Hokejisté Žďáru nad Sázavou se v posledním kole základní části druholigové skupiny Západ postaví na domácím ledě Bruslařskému klubu z Havlíčkova Brodu. Oba celky už mají v kapse předkolo play-off, které Bruslaři nehledě na výsledek z Bouchalek zahájí doma.

Plameny však potřebují k jistotě udržení osmého místa, které jako poslední zaručuje začátek vyřazovacích bojů na domácím stadionu, minimálně bod. V opačném případě budou muset doufat, že Nymburk neporazí na svém ledě patnáctý Děčín. „Spekulovat rozhodně nebudeme. Pro výhru uděláme už jenom kvůli lidem maximum," má jasno pětadvacetiletý lídr žďárských statistik Petr Štěpánek před sobotním buly, které rozhodčí vhodí v 17.30.

Petře, jak se těšíte na sobotní derby?
Podle ohlasů z internetu a od známých očekávám výbornou atmosféru. Hodně lidí se na zápas chystá. Pro nás bude důležité zajistit si začátek předkola play-off na domácím stadionu.

K tomu potřebuje získat bod. Pokud však chcete skončit před Brodem, musíte v základní hrací době vyhrát. Půjdete za každou cenu po vítězství?
Určitě chceme vyhrát a pokud se nám to podaří po šedesáti minutách, skončíme sedmí. Kdybychom uspěli až v prodloužení, tak se asi zlobit nikdo nebude. Hrát na bod ale nikdo z nás nebude, to totiž prakticky ani nejde.

V havlíčkobrodské Kotlině jste působil dva a půl roku v první lize mužů, vzpomínáte na tu dobu v dobrém?
Pořád se to ve mně mísí. Po životní a lidské stránce jsem byl spokojený, lidi okolo hokeje a fanoušci byli bezvadní, ale po té hokejové rovině už to tak slavné nebylo. Brod byl tehdy docela bohatý mančaft, takže si mohl dovolit spoustu hráčů z extraligy nebo první ligy. Pro nás mladé tak moc prostoru na ledě nezbývalo. Drtivou většinu svého angažmá jsem strávil ve čtvrté pětce.

Kádr Bruslařů prošel za poslední roky značnou obměnou. Kolik hráčů vůbec znáte?
Pár jich je. Hrál jsem s Třetinou, Endálem. S Čendou Novákem, který bude chytat, jsem bydlel. No a pak tam jsou samozřejmě kluci ze Žďáru Chlubna s Koldou.

Už se hecujete?
Zatím vůbec. Před utkáním v Brodě jsme si pár esemesek vyměnili, ale teď ne. Psát nikomu nebudu. Nějaké vtípky možná proběhnou až před těsně zápasem.

Poslední Jindřichův Hradec vás naposledy asi moc neprověřil. Zítřejší očekávané derby je však nejlepší možnou generálkou na play-off. Cítíte, že je vrchol sezony za rohem?
Nálada je zatím normální. Pochopitelně všichni doufáme, že výkon půjde oproti Hradci, kde se nám utkání moc nepovedlo, nahoru. Já zastávám názor, že je lepší vyhrát po špatném výkonu, než prohrát po dobrém. Vyhráli jsme 11:3, přivezli tři body a to je to, co se počítá. Takhle už máme play-off v kapse. Hlavně doufám, že si střeleckou pohodu přeneseme i do derby. I když Čenda bude chytat určitě dobře.

Vy osobně jste ve druhé polovině základní části prožil nadmíru produktivní období. Nemáte z přehnaného očekávání fanoušků strach?
První půlka nebyla herně taková, jakou bych si představoval. Vše vyvrcholilo tím, že jsem si natáhl vazy v koleně. Zranění mě ale paradoxně nakoplo, začalo mi to padat a dostal jsem se do pohody. Doufám, že mě bude štěstí v koncovce provázet i nadále, protože ze začátku jsem ho docela postrádal.

Tyčky vás neměly rády…
Trefoval jsem je asi v pěti zápasech po sobě. Myslel jsem si, že skončím, že už to není možné. Teď je to opačné, ale pořád víc šancí spálím, než proměním. V efektivitě mám stále rezervy.

A ta očekávání?
Ode mě se body čekaly ve Žďáře vždycky. V play-off jsem je pravidelně dělal, takže se tím nezabývám. Jako samozřejmost je však určitě neberu. Už jsem párkrát zažil, že se to s podobným přístupem velmi rychle otočí a přestane to padat. Kladu si na sebe vlastní nároky, nechodím se jen sklouznout.

V předkole změříte síly s Pískem nebo Nymburkem. Koho byste potkal raději?
V kabině jsme se o tom bavili a shodli jsme se, že je lepší to neříkat. Pak by to mohlo dopadnout třeba jako u Znojma, které si v EBEL lize vybralo soupeře a vylétlo s ním 0:4 na zápasy. Ve finále je to jedno, Nymburk i Písek jsou podobné mančafty. Základní je, abychom začínali doma.

Podzimní derby

H. BROD – ŽĎÁR N. S. 3:2
Branky a nahrávky: 41. Endál (Třetina, Vala), 51. Třetina (Endál, Přidal), 57. Přidal (Kolda, Endál) – 43. Kunstmüller (Beneš, Kaňka), 56. Kaňka (Beneš). Rozhodčí: Battěk – Laczko, Tasch. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1050. Střely na branku: 26:35. Třetiny: 0:0, 0:0, 3:2. Havlíčkův Brod: Novák – Lacina, Duben, Vala, Kolda, Kořínek, Loginovskij, Pecen, Kulhánek – Chlubna, Kondratěv, Vlasov – Přidal, Třetina, Endál – Kuchta, Jelínek, Ludvík – Hlídek, Cejpek, Abbrent. Žďár nad Sázavou: Blažíček – Beneš, P. Staněk, Pleva, L. Střecha, Smejkal, Rašner – Kunstmüller, Kaňka, Štěpánek, Krupka, Březina, Kovářů, D. Vítek, Bureš, T. Střecha.