Když odcházel, hrála se v Kotlině I. liga, po tragickém loňském ročníku však Rebelové sestoupili o patro níž. Ani jistotu účasti ve II. lize zatím v Brodě nemají, a tak příchod zkušeného obránce, který by měl v týmu působit jako hrající trenér, je jediná doposud pozitivní zpráva.

Prošel několika extraligovými kluby, naposledy hrál za nedalekou Ledeč nad Sázavou krajský přebor. Nyní má být tím, který opět pomůže pozvednout havlíčkobrodský hokej vzhůru. „Pan Kozlík (předseda představenstva Bruslařského klubu, pozn. red.) mě oslovil, jestli bych Havlíčkovu Brodu nepomohl. Že bych působil u áčka jako hrající trenér. Tak jsem řekl, že v rámci svých možností bych pomohl, ale abych byl konkrétní, tak toho stejně jako ostatní zatím moc nevím. Ani jaká se bude hrát soutěž. Šlo tedy spíše o to, jestli se mnou budou moci počítat. Na to jsem řekl, že ano," popisoval návrat do mateřského klubu.

Zda opravdu začne sezonu jako hrající trenér, je také stále ve hvězdách. Sám neví, jak zátěž vydrží jeho tělo či jestli bude vůbec stíhat druholigové tempo. „Myslím si, že kraj bych ještě odehrál, ale II. liga je už otázka. Uvidíme až v srpnu, když budeme na ledě. Záleží také, jestli budu zdravý, což se teď zrovna nedá říct, protože jsem se teď zranil na tréninku. Ale to budu řešit až potom. Vím, že když nebudu mít mužstvu co dát, tak to nebudu nijak hrotit. Mohl bych pomáhat pouze z pozice asistenta trenéra, ale to taky není jisté, protože ani nevím, kdo to nakonec bude trénovat," říká Duben nejistě.

Jedno je však jisté. Pokud se v Havlíčkově Brodě bude hrát II. liga, je nutné postavit nový tým, jenž bude založen především na místních odchovancích. „To nejde postavit na cizích hráčích. Ti kluci, kteří by tady hráli příští rok, musí být místní. Ale jedna věc jsou hráči a druhá výkonnost. S II. ligou sice nemám zkušenost, ale v kraji hrají kluci z II. ligy a je vidět, že to nejde hrát jen tak. Špička nebo první polovina té soutěže to hraje na nějaké úrovni, takže není možné, abychom se sešli jenom jednou dvakrát týdně," upozorňuje Duben, jenž ví, že vrátit havlíčkobrodský hokej na vyšší úroveň nějaký čas potrvá: „Chce to jít postupně, od něčeho se odrazit a snažit se tady stabilizovat ten hokej. Nevím, jestli to vůbec někdo chce sponzorovat."

Duben se do Kotliny vrací téměř po dvaceti letech a okamžitě si všiml, jakou proměnou prošel celý areál zimního stadionu. „Především zázemí se tady změnilo. Když jsem odcházel, tak to takové nebylo. Kabiny jsou nové, ale celkově ten areál tady se výrazně změnil," pochvaloval si Duben modernizaci havlíčkobrodského zimního stadionu.

Miroslav Duben
Pozice: hokejový obránce
Narozen: 8. listopadu 1984
Největší úspěchy: mistr české republiky (2009), vicemistr české republiky (2003, 2008)
Současný klub: Havlíčkův Brod
Bývalé kluby: Jihlava, Pardubice, Liberec, Karlovy Vary, Mladá Boleslav, Vrchlabí, Nitra, Ledeč nad Sázavou

Lukáš Zelený