Pouze nejlepší mančaft vyřazovacích bojů dostane možnost vyzvat nejslabší celek extraligy na souboj o účast v elitní tuzemské soutěži v příští sezoně. Na čtvrtfinálové startovní čáře jsou i tři týmy z našeho kraje.

Základní část první ligy byla letos nesmírně napínavá, adeptů na poslední dvě volná místa v play off bylo ještě v posledním kole pět. Nakonec se na sedmé a osmé příčce umístili Rebelové a Třebíč.

Především její stíhací jízda v poslední čtvrtině ligy, ozdobená ziskem jedenatřiceti bodů, byla ozdobou závěru soutěže. Nyní však, jak se s oblibou říká, začíná jiná soutěž. Play off.

Právě Třebíč narazí na vítěze základní části – Ústecké Lvy. Horácká Slavia si zahraje čtvrtfinále po dvou letech, vloni vypadla v předkole. A přestože v předchozích zápasech s Ústím vyválčila pět bodů (krajští rivalové Jihlava a Havlíčkův Brod ani jeden!), jakýkoliv vyhraný zápas se Lvy bude pro mladý tým velkým úspěchem.

Očekávaným protivníkem Ústí nad Labem ve finále první ligy by se měli stát chomutovští Piráti. Ti po slabším rozjezdu soutěže začali Lvy stíhat, ale závěrečná fáze Chomutovu nevyšla. Forma týmu naprosto zmizela. Využít toho se pokusí havlíčko-brodští Rebelové.

Ti budou sázet především na své prostředí, kde se Pirátům dlouhodobě nedaří. Také letos se v Kotlině jednou uvařili. A jejich výhra ve třetí čtvrtině na ledě Rebelů byla první po více než třech letech… Přesto také v tomto souboji by postup celku z Vysočiny byl velkou senzací.

Nejlepším krajským týmem po základní části byla jihlavská Dukla. Také ona po zimní krizi odehrála výbornou čtvrtou čtvrtinu základní části (třetí místo), ale zaváhání v posledních dvou kolech ji nakonec srazila na konečnou čtvrtou příčku. A přisoudila jí těžkého soupeře.

Hradec Králové je silný protivník, se kterým se navíc Dukle letos příliš nedařilo. Východočeši mají nejen lepší bilanci vzájemných zápasů, ale hřát je může také skutečnost, že poslední souboj v play off vyhráli oni. Ve čtvrtfinále ročníku 2005/06 porazili Duklu 4:2 na zápasy.

Poslední dvojici v play off tvoří Olomouc a Benátky nad Jizerou. Hanáci udrželi v posledním kole třetí příčku před dotírající Jihlavou a v souboji s farmou libereckých Tygrů by měli potvrdit roli favorita.

Určení vítěze

Pokud utkání v play off skončí po 60 minutách nerozhodně, bude po tříminutové přestávce následovat prodloužení hrané 10 minut, případně do doby, než některé mužstvo vstřelí branku. Prodloužení se hraje ve čtyřech hráčích na každé straně.
Jestliže se v prodloužení o vítězi nerozhodne, na řadu přicházejí samostatné nájezdy. Nejprve tři série, poté po jednom hráči z každého týmu až do rozhodnutí.

Dvojice pro čtvrtfinále 1. ligy

1. HC SLOVAN ÚSTEČTÍ LVI – 8. SK HORÁCKÁ SLAVIA TŘEBÍČ
Letošní zápasy: 2:3p, 4:3, 4:3sn, 1:2sn
Třebíčským hokejistům se na lídra soutěže podařilo v základní části nalézt recept, ve vyřazovacích bojích se už ale Lvi zaskočit nenechají.
Tip Deníku: 4:1

2. PIRÁTI CHOMUTOV – 7. HC REBEL HAVLÍČKŮV BROD
Letošní zápasy: 4:5, 6:2, 3:1, 5:1
Pirátům nevyšel závěr základní části, ale proti Rebelům, kteří o účast v play off bojovali do poslední chvíle, si zvýší sebevědomí.
Tip Deníku: 4:1

3. HC OLOMOUC – 6. HC BENÁTKY NAD JIZEROU
Letošní zápasy: 3:4p, 3:1, 8:1, 1:2sn
Benátkám vyšel vstup do soutěže a poté si hlídaly umístění mezi elitní osmičkou. Hanáci však patří dlouhodobě ke špičce první ligy a jejich nepostup by znamenal velké překvapení.
Tip Deníku: 4:2

4. HC DUKLA JIHLAVA – 5. HC VCES HRADEC KRÁLOVÉ
Letošní zápasy: 2:5, 3:0, 1:6, 4:5sn
Dukla má letos s Východočechy zápornou bilanci, navíc na jejich ledě dvakrát vysoko prohrála. V nejvyrovnanější sérii by se však měla prosadit větší zkušenost jihlavských hokejistů.
Tip Deníku: 4:3

Poznámka: Tučně jsou uvedeny výsledky na domácím ledě prvního týmu.
(kal)