„Choval se k nám jako k lidem, byl nám oporou a nepoužíval sprostá slova,“ napsaly odsouzené v dopise na podporu jednoho z obviněných. Obsah dopisu v úterý přečetl obhájce Pinka před odvolacím soudem v Pardubicích. Dopisy podepsalo asi sto odsouzených žen.

Pardubický soud rozhodoval o odvolání obžalovaných proti rozsudku Okresního soudu v Havlíčkově Brodě. Ten loni v září rozhodl, že dozorci zneužili svou pravomoc, když připoutali k okenní mříži odsouzenou Alici Večerkovou.

Pozice má představovat připoutání takzvaně na "Ježíše Krista"
Odsouzená chce za připoutání na Krista ve věznici ve Světlé milionové odškodné

Důvodem mělo být to, že dělala výtržnosti na školicím středisku. Agresivně se chovala i poté, co ji dozorci odváděli na celu. Podle obviněných kopala do věcí, nadávala, máchala rukama, vstupovala do jejich osobní zóny a hrozilo, že je napadne. Dozorci ji proto připoutali k okenní mříži takzvaně na Krista za obě ruce.

Po dvou hodinách ji odpoutali, ale Večerková se i nadále chovala agresivně, proto byla znovu připoutána na další hodinu a půl. Během té doby se pomočila, což po sobě musela uklidit a dozorcům se za své chování omluvit. Večerková to celé vnímala jako pomstu ze strany dozorců. Na její stranu se postavil i žalobce Lukáš Vodička, který chtěl, aby soud v Pardubicích dozorce odsoudil za mučení a nelidské útrapy.

Zdroj: Roman Martínek

Jenže vše dopadlo úplně jinak. Jeden z dozorců Karel Stránský byl obžaloby zcela zproštěn. Podle soudu nebyl ani u jednoho poutání. U ostatních pěti dozorců soud konstatoval, že nešlo o trestný čin, maximálně o nevhodné chování. „Soud rozhodl tak, že se věc předává ředitelce věznice s tím, že by se mohlo jednat o kázeňský přestupek,“ konstatoval soudce Aleš Holík.

Ilustrační foto
Žena, kterou měli mučit ve Světlé, je opět ve vězení. Na videu tropí výtržnost

„Jsme všichni rádi, že to skončilo. Bylo to dlouhé a velmi nepříjemné,“ řekl Deníku Karel Stránský. On i všichni ostatní se tak budou moci vrátit konečně do práce. Rozsudek je totiž pravomocný. Státní zástupce se ještě může obrátit na Nejvyšší soud s dovoláním, ale to nemá odkladný účinek na pravomocné rozhodnutí soudu.

V procesu bylo obviněno celkem sedm dozorců. Jeden už byl viny zproštěn při předchozím veřejném zasedání. Alice Večerková mezitím znovu skončila ve vězení. Nedávno byla odsouzena k ročnímu nepodmíněnému trestu za maření výkonu úředního rozhodnutí. Porušila zákaz chování zvířat, když v jedné z pražských tramvají dělala výtržnost a přitom si na vodítku vedla psa. Její zmocněnec u soudu řekl, že Večerková chce za mučení milion korun. Zda ho bude vymáhat, není jasné.

Alice Večerková při výpovědi u havlíčkobrodského soudu.
Soud zprostil obžaloby jednoho dozorce ze Světlé. Ostatní musí znovu k soudu

Obhájci obžalovaných se shodli, že se kauza vůbec neměla dostat k soudu. Večerková byla podle nich od začátku nevěrohodná. Neznala jména dozorců, ani nevěděla, kdo z nich ji připoutal. Soud sice konstatoval, že připoutání na tři a půl hodiny nebylo úplně v pořádku, ale v té době šlo ve věznici o běžnou věc. Na druhou stranu se rozhodně nejednalo o trestný čin.

Rozhodnout o případném potrestání by tak měla ředitelka věznice. Jenže ona i ostatní ve vedení věznice se u soudu za obžalované postavili a řekli, že dozorci nic neporušili a jednali správně.

U soudu ještě zaznělo, že policie prověřovala celkem sedm případů poutání ve věznici ve Světlé. Všechny se měly stát během asi tří měsíců před připoutáním Večerkové. Šest jich bylo odloženo s tím, že nejde o trestný čin. Pouze připoutání Večerové skončilo až před soudem. Podle soudce Holíka to bylo mimo jiné proto, že se u tohoto jediného případu podařilo zajistit důkazy v podobě kamerových záznamů a konkrétních dozorců, kteří odsouzenou Večerkovou připoutali. Co přesně se na cele stalo, ví jen ona a dozorci. Tam kamery nebyly.