Rebelům se v sezoně nedaří na ledě a nyní přišel tvrdý zásah od disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), která potrestala Havlíčkův Brod stotisícovou pokutou. Trest přišel za nepravdivé uvedení jména Ladislava Koldy v zápise o utkání a následný jeho podpis. Problém však je, že se Kolda zápasů nezúčastnil.

Rebelové tak nepravdivým uvedením hlavního trenéra porušili pravidla soutěže, v nichž stojí, že alespoň jeden trenér musí mít licenci A. Kromě pokuty pro hokejový klub obdrželi pokutu také Miroslav Barus a Richard Cachnín, kteří byli v zápise o utkání uvedeni jako vedoucí týmu. Barus musí zaplatit 8 000 Kč, Cachnín dokonce ještě o dva tisíce korun více.

„Dostali jsme podnět k prověření této situace. Při podrobnějším prošetření situace se ukázalo, že byl podpis zfalšován," říká ke kauze tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund.

Povinná licence

Celá situace se pro Havlíčkův Brod začala komplikovat ve chvíli, kdy ze svazu přišlo nařízení o povinné účasti trenéra s "áčkovou" licencí. „Někdo to vymyslel, ale tohle mají projednávat kluby, nebo alespoň to musí vzniknout po nějaké diskusi s nimi, aby se vědělo, zda je to reálné nebo není. Tady to dělá někdo od stolu a potom světe div se," zlobí se na změnu pravidel předseda představenstva HC Rebel Evžen Vopelka.

Jelikož současný trenér Havlíčkova Brodu Vladimír Jeřábek byl ještě v nedávné době studentem požadované licence, mohl být bez problémů uváděn jako hlavní trenér. Při přerušení studia však taková varianta nepřicházela v úvahu a Rebelové museli nastalý problém rychle řešit. Dohodli se proto s Ladislavem Koldou.

„Vinnu přiznáváme. Měli jsme s panem Koldou dohodu, on se však zápasů nezúčastnil. Nyní se musí sejít vedení a na schůzi budeme projednávat následné kroky. Zvažujeme, že se proti rozhodnutí ČSLH odvoláme," neskrývá sportovní manažer Havlíčkova Brodu Miroslav Barus pochybení, zároveň však polemizuje nad výší pokuty: „Ta pokuta je vysoká. Věděli jsme, že dostaneme nějakou pokutu, ale tahle částka je celkem vysoká."

Stotisícová pokuta může být pro Rebely velkým soustem. „My jsme rádi, že jsme rádi, a taková pokuta za něco, co nemá vůbec logiku ani smysl, aby byli trenéři v I. lize s takovou licencí," naráží opakovaně Vopelka na požadavek svazu mít trenéra, který vlastní licenci A.
Sám však samotnou situaci nechtěl více rozebírat, jelikož jednání disciplinární komise nebyl přítomen, a musí se teprve o celé záležitosti informovat. „Vím, že tam byl nějaký průser. Na jednání svazu jsem však nebyl, takže si to musím nechat plně vysvětlit, ale rozhodně s tou částkou nesouhlasím. Kdyžtak se budeme soudit, nebo já prostě teď nevím. Opravdu nevím, jestli někdo zápis falešně podepsal, případně kdo za to může" komentuje Vopelka situaci. Jasné je, že nyní čeká vedení Rebelů nelehká situace. Rozhodnutí svazu zatím nenabralo právní moci, a Rebelové se tak proti vysoké pokutě odvolají. „Nesouhlasíme s tím a určitě se odvoláme," dodává Vopelka.

Lukáš Zelený