Takovou má za sebou hokejový klub z Chotěboře. Ten dlouho nevěděl, zda si v letošním roce vůbec ve druhé lize zahraje, když se mu povedlo najít finanční jistotu, nakonec do třetí nejvyšší tuzemské soutěže nastoupil. Od začátku se mu v ní ale nedařilo. V týmu se vystřídali tři trenéři a protočilo se velké množství hráčů. Lvi vyhráli pouhá čtyři utkání, což vyústilo v jasné poslední místo, které znamenalo baráž. Ani v ní Chotěbořští nezazářili, podlehli hladovému Vrchlabí 0:2 na zápasy a druholigovou příslušnost neudrželi. „Byla to hrozná sezona," prohlásil člen představenstva klubu Vladimír Halamka mladší.

Kde hledat hlavní příčiny neúspěchu?
Podle mého názoru bylo všechno špatně hned od začátku. Podobně jako tomu bylo už dvě sezony předtím. Nebyl stabilizovaný kádr, v létě se netrénovalo, nebylo nic nachystaného a všechno se řešilo na poslední chvíli. V týmu se protočil velký počet hráčů. V kabině nebyla parta a někteří hráči v kabině dělali doslova zlo. Rozdělilo se to na dva tábory a takhle to fungovat nemohlo.

Budete konkrétní?
Už před rokem jsem vyhodil Dolinského, protože jsem věděl, že je to špatný charakter. Před sezonou ale znova přišel a trenér si ho do týmu prosadil. Ten strhával partu kluků z Havlíčkova Brodu. Byla ode mě velká chyba, že jsem mu v týmu nakonec dovolil zůstat. V týmu se během roku objevilo přes šedesát hráčů, to je obrovské číslo…V Chotěboři je velký problém v tom, že tam nejsou místní kluci. A podle mého názoru tam po těch letech nemá cenu druhou ligu hrát. Jedině v případě, že bychom se dohodli na spolupráci s nějakým klubem z vyšší soutěže jako farma. Havlíčkův Brod nám totiž pošle to nejhorší, co má, a dál není kde brát. V týmu jsou jenom dva místní kluci.

Přitom mládež je v Chotěboři kvalitní…
Naše juniorka teď postoupila do juniorské ligy, tak na tom se dá stavět, ale to je otázka dvou, nebo tří let. Letos jsme museli brát, kde se dalo, a to nebylo ideální.

Před sezonou jste jako cíl vyhlašovali play-off, bylo to reálné?
Když to vidím s odstupem času, tak to bylo nereálné. Nebyly tam pevné základy.

Dá se hrát druhá liga bez podpory města?
Nechci na město úplně nadávat, protože například nemusíme platit led. Ale je jasné, že je dnes těžká doba, jako v každém jiném podnikání. Pokud město bude mít zájem a hokej podpoří, tak se to dá hrát, ale bez toho asi ne. Shánět sponzory je totiž hodně těžké.

Shánění sponzorů určitě nepomůže ani to, že jste skončili jasně poslední, s hrozivým skóre 103:251?
To určitě nepomůže. Na poslední mančaft vám nikdo peníze nedá. I když letos se to po finanční stránce zvládlo asi nejlíp za poslední tři roky, protože hráčům nic nedlužíme. Byly jim vypláceny pouze prémie a pravidelně byli placení pouze tři hráči. Takže to, že tu nejsou dluhy, které tu v minulých letech byly, je jediné pozitivum.

Poslední a asi největší hořkou pilulkou byla barážová porážka s Vrchlabím, je to tak?
Přesně. Pár kol před koncem základní části jsme ještě zkusili vyměnit trenéra, protože jsme věřili, že by se mu mohlo podařit soutěž zachránit. Po čtrnácti dnech ve funkci nám ale na rovinu řekl, že s tímto týmem by byla záchrana skoro zázrak. Hráči na to neměli. Ty, co odjeli do Vrchlabí, musím pochválit, ti na ledě nechali všechno. Ale mladé kluky z Havlíčkova Brodu, kteří se na nás vykašlali, nebudu chtít v týmu, který se bude před další sezonou tvořit, vidět.

Asi nepomohlo ani to, že Vrchlabí bylo na rozdíl od vás na vítězné vlně…
Byli zvyklí vyhrávat. Já osobně znám například Bláhu, o kterém si myslím, že je schopný hrát první ligu. Tito jejich hráči byli schopní rozhodovat zápasy, což nám chybělo.

Co teď bude v Chotěboři dál?
To je otázka dalších jednání. Já osobně mám zájem, aby se tady hokej hrál dál, a ještě pořád existuje varianta, že by se druhá liga hrála. Soutěž se totiž má rozšiřovat, a v tom případě bychom o to asi měli zájem. Ale to je ještě věc dalšího jednání a v tom ještě nemáme jasno. Každopádně by se zde musel vybudovat úplně nový kádr. A jestli budeme hrát krajský přebor, nebo druhou ligu, to se teprve uvidí.

Mluvilo se o vaší spolupráci s Pardubicemi, je to aktuální?
Budeme s nimi intenzivně jednat. Ty hledají spolupráci s týmem z nižší ligy, tak uvidíme, jestli se to podaří. I to bude rozhodovat. Představu o podobě kádru ale už mám, s některými kluky jsem už mluvil, uvidíme. Když bychom se na spolupráci nedomluvili, tak bychom hráli určitě krajský přebor.