůbec dokupy a není to pravda. Já chci, aby tady v Brodě byli hráči, kteří chtějí hrát, ať je z Košic, Užgorodu nebo Brodu. Ale ten hráč který tady musí chtít hrát. Já bych třeba řekl, že takový Pavel Musil je víc Broďák než někteří Broďáci tady, Petr Štěpánek ač toho moc nenahrál, to samé. Ti si toho víc váží. Jsou víc Broďáci než někteří kluci z Brodu ze staršího dorostu, z juniorky, kteří to možná hrají jen kvůli rodičům.

Zaměříte se tedy na hráče, kteří budou za Brod dýchat?
To je důležité, sehnat hráče jako Martin Ondráček, Honza Soldán, kteří k Brodu přilnuli a jsou to víceméně Broďáci. Toto je pro mě důležitější, než když slyším, stavějte hráče z Brodu. Možná už někteří nechtějí hokej ani hrát a to nemyslím jen u áčka, ale i u mládeže. Takže moje motto je vybrat sem hráče, kteří si toho váží a chtějí za ten Brod hrát. A to je někdy docela složité.

Zklamáním jsou určitě návštěvy, ale není to problém jen Brodu, ale celé Vysočiny…
Návštěvy jsou zklamáním. My se dostaneme někde na čtvrté páté místo, protože máme turnikety, takže nedáváme víc ani míň. Diváků chodí málo, ale zase musím říci ze svého pohledu, že nejsme jediní v republice. Podívejte se na Olomouc, Hradec Králové, Jihlavu, a když to vezmete na počet obyvatel, tak jsme na tom nejlépe. Bohužel televize všechno sebere, když tam jsou všechny možné soutěže. Samozřejmě lidé mají i starosti osobní. Je to zklamání, ale kdyby to bylo jen v Brodě, tak bychom se tím zabývali. A scestné je říkat: Pojďte hrát od šesti nebo dejte lacinější vstupné. Dali jsme vstupné za třicet korun a bylo zde dvanáct set lidí, loni jsme dali na nejdůležitější zápas s Benátkami vstup za korunu a bylo zde čtrnáct set lidí. Kdybych věděl, že tady bude za třicet korun tři tisíce lidí, tak budeme první, kteří to udělají. Ale jestli chceme hrát nějakou soutěž, tak i tyto peníze jsou pro nás přínosem, to ví každý.

Kdo zřejmě opustí Kotlinu?
                                                                 Z G+A B  +/-
Pro dobré výkony
Martin Ondráček (Slavia Praha)                  56 16+18 34 -24

Pro špatné výkony
Roman Vondráček                                    54 12+26 38 -7
Jan Knotek                                               50  7+15  22 -6
Václav Meidl                                              22   3+4    7  -8
Radim Ostrčil                                            53  5+14 19 -16