I přesto se týmy na Vysočině nemají, co se týče návštěvnosti, za co stydět. Druholigovou klasikou je Žďár nad Sázavou, kde i letos chodilo na druhou ligu na Vysočině nejvíce diváků.

Prvenství mezi nejnavštěvovanějšími stadiony ve druhé hokejové lize na západě si vysloužily žďárské Bouchalky. Alespoň co se týče týmů na Vysočině. Na podzim však hokejisté žďárských Plamenů museli o přízeň svých fanoušků bojovat a klasicky se návštěvnost začala zvedat až s příchodem zimy. Od začátku prosince, kdy se vrátil do žďárských řad reprezentant Martin Lojek, od jeho prvního zápasu proti Děčínu nepřišlo na Bouchalky až do konce sezony méně než 700 diváků na utkání.

Třešničkou na dortu bylo dlouho očekávané derby s Havlíčkovým Brodem, na které si našlo cestu přesně 2 253 diváků. Tento poslední zápas základní části vyšperkoval průměrnou návštěvnost domácích zápasů Plamenů na 700 diváků na zápas.

V play-off však přišla do Žďáru hokejová horečka. Rekord s Havlíčkovým Brodem sice domácí příznivci již nepřekonali, přesto na Bouchalky přišlo během čtyř utkání play-off a jednoho předkola dohromady 7 248 fanoušků, což je v průměru 1 450 diváků na utkání.

Celkem se přišlo na domácí zápasy žďárských Plamenů za celou sezonu podívat téměř devatenáct tisíc diváků.

Boj o přízeň

Havlíčkův Brod neměl před sezonou jednoduchou pozici a po sestupu z první ligy musel o své fanoušky bojovat. V průběhu sezony se to Bruslařům dařilo. Do Kotliny si pravidelně našlo cestu v průměru 603 diváků. Pro tým, který sestoupil z vyšší soutěže a byl zvyklý vítat daleko známější a slavnější soupeře, je to velice pěkné číslo. „Ten hokej sem patří a vždycky tady bude číslo jedna. Fanoušci cítili, že tým je jednotný, a sjednotili se i oni. Kotlina je hokejová a za podporu jsme rádi," řekl kouč havlíčkobrodských Bruslařů Aleš Totter.

Ve Žďáře přišlo během základní části nejvíce diváků na Havlíčkův Brod. V Havlíčkově Brodě zase na Žďár. Derby Vysočiny táhne a v polovině sezony si našlo cestu do Kotliny 1 053 lidí. Oba týmy věří, že těch derby přijde v příští sezoně více. „Ten systém je nelogický a doufejme, že se změní. Pro tyto zápasy se hokej hraje," řekl Aleš Totter. „Kdyby se odehrály do roka taková čtyři derby, ta soutěž by hned byla o něčem jiném," přidal svou myšlenku trenér žďárských Plamenů Martin Sobotka.

Nárůst návštěvnosti byl pochopitelně i v Havlíčkově Brodě zaznamenán během play-off. Magickou hranici tisícovky diváků na utkání se Bruslařům podařilo těsně překonat v obou utkáních. Nejvíce navštíveným zápasem v sezoně, ale i během vyřazovacích bojů, byl ten poslední, který Havlíčkův Brod v letošní sezoně odehrál. Do Kotliny si na čtvrté čtvrtfinále s Táborem našlo cestu 1 131 diváků. Za celou sezonu navštívilo domácí zápasy Bruslařů přes třináct tisíc lidí.

Zvláštní sezona

Pelhřimovští hokejisté za sebou mají vskutku nešťastnou sezonu. První domácí utkání sehráli Lední medvědi až v jedenáctém kole proti Táboru. Přirozeně museli pelhřimovští hokejisté odehrát několik domácích zápasů v řadě, což se mohlo projevit i na návštěvnosti. Od půlky listopadu do půlky prosince odehráli Lední medvědi sedm domácích utkání. Navíc byli Pelhřimovští kvůli příušnicím ošizeni o dva domácí zápasy. Na svém stadionu tedy Lední medvědi odehráli pouze patnáct utkání s průměrnou návštěvností 363 diváků. Fanoušci zřejmě byli rádi, že další zápasy Pelhřimov nepřidal. Znamenalo by to účast v play-out, které svaz na žádost klubů zrušil.

A co východ?

Jediným zástupcem Vysočiny na východě jsou Moravské Budějovice. Na fanoušky Žihadel čekala daleko větší porce domácích zápasů. V základní části jich moravskobudějovičtí hokejisté odehráli dvaadvacet. Na hokej chodilo v průměru téměř čtyři sta diváků na utkání. Nejvyšší návštěva v základní části nebyla překvapivě na Vsetín nebo na menší derby s Technikou, nýbrž na Opavu. Utkání se Slezanem sledovalo 550 fanoušků.

Žihadla přidala ve čtvrtfinále navrch ještě dva domácí zápasy s brněnskou Technikou. Poté, co Moravské Budějovice jely na vlastní led se senzačním vedením v sérii, přišlo Žihadlům fandit 650 fanoušků, což byla zároveň nejvyšší návštěva celé sezony na moravskobudějovickém stadionu. Na druhý domácí zápas čtvrtfinále si našlo cestu 570 diváků.

Celkem se na stadion v Moravských Budějovicích vydalo během nedávno skončené sezony 9 791 lidí s průměrem jen lehce překračující čtyři stovky.

Ondřej Krásný