Nyní se v exkluzivním rozhovoru zmiňuje o fungování klubu, o nových majitelích, o pomluvách a proč vlastně z klubu odešel.

Vrátím se o tři roky zpět, kdy havlíčkobrodský hokej převzala společnost ŽSD. Jakou jste si nastolili sportovní koncepci?

Myslím si, že sportovní koncepce byla dobrá. Koupili jsme extraligu juniorů z Třebíče a hráli jsme všechny tři mládežnické extraligy a posílili jsme A-tým. Bohužel, sestavit extraligové týmy jen ze svých hráčů, to nejde. Extraliga juniorů je zbožné přání. Ve starším dorostu jsme měli dobrý ročník, ale tam vše závisí na rodičích a ti slyšeli na vábení extraligových klubů. Ta mládež je specifická.

A co se týká A-týmu?

Tam jsme chtěli, abychom měli co nejvíce kmenových hráčů, aby si toho kluci vážili. Což se celkem podařilo. Vyústilo to v loňský rok, kdy jsme měli super tým, měli jsme pod sebou dvacet hráčů, ale nepodařilo se nám být do čtvrtého místa. Tým kvalitu měl, ale prostě se to nepodařilo. Bylo to pro nás zklamání, kdy jsme po těch třech letech měli být nahoře. Měli jsme přitáhnout do Kotliny více lidí a bojovat o baráž.

V čem jste neúspěch viděl?

Zkušení hráči jako Miroslav Třetina, Václav Meidl nebo Roman Vondráček to nevzali na sebe, byli průměrní. To byla velká škoda. Rozehrál se Rytnauer, Kostourek, Martin Ondráček a tyto hráče nikdo nedoplnil. Potom si asi po dvaceti kolech majitelé řekli, že to nemá cenu, že začneme budovat nový tým, který bude lacinější, a budeme stejně hrát do osmičky. Tohle se malinko přehodnotilo.

Překvapilo vás to?

Nepřekvapilo, protože Milan Nedvěd (předseda představenstva HC Rebel – pozn. autora) pořád sháněl peníze, bylo to pro něj velice náročné. Škoda byla toho týmu.

Začal jste budovat tým i pro letošní rok, ale před sezonou se začaly dít v klubu změny…

Já úplně žasnu, co se na veřejnosti proslýchá. I na tiskové konferenci s fanoušky bylo řečeno. Rozpočet a veškeré věci dělal Milan Nedvěd. Ten přišel před sezonou s rozpočtem, který byl od prvního května seškrtaný. Byly tam měsíční peníze na hráče kolik mohu utratit, všechny položky byly ponížené od stravného až po výstroj. To byly částky, které šly každým rokem diametrálně dolů. A to jsem ještě za poslední měsíce na platech hráčů ušetřil sto tisíc.

Proč docházelo ke snížení rozpočtu?

Pro pana Nedvěda byla jedna těžká věc, že mu odřekli sponzorské peníze určití partneři, kteří loňskou sezonu měli víceméně pokrýt. Milan Nedvěd ty tři toky sháněl veškeré peníze, takže tam vznikl určitý schodek, který se musel během léta zaplatit. Myslím si, že toho na pana Nedvěda bylo už moc. Já nemám problém udělat tiskovou konferenci, dát na stůl všechny podklady a vyříkat si, jak to opravdu je. Klidně u toho může být pan Nedvěd, pan Hubacz, noví majitelé, ale bylo by dobrý, kdyby mluvili pravdu.

Koho máte konkrétně na mysli?

Myslím tím pana Baruse, protože, co slýchávám za nesmysly… . Veškeré finance dělal pan Nedvěd, navíc jsem byl sportovní manažer, neměl jsem podpisové právo, nedělal jsem vstupenky. Když to řeknu obecně, tak se bez souhlasu nemohlo koupit ani mýdlo.

Proslýchá se, že jste si měl od hráčů brát část z jejich výplaty, konkrétně třeba od Mariana Moravy?

Taky jsem to slyšel. To jsou nehorázné lži. Marian Morava měl smlouvu na čtyřicet tisíc a z toho si platí sociální, zdravotní a daně. Co by mu potom z té výplaty zbylo. Ke mně se doneslo, ale nemám na to důkazy, že nové vedení oslovilo hráče, aby šli na nižší smlouvy a osočilo je, že na to nechtějí přistoupit, protože panu Žákovi dáváte peníze. Důkazy nemám, ale je to něco absurdního. Samozřejmě hráči se jim vysmáli a museli skončit úplně.

Kádr musel opustit Milan Kostourek a Roman Vondráček…

Museli, protože na ně nebyly peníze. Karlovy Vary takto prodají deset hráčů. Když na ně nejsou peníze, tak to, bohužel, takto je. S tím se nic neudělá.

Přesto jste šli cestou, že jste měli v kádru kmenové hráče…

Tohle mi pořád vyčítalo město. Když jsem sem přišel před sedmi lety, tak tady trénoval Kamil Pokorný, který zde odvedl velký kus práce a nastartoval to zde. Potom přišel Petr Novák, hráči byli dobře trénovaní a začali jsme postupně vychovávat své hráče, které jsme později zapracovávali do týmu. Bylo jich zde šestnáct, bohužel se dali na jinou dráhu. Když vychováte jednoho, dva za rok, tak je to zázrak. Když zde končil Petr Novák, někteří lidé byli naštváni. Potom se mu nedařilo v Mladé Boleslavi, v Maďarsku, ale teď se mu daří v Berouně. Možná za rok, za dva bude trénovat extraligu, nebo bude tady. Jak říká pan Holík, trenér musí být osmkrát vyhozený, aby získal zkušenosti.

Osa by byla brodská, je tomu tak?

Broďáků zde bylo dost. Ta osa by z nich byla. Konkrétně Broďáci měli peníze takové, jaké měli. Já mám od nich souhlas je klidně zveřejnit a klidně je na nějaké tiskovce zveřejním. A můžeme porovnat, kolik měl Pavlík, Jelínek, Štěpánek nebo Honza Soldán a kolik má třeba Říha, Kolafa, Vágner. Můžeme to porovnat, nemám s tím problém.

Jak se vám povedlo ušetřit peníze na hráčích…

Třeba Maliníka jsem přivedl zadarmo z Vítkovic, Dvořáčka ze Sparty, Lukáše Havla zadarmo na hostování z Třince. To jsou hráči, kteří přišli zadarmo. Třeba Lukáše Havla jsem si prosadil, toho sem nechtěli a nemají vysoké smlouvy.

Překvapivě odešel i Jan Knotek…

Ten odešel do Olomouce a má na něj předkupní právo a stoprocentně ho koupí, protože tam je jeden z nejlepších hráčů. Olomouc o něj měla zájem už minulý rok, ale pro mě to byl druhý centr.

Čím si vysvětlujete tyto odchody?

Nevím, nedokážu to posoudit. Jestli už Pan Hubacz s Milanem Nedvědem byli s novými spolumajiteli dohodnuti na jiné koncepci. Opravdu nevím. Ale je to k zamyšlení, když odejdou hráči, kteří byli srdcem Broďáci. Honza Soldán má děvče z Brodu, Štěpánek se už považoval za Broďáka a Jan Knotek to samé. Asi už byli domluveni se ŽSD, že si to mohou dělat podle svého. Nevím, co bych k tomu více řekl.

Nakonec jste opustil Kotlinu vy. Co bylo důvodem vašeho odchodu?

Já musím společnosti ŽSD jenom poděkovat, protože ty tři roky byly parádní. Jestli přišli nový majitelé a budou dávat do hokeje peníze, tak jenom dobře, ale i hokej si budou dělat po svém. Mě jen štve, že jsem v hokeji něco dokázal a vůbec tady. Tak ať to zkusí a za dva roky řeknou výsledky. Já jsem rád, že Brod je třetí, čtvrtý. Když budou hrát výborně, tak budu jenom rád. Já jsem odešel, protože jsem věděl, že s těmito lidmi (noví spolumajitelé – pozn. autora) dělat nemohu. To, že udělají za týden takovou čistku, by mě nenapadlo ani v nejmenším. To, že jsem odešel nebo se vedení rozhodlo ušetřit tím, že zrušilo funkci generálního manažera a udělalo dvě funce, sportovní a marketingový manažer, aby ušetřilo, tak to bych musel mít v klubu sto padesát tisíc. Já měl padesát tisíc plat a z toho jsem si platil auto, telefon, sociální, zdravotní a daně. Takže mi zbylo asi třicet tisíc. Navíc jsem byl jediný manažer bez služebního auta a podpisového práva. Takže o penězích to určitě nebylo.

Tak co bylo za vaším odchodem?

Byla mi nabídnuta funkce marketingového manažera a tu jsem odmítl. Já jsem přes sporovní stránku věci. A podle mě nechtěli noví majitelé, pana Casku ani neznám, ale nedokázali mi to ani říci.

Vaší zásluhou mohlo nové vedení prodat dva největší talenty za poslední dva roky, Pavla Musila a Daniela Dolejše…

Musila jsme koupili z Kolína a vedení ho nechtělo, nakonec Milan Nedvěd souhlasil a nyní je v Mladé Boleslavi. Danielu Dolejšovi, kdybych nedal v červnu smlouvu, tak příští rok v dubnu byl pouze za tři sta tisíc. Teď se prodal výborně do Vítkovic a vím, za kolik byli oba prodáni. A jestliže nemáme extraligu staršího dorostu a gólman Vaněček odešel do Liberce, kde proběhlo jednání s tátou a nakonec smlouvu nepodepsali. Samozřejmě nás to mrzelo, ale ta smlouva je „pouze" o 25 procent nižší. Takový je přestupní řád, který si může každý z internetu stáhnout. Když má hráč tři sta tisíc, tak minus dvacet pět procent. Není to žádných o sto padesát tisíc méně, jak se uvádí. Prodal se Protivný, ale to vše se souhlasem vedení, aby se zaplatila finanční díra.

Můžete být v těch prodejních částkách konkrétní?

Samozřejmě mohu. Pokud fanoušci budou mít zájem, mohu jim vše ukázat nebo bude chtít nové vedení říci pravdu.

V uplynulých letech mohli fanoušci vidět týmy z KHL jako Spartak Moskva, Petrohrad, jezdily sem na soustředění reprezentační výběry a najednou byla dvacítka v Jihlavě…

Samozřejmě byly to peníze navíc do klubové kasy. Já jsem měl domluvené se Slavomírem Lenerem (šéftrenér Českého svazu ledního hokeje – pozn. autora), že zde bude nároďák A-tým, ale když jsem skončil a Sláva se to dozvěděl, tak to zrušil. Nechtěl jít do rizika.

Nevěřil, že by se to zde teď zvládlo organizačně?

Nechci se chlubit, ale měl jsem s tím zkušenosti a už jsme to uměli. Musíte jim vytvořit podmínky a umět se o ně postarat. To je od ledu až po praní prádla. Jestli nové vedení přesvědčí svaz, že to umějí, tak se sem mohou vrátit. Dělal jsem to pro klub a pro reklamu. Když tady byl Petrohrad, tak hotel byl plný, prádelna byla plná a dalších pět firem vydělalo. Jezdily sem televizní štáby, takže reklama pro město. Skoro sám jsem se o ně staral, ale byla to moje práce, kterou mám rád. Třeba Miloš Říha, který trénoval Petrohrad, si ve čtyři vzpomněl, že nemá florbalové hokejky, tak je prostě za půl hodiny měl. To jsou maličkosti, na které musíte být připraveni.

Vy máte nadstandardní vztahy i se slávistickým trenérem Vladimírem Růžičkou…

To není jenom Vladimír Růžička. Ty vztahy mám dobré ve Vítkovicích, v Brně, Pardubicích a dalších klubech. Je pravda, že mi volal Růžička a říkal mi, že hráči, co přišli z Brodu do Slávie, tak jsme se nespletli ani v jednom. Teď tady bude Barus, tak ať vychová dvacet, pětadvacet hráčů do extraligy za pět let, jako jsme to udělali s Petrem Novákem. Já mu to přeji, ať si to zkusí. Ať mu volají hráči, že mu děkují za extraligu. Od Jirky Vašíčka počínaje po Vojtu Němce konče. Nyní ještě Musil s Dolejšem, ale to je ještě pořád naše práce. To ještě nejsou jeho hráči. Koho sehnal? Kdo dává góly? Maliník. Toho jsme sehnali my.

Byl jste nařknut, že po vás zbyly dluhy…

To by si nové vedení mělo promluvit s Milanem Nedvěd. Samozřejmě byla finační díra, díky už zmiňovaným partnerům, kteří nedodrželi smluvní podmínky. Ale o to vše se staral Milan Nedvěd, jak o rozpočet, tak o smlouvu s Bauerem ohledně výstroje a podobně. Když tohle někdo řekne, tak je to scestné. Takže já jsem byl sportovní manažer, ne generální.

Určitě si něco vyčítat budete?

Když mi někdo řekne, že jsem neměl brát Endála, tak mu dám za pravdu. Že jsme se spletli v Romanu Vondráčkovi, to je druhá věc. Ale Lukáš Endál je pro mě obrovské zklamání. Výkony neodpovídají jeho možnostem.  Hodně jsme do něj vkládali, to je pravda. Kanadské bodování někde bylo, ale lídr to nebyl. Má talent, ale pracovat se mu nechtělo. Teď je asi spokojenější. Možná mu to pomůže a půjde do extraligy.

Hodně se vám vyčítal příchod trenéra Recha, ale ona to vaše práce nebyla…

Trenéra Recha si přivedlo vedení. Ale oni to platí, tak já to musel respektovat. Nikde jsem to neříkal, ani nebyl důvod. Že to nedopadlo, je druhá věc a samozřejmě mě to naštvalo. Ale, když na druhou stranu vidíte, jak se staral o peníze, aby se nezdržely výplaty, tak ho spíš musíte obdivovat, než mu něco vyčítat. Zase třeba Rech dal tip na Dvořáčka, který hraje dobře.

Naopak velkým plusem byl příchod trenéra Jiřího Mičky…

Já jsem ho chtěl už o rok dříve, ale to jsme se s Milanem Nedvědem ještě nedomluvili, ale letos už ano. Jirku znám velice dobře, ještě jsme spolu hrávali, ale on hrál špatně, já jsem mu říkal, že hrál pouze od červené dopředu (smích). Je to dobrý trenér, ale ještě potřebuje více manažerských zkušeností, i když po trenérské práci je má velké, tak jak jsem to dělal s Petrem Novákem. V určitých chvílích potřebuje podržet.

Před dvěma lety odešli nadějní junioři do Karlových Varů hrát ruskou MHL, je šance jejich návratu do Kotliny?

Tohle je hrozně těžká věc. Kluci jsou vázaní rodiči, kteří mají vidinu extraligy v Karlových Varech, Liberce, Chomutovu. Je těžké je přesvědčit a postupném kroku jako se vyplatil Musilovi a Dolejšovi. Když osmnáctiletý kluk hraje dobře I. ligu v Havlíčkově Brodě, tak má našlápnuto do extraligy. Dan  Dolejš to je výborný kluk a měl štěstí, že mu straší brankáři neházeli klacky pod nohy, ale naopak vedle nich vyrostl. Jestli někdo tvrdí, že jsem udělal dluhy, tak tito dva hráči by je prodejem zaplatili a ještě by jim zbylo na pivko (smích).

Lež vám vadí hodně…

Přesně tak. Ať Barus a spol nelžou, Zemanové ať nepíší nesmysly. Může si zavolat a fakta si ověřit. Mě tím nepoškodí.  Jestli za někým stojí, tak je to v pořádku, ale měl by psát aspoň rovinu. Já třeba jsem rád, že brodský fotbal trénuje a postoupí s nimi třeba o dvě soutěže.

Co jste říkal postoji města? Mohli  ŽSD teď v krizi  trochu pomoci…

Měli jsme slíbeno pomoc od poslankyně Fischerové. Bohužel, se tak nestalo. Jednali jsme s politickou pravicí, a to byla asi chyba. Měli jsme jít do jednání s opozicí. Tedy s panem Dobrým a panem Plodíkem.

Co dělá Augustin Žák nyní?

Není tajemstvím, že jsem se rozvedl.  Právě prodávám rodinný dům ve Štokách. Nabídky práce nějaké jsou. O práci se nebojím, ale v jakém oboru se budu pohybovat ještě nevím. Když to řeknu jednoduše, budu klidně bydlet v bytě 1+1, ale zůstanu pořád Žák.