„Šlo o trest, který dostal jako podmíněný loni v dubnu u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě. Tehdy byl odsouzen za výtržnictví,“ připomněl jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Daniel Č. ale na výchovný trest nedbal a dál se choval agresivně. Devětadvacetiletý Daniel Č. za pouhé dva týdny loňského roku stačil vyvolat sedm násilných konfliktů na různých místech Vysočiny. Jeho agresivita se navíc stupňovala. Neváhal použít zbraň, mlátit ženy a náhodné oběti.

„Obžalovaný se choval jako neřízená střela. Během sedmi útoků spáchal osm trestných činů, z toho dva zločiny,“ upozornila letos v lednu jihlavská soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Muž z Polné má na svědomí vydírání, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, porušování domovní svobody, krádež, výtržnictví, pokus o ublížení na zdraví a vyhrožování policistům.

Za všechno by si měl Daniel Č. odsedět pět let a čtyři měsíce. Čtvrteční rozhodnutí jihlavského soudu, který mu za to, že porušil podmínky podmínečného odsouzení, přidal další měsíce navíc, není zatím pravomocné. Daniel Č. k soudu nepřišel.

V lednu se ale ke všemu přiznal a projevil lítost. Soudu slíbil, že po odpykání trestu povede řádný život. Na jeho agresivní chování podle něj měl neblahý vliv alkohol a drogy v kombinaci s léky.

Daniel Č. začal řádit v Jihlavě loni v květnu, kdy napadl náhodné lidi na ulici. Když ho chytla policejní hlídka, vulgárně policisty urážel a dál se chtěl prát. Skončil na záchytce.

Druhý den se pustil do pacientů, kteří čekali na ošetření v havlíčkobrodské nemocnici. Ti ho pouze napomenuli, protože nadával zdravotní sestře. Incident opět skončil násilností.

O dva dny později předjížděl v Jihlavě jiné auto na místě, kde platilo omezení rychlosti. Řidič na něj zatroubil, aby ho upozornil na jeho nevhodné chování. Jenže pro muže z Polné to byla výzva k tomu, aby řidiče zpomalovacími manévry zastavil, došel k jeho autu a začal do něj i do řidiče bušit pěstí. Poškozený sice ujel, ale Daniel Č. ho dál pronásledoval a znovu zastavil. Násilí se opakovalo, když Daniel Č. poškodil řidiči zpětné zrcátko.

Na konci května pak mlátička z Polné ztropila další násilnost v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Vyšlápla si na člověka, po němž chtěl, aby mu splatil dluh. Poškodil zařízení domu a poškozenému vyhrožoval zabitím a mával výhružně mačetou. Nakonec si odnesl věci za několik tisíc korun.

V Baru v Polné napadl pátého června muže, kterému způsobil ranami pěstí vážná poranění v obličeji. Poškozený má dodnes problémy s viděním a zřejmě bude muset na další operace. Když ho pak policisté odváželi na záchytku k vystřízlivění, napadal je. Vulgárně je urážel a vyhrožoval jim.

Poslední incident se stal v jihlavské restauraci devátého června. Daniel Č. si přisedl k manželskému páru. Těm se to ale nelíbilo, a řekli mu, ať odejde. Místo toho ale srazil muže ze židle a napadl ho. Na zem srazil i manželku, která se snažila muže bránit. Po zásahu ostatních hostů utekl. Nakonec byl dopaden a skončil ve vazbě.

„Nebýt změny postoje obžalovaného, který se u soudu ke všemu přiznal, projevil lítost a omluvil se všem poškozeným, požadoval bych šestiletý trest vězení,“ upozornil žalobce Ivo Novák.

Daniel Č., kterému hrozil až osmiletý trest, totiž odmítal na policii vypovídat a své činy zlehčoval. U soudu ale otočil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kam na koupaliště?

Na koupaliště v Lukách nad Jihlavou mířili už od otevření v deset hodin návštěvníci těšící se na osvěžení u vody. | Video: Deník/Martin Singr