V poslední době zaznamenáváme v Kraji Vysočina opětovný nárůst případů, kdy se na sociálních sítích a seznamkách podvodníci vydávají například za lékaře pracující v zahraničí, námořníky, vojáky či pracovníky na mezinárodních lodích, shrnula nové triky podvodníků policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Podvodníci si podle policie často vytipují možné oběti podle informací, které o sobě lidé často zveřejňují na sociálních sítích či internetových seznamkách. Útočí potom na slabá místa především žen, vzbuzují v nich lítost, soucit, případně ženám slibují nový vztah.

Historky podvodníků se mohou zdát až neuvěřitelné, podvodníci ale tímto způsobem často z lidí peníze opravdu vymámí. „Zaslání peněz zdůvodňují podvodníci smyšlenými historkami jako například náklady na zpáteční cestu z cizí země, léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí nebo různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí,“ pokračovala mluvčí.

Sumy, o které podvedení lidé takto přijdou, bývají v řádech statisíců ale i milionů korun. V jednom případě přišla žena z Vysočiny podobným podvodem o 400 tisíc korun. O téměř dva miliony korun přišla další žena. „Ta navázala kontakt s osobou vystupující pod jménem Peter Mateo, který se vydával za námořníka a v Austrálii byl zajat piráty. Poškozené měl zaslat balík s cennostmi a penězi. Podvodník ženu přesvědčil o tom, že je nutné zaplatit celní poplatky, pojištění a jiné náklady spojené s dopravou. Poté také požadoval peníze pro sebe na svoji obživu,“ popsala policejní mluvčí.

Podvodníkům, kteří se vydávali za lékaře, naletěly další tři ženy. „Jeden podvodník se vydával za norského lékaře, druhý za chirurga v Jemenu a poslední za britského lékaře na vojenské misi na Ukrajině,“ popsala další případy Lébrová.

Ve všech těchto případech šli podvodníci cestou příslibu citů, vztahu a společné budoucnosti. Jedna z žen podvodníkovi poslala sto tisíc korun. Další žena poslala podvodníkovi téměř jeden milion korun. V posledním případě si podvodník přišel přibližně na 300 tisíc korun.

Policie proto důrazně před podobnými případy varuje. „Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze,“ varovala závěrem policejní mluvčí.

Rady policie, jak se podobným podvodům bránit:

  • myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na internetu je vždy riziková
  • nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
  • nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte
  • pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže osobně se poradit s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
  • nedávejte zbytečně někomu jinému peníze, které si sami musíte půjčit
  • pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte     Zdroj: Policie ČR