Za tragédii stály dosud nejasné práce dělníků, kteří měli most buď rekonstruovat, nebo zbourat a nahradit novým. Dodnes vlastně není jasné, co je správně.
„Vzpomínám si, že se na místo sjely všechny záchranné složky z celého okresu i z jiných míst republiky. Muselo to být pro ně velmi náročné. Pamatuji si, že se zapojili i místní živnostníci, kteří pomáhali například s dodávkou pečiva. Například došla v obci zásoba balené pitné vody,“ zavzpomínal po deseti letech tehdejší starosta Vilémova Jiří Lebeda.
Desítky záchranářů využily jako svou základnu místní kabiny fotbalového klubu. K tomu si na místě postavili vlastní stan.
„Jako první byli na místě v čase 14:53 dobrovolní hasiči z Golčova Jeníkova. O dvě minuty později dorazili místní hasiči z Vilémova,“ popsala prvotní zásah mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.
Zorientovat se na místě tragédie, na jakém místě most dělníky zavalil, nebylo pro záchranáře snadné. Pomohla jim jedna zásadní událost.
„Vedle zříceného mostu se nacházel jeden z dělníků, kterého zřícení konstrukce doslova vymrštilo. Se zraněními musel být odvezen do nemocnice, ale ještě před odjezdem záchranářům potvrdil, že most zavalil pět dělníků. Když se po ošetření vrátil na místo, pomohl upřesnit místo, kde se dělníci nacházeli v době pádu mostu,“ popsala událost Musilová.
Fotogalerie: Zásah u zříceného mostu ve Vilémově
Jeden dělník byl poté nalezen asi tři metry od hrany sutin. Byl naživu, ale nad ním se nacházely kamenné kvádry, beton, zřícená výdřeva a násyp. Krajní žulový kvádr se hasičům podařilo zajistit hydraulickým rozpěrným válcem. Poté začali ručně odkopávat zeminu. Navíc hrozil sesuv půdy. Nad Vilémovem totiž vydatně pršelo. Odtoku vody v potoce napomohla trubka umístěná do koryta ještě před zahájením oprav mostu.
Na místo se stále sjížděly další a další jednotky záchranářů. Ze vzduchu místo monitoroval vrtulník. U vyprošťování dělníka se záchranáři pravidelně střídali. U zavaleného zůstával další záchranář, který se ním udržoval kontakt a sledoval, zda nedochází k narušení stability závalu.
V 17:20 dorazil na místo USAR tým hasičů. Na místě zasahovala i těžká technika. Situaci kolem dělníka usnadnila štěrbinová kamera. Instalováno muselo být i osvětlení. Když se k muži mohl dostat lékař, dal mu uklidňující léky, zajistil mu přívod kyslíku a přikrývku. Po sedmé hodině večer se pak záchranářům podařilo zavaleného muže vyprostit. Byl sice těžce zraněný a v šoku, ale naživu. Vrtulníkem byl transportován do nemocnice.
Psovodi se pak snažili najít další pohřešované osoby, ale jejich snaha byla marná. Žádné signály o živých lidech se neobjevily. Proto byla nasazena těžká technika z Hlučína na odklízení sutin. Tělo posledního ze čtyř zemřelých dělníků se ze sutin podařilo vyzvednout ve tři hodiny ráno. Poté veškeré záchranné práce skončily.