První herní test čeká na svěřence kouče Petra Nováka v Kotlině zítra proti nováčkovi první ligy z Chrudimi. Trenér Petr Novák začne letos v Havlíčkově Brodě druhou kompletní sezonu.


Jak jste byl spokojen s letní přípravou týmu?


Většina hráčů se zlepšila ve výstupních testech, a to znamená, že k přípravě přistoupili zodpovědně. A také se nám vyhýbala zranění, což je také velké plus.


Kdo vás nejvíce překvapil nebo naopak?


Kdo mě zklamal, to si nechám raději pro sebe. Většina hráčů totiž neunese veřejnou kritiku (ale ode mne to vědí). (úsměv) Kdo mě překvapil? Petr Jelínek a mladíci Hadrava s Václavem Němcem.


Koho z nových hráčů považujete zatím za největší přínos?


Zatím jde o příchod vesměs mladých hráčů, kteří si musí říct o místo v sestavě, ale kdybychom hodnotili letní přípravu nebo dělali desetiboj, tak asi Křišťán a Martinka, jsou opravdu dobře fyzicky připraveni. Ale jelikož hrajeme hokej, tak bych si odpověď na tuto otázku nechal až tak po šesti přátelských zápasech, protože na atletické dráze a v posilovně se nikdo hokej nenaučí.


Naopak, odchod kterého hráče vás nejvíce mrzí?


Asi dvacetigólový Hodek.


Uplynulých čtrnáct dní měl v Kotlině soustředění ruský Spartak Moskva, tento týden tu jsou extraligové Pardubice, půjdete se podívat, nebo třeba i inspirovat na jejich tréninky?


Určitě půjdu. Nemyslete si, že si tam sednu, obkreslím tréninky, uděláme je s týmem a postoupíme do extraligy (směje se). Tak to fakt nefunguje. Obohatit se nechám, vždy je co odsledovat a něco vylepšit. Člověk si musí vybrat to, co se mu hodí, líbí, je účinné, pomůže mu.


Po minulé sezoně odešli dva nejproduktivnější hráči týmu. Jaký typ kýžených útočníků byste si představoval na doplnění týmu?


Měli by nahradit Hodka a Kubeše. To znamená jeden střelec a druhý bojovník.


Havlíčkův Brod už delší dobu spolupracuje s pražskou Slavií, kdy se dozvíte, kdo z extraligového týmu zamíří do Kotliny na hostování?


Není důležité, kdy se to řekne, ale pro nás je důležité, že až se to řekne, tak se vzápětí nesmí nikdo ve Slavii zranit či onemocnět. To by pak všechny domluvy padly.


Havlíčkův Brod se může pyšnit dvojicí vyrovnaných gólmanů, Stanislavem Nerudou a Jaroslavem Suchanem, na kterého se můžete více spolehnout?


Na Surudu. (smích)


Před novým ročníkem jste rovněž vyměnil asistenta, jak s ním jste spokojený?


Jsem. Myslím, že Radek může klukům (hlavně obráncům) hodně předat a obohatit je svými velkými hráčskými i trenérskými zkušenostmi.


Sezona se neúprosně blíží, zítra hrajete první přátelské utkání. Jaký typ hokeje hodláte předvádět v příští sezoně? Do týmu většinou přišli mladí hráči, tak by se mohl hrát rychlý útočný hokej se zabezpečenou obranou.


To bychom mohli. Budeme chtít hrát takový hokej, v kterém bychom bodovali. V loňské sezoně se nám někdy stalo, že jsme hráli pěkný útočný se zabezpečenou obranou a nebodovali jsme. A potom jsme hráli hokej, na který se nedalo dívat a bodovali jsme. Rád bych byl za něco mezi tím. Spokojený bych byl, kdybychom podávali takové výkony jako v loňském play off. Teď vážně. Chceme hrát hokej, který bude platit na soupeře.


Neplánujete zapracovat na psychice mužstva, která byla podle některých v minulé základní části velkou slabinou?


Jsme mladý tým a letos to nebude jiné. Já sice mám zkoušku z psychologie a znalosti se pokouším aplikovat, ale to, co máte na mysli, asi nezvládnu. To je otázka i na vedení. Když najdou v rozpočtu peníze na angažování profesionálního psychologa, nebudu se tomu bránit. Taky ho občas potřebuji. (úsměv)


Co říkáte na nové hvězdy I. ligy typu Jana Lundella, Dušana Salfického a ostatní?


Paráda. Kéž by to do zimních stadionů přitáhlo více diváků. Pro naše hráče to bude určitě větší motivace. Kdo dá z našich hráčů někomu z nich v první polovině soutěže gól, toho pozvu na večeři. Jste pro? Když je porazíme, zvu na večeři celý tým.


První liga také změnila svůj kabát, zamlouvá se vám?


Jsem spokojený. Měl by být atraktivnější hlavně pro diváky. Uvidí od začátku všechny týmy. A pro nás spravedlivější. Hlavně bude jedna tabulka a stejný počet utkání skoro se všemi soupeři.


Preferujete k hráčům vztah spíše na bázi kamarádství nebo pevné ruky?


Rád bych to nějak promixoval a doufám, že se mi to daří. Některým hráčům nemůžete povolit, na některé nemůžete křičet. I když já prý řvu pořád. (smích)


K hokeji samozřejmě patří i publikum, čím je pro vás hokejový fanoušek?


Hnací motor. Když si sednete, zavřete oči a přemýšlíte o hokeji, skončíte u toho, že to hrajete pro ně. Rádi bychom je v každém utkání potěšili, ale je to těžký. Obdivuji jejich nadšení a i rychlost, jakou jí dokáží přeměnit ve zlobu. Bez nich by byl každý sport hodně nudný.


Chtěl byste něco změnit ve vztahu vás jako mužstva k fanouškům, nebo naopak ve vztahu fanoušků k vám?


V loňské sezoně jsme něco zkusili, to tady sezonu předtím nešlo, a myslím, že to trošku zafungovalo. A určitě v tom chceme pokračovat a prohlubovat propojení týmu s fanoušky. Možná mohlo přijít víc lidí o Vánocích na bowling. Kontaktům s fanoušky se nevyhýbáme, a jestli má kdokoliv nějaký nápad, tak se ozvěte.


Sezona začíná zanedlouho, na jaký zápas v sezoně se nejvíc těšíte?


Samozřejmě na derby s Duklou.


Kolik hráčů si myslíte, že má ze současného brodského kádru šanci zahrát si hokejovou Ligu mistrů?


To je těžké. Bude záležet na formě hráčů, jak ve Slavii, tak v Brodě, na jejich zdravotním stavu, na vylosování extraligy i Ligy mistrů, na momentálním postavení Slavie v extraligové tabulce, na výsledcích v prvních zápasech Ligy mistrů a podobně. Osobně si přeji, aby ten, který dostane šanci, se svým výkonem uspěl. Dva tři hráči by byl úspěch a myslím si, že je to maximum, které by se mohlo objevit v Lize mistrů.

ZDENĚK RAJDL