Měří zde síly v Posázavské hokejové lize.

Podobně jako v okolních městech se první zmínka o ledním hokeji v Ledči nad Sázavou datuje do 30. let 20. století. Tehdy se však hrálo pouze na zamrzlém rybníku. Až po světové válce se hokejisté Ledče přesunuli na fotbalový stadion, kde přes zimu vzniklo provizorní hokejové kluziště.

Na tehdejší dobu však mělo velkou přednost oproti ostatním stadionům. Bylo uměle osvětlené, což dovolovalo hrát zápasy i v pozdních večerních hodinách. V 60. letech zažil ledečský hokej největší rozmach. Tehdy byla postavena umělá ledová plocha s šatnami.
Ovšem nic netrvá věčně. Ledeč jako trpaslík na hokejové mapě se začala stahovat do ústraní a chybějící zimní stadion tomu ještě více napomohl. V roce 1989 dokonce hokej v Ledči na několik let úplně zanikl.

Až rok 1996 přinesl povzbuzující zprávy. Tehdy několik nadšenců přihlásilo tým do Okresního přeboru Havlíčkobrodska. Zde hokejisté Ledče vydrželi pět sezon a následně se přesunuli do Okresního přeboru Pelhřimovska. Domácím stadionem pro Ledeč se stal nedaleký Humpolec.

První kroky

O dva roky později se začaly objevovat první nápady o vlastním zimním stadionu. V témže roce městští zastupitelé souhlasili s výstavbou stadionu a ledečský hokej byl definitivně zachráněn. V květnu 2004 Josef Vašíček společně se zástupci města poklepali základní kámen a stavba mohla začít.

Dokončena byla již na začátku roku 2005, přestože se ani v Ledči nevyhnuli problémům. Ve stavebních projektech zapomněli na parkoviště, a stavba se tak o několik milionů prodražila. Byla to však malá překážka a 22. ledna 2005 si všichni mohli vychutnat slavnostní okamžik, když bylo vhozeno úvodní vhazování mezi hokejky Jaroslava Holíka a Josefa Vašíčka.

V tento moment začíná nová éra ledečského hokeje. Poprvé s vlastním zimním stadionem. Místní seniorský tým nyní působí v Krajském přeboru Pardubicka, ale výsledky, kterými by na sebe upozornili, stále nepřichází. A to ještě v uplynulé sezoně působil v týmu vítěz extraligy Miroslav Duben, který však před několika týdny kývl na nabídku Havlíčkova Brodu, kde bude působit v roli hrajícího trenéra.
Větší pozornost tak přitahuje Posázavská hokejová liga, kterou v současnosti hraje 26 týmů, jež jsou rozděleny do I. a II. ligy. Soutěž přesahuje hranice Vysočiny, jelikož se jí pravidelně účastní týmy i z Kutnohorska a Benešovska.

Kromě hokejových soutěží využívají ledovou plochu i krasobruslařky. Pravidelně se v Ledči nad Sázavou dokonce pořádá soutěž Ledečská pirueta. Pamatováno je i na širokou veřejnost, pro niž je několikrát týdně pořádáno veřejné bruslení.

Hala však strádá přes léto, jelikož byl stadion kolaudován čistě jako ledová plocha, a tak není možné využívat jej k jiným sportovním či kulturním akcím.

To však nikomu v Ledči tolik nevadí. Hlavní je, že hokej nezanikl a po 70 letech byl postaven opravdový zimní stadion.

Lukáš Zelený