„Byli jsme příjemně překvapení, jak nás lidé přijali jako ruské mužstvo. V minulosti tu panovala jakási nevraživost, což pamatuji i jako hráč. Ale podle toho, jak jsme byli vnímáni, už je to dávno pryč. Naopak v Havlíčkově Brodě bylo přátelské a příjemné prostředí,“ všiml si zástupce generálního manažera ruského klubu Nikolaj Tišenko. „Jsou tu skvělé podmínky a budeme rádi, když sem budeme moci za rok znovu přijet,“ dodal.


Pro oko českého diváka mohlo být soustředění Spartaku o to zajímavější, že v kádru působí tři Slováci a jeden Čech, navíc tým vede český kouč Miloš Říha. Ten se může pochlubit i jedním primátem. Přepsal totiž historii klubu. „Pan Říha je vůbec první zahraniční trenér, který tým vede. Spartak byl poslední klub v ruské superlize, který zahraničního trenéra angažoval,“ prozradil Tišenko.


Město rekonstrukci stadionu nepřálo


Spartak hraje v domácí lize na nejstarším stadioně v Rusku, který má kapacitu pět a půl tisíce diváků. V plánu je i rekonstrukce.


„Nikdo se do přestavby stadionu příliš nehrnul. V této hale totiž získal Spartak několik titulů. Vedení chtělo stadion přestavět. Město to však neschválilo. Navíc je nevýhoda v tom, že hala stojí přesně uprostřed největšího moskevského parku. Naštěstí nyní by se měl alespoň částečně zrekonstruovat,“ pověděl Říha.


Na druhou stranu divácké návštěvy na začátku Říhova působení značně pokulhávali, což možná také rozhodování ovlivnilo. „Když jsem nastoupil, tak chodilo asi pět set lidí. Teď, když se vyhrávalo, bylo plno,“ směje se český kouč. „Navíc klub má po celém Rusku asi tři miliony fanoušků.“


Moskevský Spartak to neměl v nedávné době rozhodně jednoduché, hrozil totiž jeho zánik. „Před dvěma lety Spartak zanikl, ale nakonec do klubu vstoupila skupina bank, která všechno zachránila. Nyní se snaží o znovuzískání slávy, kterou měl klub v minulosti,“ řekl něco ze zákulisí Tišenko.


Rusové stále žijí minulostí a vzpomínají na slávu sovětských sportovců. V minulosti byla hokejová sborná prakticky neporazitelný výběr a i do dneška mají hokejové legendy velký vliv. „Stále je nesmírně uctívají. Pro ně není žádný problém zavolat prezidentovi nebo něco u něj zařídit. Rusové jsou nyní zklamáni tím, že teď nemají žádného hrdinu. V minulosti měli právě vzory ve sportovcích,“ přiznává Tišenko.


Život v ruské metropoli není jednoduchý, v současnosti má Moskva asi sedmnáct milionů obyvatel.


„Vždycky mi říkají, že někam jedeme jen kousek. Jenže pro ně je kousek tři sta kilometrů,“ odlehčuje Říha. „Kolem Moskvy jsou tři silniční okruhy a nyní staví už čtvrtý, který má měřit asi 470 kilometrů.“