Je to zpráva, která se svým způsobem dala očekávat. Jako hlavní trenér povede hokejisty SKLH Žďár nad Sázavou Martin Sobotka. „Pro mě je to něco jako návrat domů, moc se těším. Vracím se do míst, kde jsem vyrůstal a hodně toho prožil. Jsem rád, že se mnou u týmu zůstává Radek Haman, věřím, že naše spolupráce bude fungovat,“ sdělil šestačtyřicetiletý kormidelník.

Ten doufá, že se amatérské soutěže v září rozjedou a letošní ročník se nebude opakovat. „Snad nám vláda povolí hrát, protože to, co se dělo v uplynulé sezoně, byl skutečně extrém,“ potvrdil Sobotka.

Martin Sobotka patří k ikonám, možno říci, že i k legendám hokejového klubu ve Žďáře nad Sázavou. Po skončení hráčské kariéry se totiž vrhl na trenérskou dráhu, mimo jiné stál jako mládežnický kouč u začátků kariéry Martinů Nečase a Kauta, kteří dnes brázdí ledy zámořské NHL.

Už třikrát se v uplynulém týdnu mohli připravovat fotbalisté Vrchoviny na společných trénincích.
V plném zápřahu. Fotbalisté Nového Města na Moravě už se dostali na hřiště

V klubu z města pod Santiniho Zelenou horou bude působit hned v několika rolích. Vedle druholigového áčka bude rovněž trenérem obnoveného juniorského týmu. „Prioritou pro mě budou mužské áčko a juniorka. To bude to hlavní, aby zde byla návaznost, protože mezi oběma mužstvy hráči pravidelně pendlují. Když ale bude potřeba pomoci také u mládeže, třeba při dopoledních trénincích žákovských kategorií, budu pomáhat i zde,“ nastínil.

A pokračoval. „Za těch pět let, co jsem byl mimo Žďár, jsem načerpal nějaké zkušenosti, které bych teď chtěl v klubu prodat. Působil jsem u týmů první ligy, navíc mě při angažmá v Třebíči dva roky pozvali také ke Kometě Brno, takže jsem měl možnost nahlédnout pod pokličku špičkového extraligového týmu. Tyto zkušenosti bych nyní chtěl předat dál,“ popsal.

Kádr pro další ročník druhé ligy by měl mít víceméně podobný jako před rokem. „Moc změn by v něm proběhnout nemělo. Hráčů bychom měli mít dostatek, proto se tu znovu založil juniorský tým. Ty kluky bychom chtěli postupně chceme zapracovávat do áčka,“ naznačil.

Český fotbalový obránce Ondřej Kúdela dostal tvrdý trest. UEFA jej za údajný rasismus potrestala stopkou na deset soutěžních utkání.
Neadekvátní, nepochopitelné: takové jsou reakce ze Žďárska na trest pro Kúdelu

Nikoliv však hned, ale postupnými kroky. „Pravidelně, po jednom či dvou hráčích, chceme dávat mladým klukům příležitost ve druhé lize. Pak už záleží na každém z nich, jak na sobě budou dál pracovat. Pokud budou skutečně makat a budou se chtít posunout ve svém hokejovém umění výš a výš, budou od nás mít v tomto směru zelenou,“ předestřel.

Cíle pro nadcházející ročník nebudou malé. „V tuto chvíli ještě bohužel neznáme hrací systém druhé ligy pro příští sezonu. Kolik bude skupin a kolik celků bude postupovat do vyřazovací části. Naše ambice se ovšem nijak nebudou lišit od předešlých,“ zmínil.

A jaké konkrétně tedy budou? „Ať bude systém jakýkoliv, budeme chtít postoupit do play-off, to je jednoznačná priorita. A v něm už se pak může pokaždé stát cokoliv,“ usmál se Sobotka.

Od tohoto pondělí jsou třetiligoví fotbalisté Nového Města na Moravě (v zelených dresech) ve společném zápřahu.
Fotbalisté Nového Města už opět trénují společně

Nemalá očekávání má od zkušeného kouče také klubové vedení Plamenů. „Martin je férový chlap, navíc je za ním jasně vidět kus skutečné práce. Naším cílem bylo posílit trenérský tým o zkušeného kouče, což ideálně splňuje,“ komentoval příchod staronového trenéra generální manažer Plamenů Martin Nečas.

Současně sdělil, proč je návrat známého kouče pro klub tak důležitý. „Naší prioritou je především práce s mládeží. Chceme vychovávat naše vlastní kvalitní hokejisty, které budeme postupně zapracovávat do druholigového kádru. Martin prošel prací od náborů až po koučink mužů, je to ideální trenér pro naše potřeby,“ doplnil Nečas.