Loni v listopadu si vzpomněl na svou babičku. Věděl, že má našetřeno. Byla to ale o trochu prozíravější babička, která neměla peníze pod matrací, ale pěkně uložené v bance. Proto mladík přišel s legendou, že dluží na nájmu a výživném.

„Svou babičku požádal o čtyřicet tisíc korun. Babička s tím souhlasila a předala mu platební kartu, aby si mohl peníze vybrat,“ popsal jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Uzavírky na Havlíčkobrodsku.Pohledští Dvořáci, rekonstrukce na mostě
Opravy a uzavírky silnic na Brodsku. Víme, kterým místům se v létě vyhnout

Už z toho, že se k věci vyjadřuje žalobce, je jasné, že babička udělala chybu, když vnukovi důvěřovala natolik, že mu svěřila prostředek k získání větší finanční hotovosti včetně PINu.

Nic by se nedělo, kdyby zůstalo jen u domluvených čtyřiceti tisíc. Jenže jak je známo, s jídlem roste chuť, proto mladík vymyslel následující plán. Když si zapůjčenou částku převedl na svůj účet, vrátil kartu babičce. Jenže tak zjistil, kde má jeho příbuzná kartu schovanou. Při další návštěvě si kartu potají vzal. Místo ní babičce podstrčil svou neplatnou kartu.

Kroupy na zahradě rodinného domu v Popicích. Neděle 19. května 2024 kolem 21. hodiny.
Supercela nad Jihlavou. Kroupy zasypaly úrodu, nebe se zbarvilo do růžova

Kartu pak využil k dalším osmi převodům celkové částky na 261 tisíc korun a čtyř výběrů z bankomatů v částce sto pět tisíc korun. Celkem tak vnuk z babiččiny karty vysál 366 tisíc korun. „Většinu peněz pak prohrál v kasinu a ve sportovních sázkách,“ podotkl žalobce Novák.

Mladíkovi podvod vůči jeho babičce nemohl projít. Jakmile ženě přišel první výpis z banky, okamžitě zjistila, že jí na kontě chybí větší finanční částka. Neváhala ani chviličku a vše oznámila policii. Žena tušila, kdo ji asi o peníze připravil. Její podezření se potvrdilo. Když se jí pak kriminalisté zeptali, zda dává souhlas k trestnímu stíhání svého vnuka, souhlasila.

Příčinou smrti muže z domova ve Věži bylo krvácení do mozku. Ilustrační foto
Lékaři v Havlíčkově Brodě nepoznali prasklou lebku. Jednomu stále hrozí trest

Radima S. nakonec vyšetřovatelé obvinili z přečinu podvodu a neoprávněného držení platební karty. Za to mu hrozil až osmiletý trest. Obviněný se u soudu ke všemu přiznal.

Soud nakonec Radima S. uznal vinným a potrestal ho dvěma a půl lety. Vzhledem k tomu, že dosud nebyl soudně trestán a úplnému doznání, soud mu trest ještě podmíněně odložil na zkušební dobu dva a půl roku. Rozsudek je pravomocný.

Policisté zastavili auto, které mířilo do Lípy. Jeho řidič nadýchal více než dvě promile alkoholu. Snímek je ilustrační.
Auto plné lidí řídil značně opilý řidič. Vůz kličkoval po silnici směrem na Lípu

Radimovi S. pomohla ještě jedna polehčující okolnost, a to ta, že babička dostala většinu peněz zpět. Za obžalovaného uhradila škodu jeho matka. Radim S. se sice své babičce omluvil, ale nepodnikl nic dalšího, a nadále navštěvuje herny.