V posledním utkání s Litomyšlí se radovala Světlá po výhře 4:2 a sérii ukončila celkově 3:2. Takto vyrovnanou partii o postup Světlá nesehrála hodně dlouho. O to je postup teď sladší, ale ve finále ji taky nebude čekat nic lehkého. Do finále o přeborníka kraje totiž postoupili společně s Moravskou Třebovou. První utkání finále je naplánováno na neděli 28. února od 17 hodin.

KRAJSKÁ HOKEJOVÁ LIGA - SEMIFINÁLE PLAY-OFF – 5. ZÁPAS

SVĚTLÁ N. S. – LITOMYŠL 4:2
Do sportovního centra v Pěšinkách nalákalo páté semifinále největší letošní návštěvu, a to 643 platících diváků. Ti viděli od začátku bojovný hokej, i když někdy na hranici, a v několika případech i za hranicemi fair-play a pravidel. Ale to už patří k bojům v play-off. Jako první se v osmé minutě mohli z gólu radovat domácí. Při úniku dua Šudoma-Jaroslav Doležal, předkládal prvně jmenovaný Doležalovi, ale ten se neprosadil, když trefil pouze tyč. Vypadalo to, že to gól byl, ale ukázalo se, že to byla pouze tyč. A jak praví staré pořekadlo: „nedáš, dostaneš". Litomyšl totiž chvíli poté dostala první početní výhodu v zápase, po faulu Žáka, a využila ji. Půl minuty před vypršením trestu se na modré čáře napřáhl ke střele Ondřej Starý, který prokázal svůj instinkt střelce a prostřelil vše, co mu stálo ve střele – 0:1.

Vzápětí na to dostali možnost zahrát si přesilovou hru i domácí, ale proměnit se jim ji nepodařilo. V probíhající patnácté minutě už to s domácími vypadalo ještě hůř. Skoumalova přihrávka proskákala brankovištěm až na volného Michala Budinu, na kterého zívala úplně odkrytá branka, neboť se brankář Koubský nestihl přesunout – 0:2. Po tomto gólu vyhodil litomyšlský kapitán Dvořák rukavici radostně ze střídačky na led, to ale ještě nemohl tušit, že to je jeho poslední radost v zápase a sérii vůbec. Půl minuty před koncem třetiny našel Michal Dolinský na vzdálenější tyči volného Pavla Blažka. Ten se štěstím poslal puk za Misiorzovi záda – 1:2. Sedm sekund na to byl vyloučen světelský Žák. Do konce třetiny domácí sice gól nedostali, ale zavařili si do druhé třetiny.

Právě minutu po začátku prostřední části byl vyloučen Petr Včela a Skláři se tak museli přes půl minuty bránit ve třech, což vždy stojí hodně sil. Naštěstí střelce Litomyšle ubránili a 22 sekund po návratu Včely z trestné lavice vyrovnal Jaroslav Žák. Ten zužitkoval přihrávku od Křišťana na vzdálenější tyč a úplně stejně jako Blažek ji dostal za záda kmenového hráče Šumperka – 2:2. Po pouhých sedmdesáti třech sekundách, tedy v čase 24:37, se po přihrávce od Žáka uvolnil Radim Křišťan a střelou z mezikruží na bližší tyč definitivně strhl vedení na stranu světelských sklářů. O toto získané vedení se domácí museli pořádně strachovat od 28. až do 32. minuty, celou tu dobu se totiž museli bránit ve třech. Během jedné této dvojnásobné přesily se hostům podařilo Koubského překonat z hole Lustyka, domácího brankáře zachránila tyč.

„Budu se opakovat, ale je to o štěstí. Něco mě trefilo, byla tam tyčka. Litomyšl byla finálovým soupeřem, uvidíme, co mužeme čekat od Moravské Třebové," řekl světelský gólman Michal Koubský. Po ubránění poslední dvojnásobné výhody se hra začala opět vyrovnávat, možná i s mírnou převahou domácích, ta se poté naplno projevila ve třetí třetině.

Právě ve třetí třetině Litomyšl více otevřela svoji hru a pokoušela se hrát na rychlé protiútoky, ale neúspěšně. Navíc je hodně srazil i čtvrtý inkasovaný gól, opět z hole Radima Křišťana. Ten nádherně vymetl levý roh Misiorzovy branky! Poté už se hra uklidnila a Světlá si zkušeně, za pomoci famózního Koubského, pohlídala stav. Větší vážnější šanci si připsali Světeláci v 57. minutě. Po úniku Blažka bylo nařízeno trestné střílení po hákování Pilavky. To sám faulovaný neproměnil, když se mu nepovadlo bekhendem zvednout puk. Chvíli poté se stal Pavel Blažek terčem tvrdého úderu ramenem do hlavy od Ondřeje Starého. Po tomto střetu odlétla Blažkovi helma a měl velké štěstí, že si při pádu nedal druhou, větší ránu, do hlavy o ledovou plochu. Nutno říci, že sám Starý ve Světlé nedohrál ani jedno utkání play-off. Jinak tomu nebylo ani teď. Spolu s ním odešel do kabin i Michal Dolinský, který zase dostal 5+OK za hrubost. To vše se odehrálo minutu a dvacet sekund před koncem utkání, kdy bylo víceméně jasné, že Světlá bude jedním z finalistů. Po odpočítání posledních deseti sekund propukly na světelském stadionu bujaré oslavy postupu. Na tradiční druhou děkovačku, bez které se neobejde žádné vyhrané utkání, si počkalo přes sto fanoušků. „V pátém utkání se hrálo vabank, přišla nádherná návštěva a myslím si, že nám to v první třetině svazovalo nohy, ruce a dostali jsme se do negativního stavu 2:0. Potom přišel šťastný gól a začal se lámat chleba, tím že jsme dlouho hráli oslabení, dokonce dvojnásobné a tam nás neskutečně podržel gólman. To nás nakoplo a dali jsme dva góly a třetí třetinu jsme hráli vyloženě dobře takticky," měl jasno lodivod Světlé Jan Krajíček.

Branky a nahrávky: 19. Blažek (Dolinský), 23. Žák (Křišťan), 24. Křišťan (Žák), 43. Křišťan (Žák) – 9. Starý (Jankovský), 15. Budina (Lustyk, Šeda) Vyloučení: 7:6, navíc Dolinský (SVE) VT+OK za hrubost, Starý (LIT) 5+25 za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 643. Světlá n. S.: Koubský – O. Včela, Svoboda, Šíma, Kubát, Špatenka – P. Včela, Žák, Křišťan, Blažek, Dolinský, Jak. Doležal, Kopecký, Jar. Doležal, Šudoma, Štros, Varga, Dušátko. Litomyšl: Misiorz – Skalník, Lustyk, Ondráček, Krutina, Š. Švec, Starý – Zavřel, Šeda, Pilavka, Dvořák, Skoumal, Hynek, M. Švec, Jankovský, Sokol, Budina, Vomočil.

Filip Beneš