„Obžalobu odmítám, nikoho jsem latí nepraštil,“ začal své vyprávění policista Pavel Dvořák, který je obžalovaný z ublížení na zdraví a výtržnictví. Pavel Dvořák pracuje u cizinecké policie. U soudu se hájil tím, že se snažil vytyčit hranice svého pozemku, aby mu na něm nikdo neparkoval. „Dal jsem tam hranolek a přinesl si i střešní lať,“ podotkl policista. Pozemek Pavel Dvořák ohraničoval v době, kdy věděl, že na místo přijede bývalý partner jeho současné manželky.

„Na jeho pozemku jsem parkoval jen částí svého auta. Obžalovaný střešní latí začal auto páčit. Vyšel jsem z auta a křičel na něj, ať toho nechá. Začali jsme se přetahovat o lať. Pak jsem dostal ránu latí na krk. Bylo to všechno velmi rychlé,“ popisoval poškozený muž před soudem.

Škola v Osové Bítýšce.
Přijímačky z češtiny zvládají nejlépe žáci ze základní školy v Osové Bítýšce

Následně se oba muži začali prát. Poškozený strhl policistu Pavla Dvořáka na zem. „Obkročmo jsem na něm klečel a jednou rukou jsem volal na policii,“ uváděl poškozený. Jenže Pavel Dvořák se mu ze sevření uvolnil a utekl do domu. „Pak se chtěl ještě vrátit pro lať, aby ji odnesl domů. Šlápl jsem na ni, abych mu to znemožnil. Záleželo mi na tom, aby ta lať zůstala na místě. Pak přijela policie,“ dodal poškozený.

Do této chvíle vše vypadalo u okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou přehledně. Poškozenému ale začal klást otázky obhájce Pavla Dvořáka. Poškozený na ně reagoval velmi nejistě a rozpačitě. Nedokázal se s určitostí vyjádřit, zda se o lať přetahovali, či nikoli. Nevěděl, v jakém okamžiku měl dostat údajnou ránu na krk a z jaké strany. Když se zmiňoval, že mu měl obžalovaný latí bouchnout do auta, tak nedokázal říct, zda ránu viděl, či alespoň slyšel.

Nedávná záchrana orla, na které se podílela Záchranná stanice Pavlov.
Orel na Žďársku přežil otravu jedem. Na Vysočině nešlo o jediný případ

„Doma jsem si dělal pokus s jinou latí a jinak se to stát nemohlo. Měl jsem na autě drobky od zbytky malty. Ta musela být na té lati, co si přinesl obžalovaný,“ popisoval soudu poškozený.

Při těchto argumentech se soudkyně podivila nad tím, že si snad poškozený doma dělal vlastní vyšetřovací pokus a v takovém případě jsou jeho tvrzení založená pouze na domněnkách. Navíc mu vyčetla, proč nezaparkoval jinde. Poškozený se hájil časovou tísní.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

Podrobný výslech poškozeného nakonec nebyl pro obžalobu příznivý. Soud pak ještě pouštěl zvukový záznam z tísňové policejní linky. Z něj je pouze patrné, že k nějakému konfliktu mezi oběma muži došlo.

Policejní hlídka, která se na místo dostavila, zřejmě události nepřikládala takový význam. Nezajistila totiž ani střešní lať. Policisté chtěli oba muže testovat na alkohol v dechu, což Pavel Dvořák odmítl. Podle něj ho policisté jasně ke zkoušce nevyzvali.

Masarykovo náměstí v Bystřici nad Pernštejnem
V centru Bystřice opraví vodovod a omezí parkoviště. Práce musí skončit do oslav

Policisté ale u soudu řekli, že Pavel Dvořák dýchat odmítl. Podle poškozeného byl z Pavla Dvořáka alkohol cítit. Zda existuje úřední záznam o tom, že obviněný policista zkoušku odmítl, není jasné. Pokud takový záznam policisté neučinili, pak také není jasné proč.

Podle státního zástupce Jana Fichtnera nejde u Pavla Dvořáka o první takový případ, již dříve se dopustil policista dvou podobných činů. V jednom případě měl poškodit vozidlo, které také parkovalo na jeho pozemku. Oba případy nakonec skončily jako kázeňský delikt u policejního ředitele.

Údolí Chlébského potoka
VIDEO: Krása pohledět. Tisíce bledulí kvetou u Chlébského potoka, dřív než jindy

Hlavní líčení soud odročil na začátek dubna. Soud si předvolá ještě jednu svědkyni ze sousedství. Je pravděpodobné, že zazní závěrečné řeči a padne i verdikt. Pavlu Dvořákovi v případě prokázání viny hrozí trest až na tři roky a odchod od policie.