Rebelové hostili v sobotu na svém ledě jihlavskou Duklu. Poprvé vyjel k vzájemnému měření mezi dvaadvacet kilometrů vzdálenými městy i Jan Platil, velká posila Rebelů. Havlíčkův Brod začal výborně a dostal se do vedení. Na brance měl svůj podíl i kladenský rodák. „My jsme je přečíslili jednoduchou hrou. Dali jsme to do křídla, já si nabruslil do středu, Bába (Jakub Babka – pozn. autora) mi to nahrál a jeli jsme dva na jednoho. Jihlavský bek udělal tu chybu, že nečekal, ale vystartoval na mě a já jsem ho prohodil. Doskákalo to Sedlovi (Pavel Sedláček – pozn. autora), a ten to trefil krásně. To byl možná náš jediný světlý moment celého zápasu," popsal situaci ze šesté minuty.
V ten moment nic nenasvědčovalo tomu, v co se pak v Kotlině zápas zvrhnul. „První třetinu jsme hráli dobře – jednoduše, bruslili jsme a přehrávali jsme je. Pak jsme ale zase udělali chybu a dali si prakticky vlastní gól. Nechápu, co se s námi stalo ve druhé třetině. Každý z nás byl asi na jiném stadionu," popisuje herní výpadek, který umožnil Dukle učinit z duelu vlastní exhibici.

„Náš výkon z posledních dvou třetin se snad ani nedá omluvit, je to hrozná ostuda. Dneska jsme byli jak na vypínač. Najednou jsme prostě vypnuli a všichni jsme přestali fungovat," pokračoval. Výsledek byl zklamáním především pro fanoušky, kterých se opět sešlo v Kotlině mnohonásobně víc, než na běžné ligové zápasy. „Jsem rád, že tu bylo hodně lidí. Já se ale většinou snažím diváky nevnímat a soustředit se na hru. Strašně mě, už kvůli nim, mrzí, co jsme předvedli," kaje se zkušený zadák.

Platil přišel do Kotliny na konci listopadu. Své angažmá na Vysočině bral jako velkou výzvu – pomoci Rebelům k záchraně. Havlíčkův Brod zvládl důležité střetnutí s Prostějovem, ale pak dvakrát prohrál. „Musíme změnit úplně všechno. Mezi první třetinou a těmi zbývajícími byl obrovský rozdíl. Máme mladý tým a ať si říkáme, co chceme, tak na nějakou velkou kombinační hru nemáme, proto musíme stavět na bruslení a jednoduchém hokeji," má jasno o taktice, která povede k záchraně.

Letos je první liga jiná v tom, že poslední celek sestupuje přímo. Po derby Vysočiny jsou to stále Rebelové, komu chybí sedm bodů alespoň k účasti v baráži. „Pokud to budeme dodržovat, máme šanci se zachránit. Pokud budeme vymýšlet složitou hru, tak budeme dostávat takovéto rance gólů, protože budeme mít díry vzadu, všichni budou rozlítaní a bude nás to stát hodně sil."

Hned svůj první zápas odehrál Platil na ledě Českých Budějovic, které byly ještě vloni jeho hokejovým městem. Bohužel, ani tento zápas Rebelům nevyšel. Jak moc pikantní střetnutí to bylo pro obránce, který před angažmá v Kotlině v letošním ročníku absentoval, a ke svému oblíbenému sportu se vrátil v dresu Havlíčkova Brodu? „Já jsem se do Budějovic těšil. Ale já to takhle neberu. Bylo to trošku vyhecované, ale hokejisté běžně střídají kluby během kariéry. Musíme hlavně dělat svoji práci a plnit svou roli na ledě."

Další důležitý duel čekal na svěřence Vladimíra Jeřábka ve středu, kdy se představili na ledě dalšího krajského rivala Horácké Slavie Třebíč
„Musíme hrát jednoduše. To znamená z obrany, poslat nahrávku dopředu, cpát to do brány a hlavně bruslit," radil Platil před duelem, s čím na tým vedený trenérem Jiřím Mičkou vyrukovat.

Do konce základní části zbývá i s duelem v Třebíči dvacet zápasů. Které z nich budou nejdůležitější k udržení se v soutěži? „Určitě s těmi týmy, které jsou od devátého místa níž, což bylo i s Jihlavou. My jsme měli na to, abychom je přehráli, ale vlastními chybami jsme se o ten zápas připravili a tomu se musíme do příště vyhnout," uzavírá Platil.

Richard Wagner