Vedení města zde přijalo současnou českou stopu v milionářském Petrohradu, který je v těchto dnech v brodské Kotlině na soustředění – tedy útočníka Petra Průchu, brankáře Jakuba Štěpánka a trenéra Miloše Říhu.  Hráči i trenér se v příjemné atmosféře rozhovořili nejen o hokeji.

Rusové se anglicky příliš nebaví

Ruský Petrohrad je podle trenéra Říhy přece jen o něco více fotbalovým než hokejovým městem. „Zájem o fotbal je tam opravdu obrovský," potvrdil Říha. Není tak úplně divu, vždyť tomu není tak dlouho, co se stal Zenit Petrohrad i vítězem Evropské ligy a v jeho středu hraje mnoho reprezentantů. „Ale třeba v loňské sezoně se dostal hokej také do popředí. Hráli jsme, myslím, dost atraktivně a diváky jsme do hlediště přilákali," zamyslel se zkušený kouč.

Hodně reprezentantů však hraje i za hokejový tým, který je považován za nejbohatší klub v Evropě. Kabina tak nabízí poměrně různorodou směsku národností.

„Ale s cizinci se domácími Rusy až tolik nebaví. Rusové totiž moc nechtějí mluvit anglicky, a třeba já zase umím rusky jen hodně málo," usmíval se útočník Petr Průcha. Tréninky však nyní vede Říha v ruštině, přestože ještě před rokem dominovala angličtina.
Jinak je prý ale Průcha v ruském angažmá spokojený. „Petrohrad je obrovské město, které má všechno to, co třeba města v Americe. Navíc já nemám rodinu, takže pro mě stěhování nebo cestování nepředstavuje problém," uvedl Průcha.

Tomu víc vyhovuje velké hřiště. Oproti menším kluzištím v Americe je to prý totiž opravdu velký rozdíl. „To je vlastně úplně jiný sport," dodal se smíchem český útočník. „Mně je to zase vcelku jedno, na jak velkém hřišti chytám," kontroval  brankář Jakub Štěpánek.

Milionářský Petrohrad bude v Brodě ještě necelý týden. Sezonu naostro začíná 6. září proti Omsku.