K poslednímu celku soutěže přišel zkušený kouč Vladimír Jeřábek, který v minulosti vedl extraligové týmy Kometu Brno a Litvínov. Přestože jisté oživení ve hře Rebelů nastalo, na radikální výsledkovou změnu dosud nedošlo. Brodští hokejisté pod Jeřábkovým vedením získali ze čtyř duelů pouhé dva body a stále jsou s velkou ztrátou poslední. Ještě před utkáním s Mostem poskytl kouč Jeřábek Deníku rozhovor.

Vaše jmenování do role hlavního trenéra Rebelů proběhlo rychle…
Ve čtvrtek večer jsem měl telefon a v pátek ráno už jsem tady byl. Zkrátka to tak je, teď už nás zajímá hokej a hra.

Jste u týmu krátce, jaký máte prvotní dojmy?
Není to jednoduché. Řada hráčů nemá vůbec zkušenost s touto soutěží. Není prostor na nějaké čekání. My musíme začít bodovat hned, aby se neprohlubovala ztráta na Prostějov. Hrajeme tři zápasy v pěti dnech, tak máme málo času na zapracování nových věcí. Zlepšení tam jsou v oslabení, kdy jsou hráči více obětaví. Co jsem viděl DVD ze zápasů, tak jsme asi zlepšili i přesilovky, ale nedáváme z nich branky. Je to těžký.

Je to pro vás výzva, pomoci brodskému hokeji?
Je to výzva, ale musí to mít trošičku vzrůst a zlepšení, a já tomu věřím. Ono to vypadá, no… třetí třetinu (proti Kladnu – pozn. aut.) jsme tam byli jak na řetízkáči. Sráží nás blbé góly. V Šumperku nás srazil gól na 3:1, s Kladnem dva góly po necelé minutě. Ve hře pět na pět se proti takovému soupeři budeme těžko prosazovat, musíme dávat góly z přesilovek.

Je tady hodně mladý tým, přesto nějací zkušení hráči tam jsou. Na koho budete sázet?
Moc těch zkušených tam není. Jedni ti zkušenější by měli dávat góly v přesilovkách. Nejhorší je, že oni na ledě nechají všechno, jsou unavený a s Kladnem prohrají 6:0. Z toho se musíme sebrat sami. Musíme urvat nějaký bod v Kadani, abychom se měli od čeho odpíchnout.

Byl zápas v Kadani, kde jste získali dva body tím odrazovým můstkem?
Snad to je odrazový můstek, musíme ty body potvrdit doma. Jak dalece se nám to podaří, uvidíme až v dalších zápasech.

Jaký styl hokeje je vám nejbližší?
S kádrem, co tady je nemůžeme hrát útočný hokej. Hráči jsou nezkušený, jen v útoku máme tři, čtyři zkušenější hráče. Nejsou v týmu střelci, musíme se zaměřit na obranu, poctivě bránit, zkrátka vyhrávat na málo gólů.

Vy sám čerpáte inspiraci kde? Je to finský, švédský, ruský hokej?
Ne žádný. Rusové měli před několika lety výborný hokej, nikdo na ně na světě neměl, ani Kanaďani, ale bylo to na úkor jejich svobody a osobního života. Myslím si, že bychom se neměli koukat někam do Finska, Švédska. Měli bychom se držet českého hokeje, který má léta tradici. Vždyť do Finska přijdou Češi, kteří nejsou nejlepší v extralize a jsou tam pořád dobří v bodování. Asi bude hodně nabruslená, nevím, nedokážu to posoudit.

Dříve jste působil v brněnské Kometě a v Litvínově. Oběma týmům se potom dařilo. Kometa hrála finále extraligy, Litvínov hraje na špici tabulky nyní. Proč se ani v jednom týmu nepodařilo sklidit sladké ovoce už za vašeho působení?
Na Kometě došlo k výrazné výměně hráčů. V Litvínově je to zase otázka výkonů gólmana Francouze. Pavel Francouz, když není zraněný a chytá, tak Litvínov vyhrává. Tak to bylo i za mě. Potom se zranil, pět šest zápasů nechytal a my se dostali do problémů. A navíc tam byli zranění čtyři obránci. Ale to nemá cenu pitvat. To je všechno za mnou.

Ani vám to není líto?
Ne. To je prostě hokejový život.

Jeřábek v Brodě:
Šumperk 2:5
Kladno 0:6
Kadaň 4:3 sn
Most 4:6